Numer: 24789
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć "Śmieci precz !"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE
DZIECI 5 – LETNICH W RAMACH OBCHODÓW DNIA ZIEMI

DATA: 8.04.2014R.
GRUPA: 5 - LATKI
PROWADZĄCA: ADRIANA ZACHARSKA

TEMAT: ŚMIECI – PRECZ!

Cel ogólny:
- zachęcenie do dbania o przyrodę,
- zachęcenie do segregowania śmieci,
Cele szczegółowe:
potrafi przywitać się z kolegą,
wypowiada się na temat treści wiersza,
wie, że należy segregować śmieci,
segreguje śmieci,
wypowiada się na podany temat,
odgrywa role,
koloruje ilustracje,
rozpoznaje zdania prawdziwe od fałszywych,
śpiewa piosenkę,
koloruje ilustracje.

Metody: czynna, słowna, oglądowa.
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: gazeta, obręcze, napisy, płyta Cd, magnetofon, kredki, karty pracy, plastikowe pojemniki, szklane butelki, papierowe pudełka, ilustracje, wizytówki.

Przebieg:
Powitanie dzieci. Zabawa integracyjna „Podaj dalej”. Dzieci podają sobie w kręgu gazetę - „śmieci”, które są czyste, brudne, pachnące, śmierdzące.
2. Słuchanie wiersza J. Kasperkowiak „Mali strażnicy przyrody”.
Dziś „ekologia” - modne słowo,
przyrodę wszyscy chcą mieć zdrową.
Jej strażnikami się ogłaszamy,
od dziś przyrodzie pomagamy.
Gdy ktoś bezmyślnie papierki rzuci,
trzeba takiemu uwagę zwrócić.
Nie można przecież bezkarnie śmiecić.
To wiedzą nawet przedszkolne dzieci.
Nie wolno łamać gałęzi drzew,
bo piękny płynie z nich ptasi śpiew.
A kiedy bocian wróci z podróży,
gniazdo niech znajdzie, na nie zasłużył.
Pozwól dżdżownicy do ziemi wrócić,
po co jej dzieci mają się smucić?
Niech barwny motyl siada na kwiatkach.
Żyje tak krótko, niech wolny lata.
A zimą nakarm głodne ptaki:
sikorki, wróble, wrony i szpaki.
Powieś na drzewie im karmnik mały,
będą ci wiosną za to śpiewały.
Choć ekolodzy jeszcze z nas mali,
uczyć będziemy tego wandali.
Matka Natura nas wynagrodzi,
jeśli z przyrodą będziemy w zgodzie.
3. Rozmowa na temat utworu.
- Kim chcą zostać dzieci?
- O czym pamiętają strażnicy przyrody?
Jak wynagrodzi ich Matka Natura za dbanie o przyrodę?
4. Pogadanka „Skąd się te wszystkie śmieci biorą?.dzieci same zastanawiają się jaka jest droga naszych odpadów począwszy od sklepu, a skończywszy na pojemniku do segregacji. nauczyciel przekazuje dzieciom informację, iż ten cykl można powtarzać dzięki segregacji i wielokrotnym przetwarzaniu odpadów.

5. Oglądanie obrazków, zdjęć przedstawiających pojemniki do segregowania odpadów. Wyjaśnienie znaczenia słów segregowania śmieci. Czytanie całościowe napisów: papier, szkło, plastik, organiczne.
6. Zabawa „Segregacja”. Dzieci wkładają do odpowiednich obręczy przedmioty: plastikowe, szklane, papierowe oraz ilustracje przedstawiające organiczne odpady.
7. Burza mózgów:
- „Jak czuje się zaśmiecona Ziemia?”,
„Jak możemy zadbać o naszą Ziemię?”.
Dlaczego lubisz Ziemię?
8. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Ptaki”.
9. Zabawy dramowe – ilustrowanie ruchem.
- Jesteś w lesie, w którym są sterty śmieci. Próbujesz uporządkować to miejsce.
Jesteś kwiatkiem. Dzieci kucają powoli podnoszą ręce do góry, próbując jednocześnie przebić się przez śmieci.
10. Śpiewanie piosenki „Nasze uszy słyszą świat”.
11. Zabawa „Prawda - fałsz”.
W lesie biegamy i krzyczymy,
W lesie słuchamy śpiewu ptaków.

Idąc ulicą, jesz cukierka, a papierek wyrzucasz na ulicę,
Idąc ulicą, jesz cukierka, a papierek wyrzucasz do najbliższego kosza.

Gdy widzisz, że dziecko łamie gałęzie to zwracasz mu uwagę,
Gdy widzisz, że dziecko łamie gałęzie to pomagasz mu.

Plastikową butelkę wyrzucasz do pojemnika ze szkłem.
Plastikową butelkę wyrzucasz do pojemnika z suchymi odpadami.

Idą na zakupy z rodzicami bierzecie ze sobą torbę z materiału.
Idą na zakupy z rodzicami kupujecie za każdym razem reklamówkę.

11. Praca plastyczna - kolorowanie ilustracji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.