SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT ZAJĘĆ: Poznajemy się bliżej.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut.
CEL OGÓLNY: Uczeń zna imiona swoich kolegów i koleżanek, dobrze czuje się w gronie rówieśników w trakcie zajęć.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• Ćwiczenie pamięci,
• Uczeń potrafi poprawnie wykonać 5 pajacyków, zrobić 5 brzuszków,
• Uczeń potrafi powiedzieć komplement swoim rówieśnikom,
• Uważne wysłuchiwanie innych osób,
• Uczeń potrafi wymienić 5 gatunków ptaków.
METODY PRACY:
- ćwiczenia i zabawy integracyjne,
- pogadanka,
- ćwiczenia fizyczne.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- maskotka,
- worek z zadaniami do wykonania (każde na oddzielnej kartce).
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie dzieci.
Nauczyciel prosi, aby dzieci usiadły na dywanie tworząc okrąg.
WPROWADZENIE:
1. Ćwiczenie „Łańcuszek imion”.
W celu utrwalenia, zapamiętania wszystkich imion, osoba prowadząca rozpoczyna zabawę podając swoje imię oraz ulubiony posiłek, następnie podając maskotkę kolejnej osobie wypowiada zdanie „magiczną maskotkę przekazuję dalej”. Następna osoba mówi: „magiczną maskotkę otrzymałam od...(imię osoby od której ją otrzymała), ja nazywam się..., a moim ulubionym posiłkiem jest...magiczną maskotkę przekazuję dalej”. Kolejny uczestnik powtarza imiona i posiłki wszystkich osób wcześniejszych. Ostatnia osoba w kręgu ma zadanie najtrudniejsze, musi powtórzyć wszystkie imiona i potrawy. Najlepiej gdyby była nią osoba prowadząca zajęcia.
ROZWINIĘCIE:
1. Zabawa z workiem.
Wszystkie dzieci siedzą w kręgu. Prowadzący zaczyna zabawę przekazując worek osobie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie zamyka oczy, uczestnicy podają sobie kolejno woreczek. Gdy nauczyciel wypowie hasło STOP wówczas dziecko, która trzyma worek losuje zadanie. Czyta je na głos i wykonuje. Lista przykładowych zadań:
- Wykonaj 5 pajaców,
- Wymień 5 gatunków zwierząt,
- Zrób 2 okrążenia wokół naszego okręgu,
- 3 żabie podskoki,
- 5 brzuszków,
- wymień 5 gatunków ptaków,
- wymień 3 magiczne słowa,
- powiedz coś miłego koledze/koleżance po prawej stronie.
2. Luźna rozmowa na temat okazywania sobie sympatii. Nauczyciel zadaje pytania: Czy łatwiej jest powiedzieć komplement czy coś przykrego? Czy przyjemniej jest usłyszeć komplement czy coś nie miłego? Czy znacie powiedzenie: Nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe? Jak należy je rozumieć?
ZAKOŃCZENIE:
Podsumowanie - Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia.
Opracowała:
Justyna Steć
świetlica szkolna