X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24787
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Jak napisać zaproszenie? Scenariusz lekcji języka polskiego dla kl. I gimnazjum z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Jak napisać zaproszenie? – scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
- uczeń zna zasady redagowania zaproszenia.

Cele lekcji:
- uczeń zna budowę zaproszenia.

Cele sformułowane w języku ucznia:
- będziesz umiał napisać zaproszenie dla rodziców, przyjaciół, nauczycieli, itp.

Nacobezu:
- znasz elementy, które musi zawierać zaproszenie (nadawca, adresat, cel spotkania,
czas i miejsce),
- stosujesz zwroty o charakterze zachęcającym,
- napiszesz zaproszenie zgodne z podanym tematem.

Pytanie kluczowe:
Co zrobić, żeby rodzice przyszli na panel koleżeński?

Metody pracy:
-praktyczna,
-podająca,
-problemowa.

Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- praca w grupach.

Przebieg lekcji:

I.
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Sprawdzenie zadania domowego.

II.
1. Przedstawienie tematu i celu lekcji.
2. Rozdanie uczniom wzoru zaproszenia. Uczniowie zapoznają się z nim i wyodrębniają elementy, które musi zawierać ta forma wypowiedzi pisemnej.
3. Ustalenie z uczniami nacobezu do lekcji. Uczniowie zapisują je w zeszytach.
4. Uzupełnianie brakujących elementów w podanych zaproszeniach.
5. Ćwiczenie redakcyjne:
W imieniu Samorządu Szkolnego zredaguj zaproszenie dla swoich rodziców na lekcję otwartą z Oceniania Kształtującego.
6. Ocena koleżeńska pomiędzy parami. Uczniowie odnoszą się do nacobezu.
7. Nauczyciel dzieli klasę na grupy; każda z nich redaguje zaproszenie na podany temat (ćwiczenia pochodzą
z podręcznika Gramatyka i stylistyka).
8. Prezentacja pracy grup.
9. Próba odpowiedzi na pytanie kluczowe (uczniowie nie podnoszą rąk).

III.

1. Zadanie pracy domowej.
Praca domowa do wyboru. Wybierz z podręcznika (s.149 – 151) dwa ćwiczenia i napisz zaproszenia na wskazany temat.
2. Zakończenie zajęć techniką zdań podsumowujących.
Dokończ jedno z podanych niżej zdań:
a) Zrozumiałem / Zrozumiałam ...
b) Dziś nauczyłem / nauczyłam się ...
c) Dziś osiągnąłem / osiągnęłam założony cel, gdyż ...

Notatki i dodatkowe ćwiczenia:
- Nacobezu,
- Zbiór ćwiczeń utrwalających umiejętność redagowania zaproszenia (z podręcznika Gramatyka i stylistyka).


Materiały i pomoce dydaktyczne:
- wzór zaproszenia,
- podręcznik do kształcenia językowego dla klasy I gimnazjum Gramatyka i stylistyka.

WZÓR ZAPROSZENIA
Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy Sz. P. Annę Kwiatkowską
na spotkanie z Olgą Tokarczuk,które odbędzie się 15.05.2014 roku o godz. 10.00 w Publicznym Gimnazjum w Zespole Szkół
w Łęgu Probostwie.

Organizatorzy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.