Numer: 24783
Przesłano:

Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych w klasie IV

Konspekt lekcji otwartej przeprowadzonej w klasie 4.

Hasło programowe: Ułamki dziesiętne
Temat lekcji: Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.
Czas: 45 minut
Cel główny: Sprawdzenie stopnia opanowania wiadomości i umiejętności dotyczących dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych.
Cele operacyjne:
a)uczeń umie:
•dodawać i odejmować ułamki dziesiętne,
•powiększać ułamki dziesiętne o ułamki dziesiętne,
•pomniejszać ułamki dziesiętne o ułamki dziesiętne,
•sprawdzać poprawność odejmowania,
•porównywać ułamki dziesiętne.
b)uczeń rozumie:
•porównywanie różnicowe,
•zapis wyrażenia jednomianowanego i dwumianowanego,
•dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.
c)uczeń stosuje:
•algorytm dodawania i odejmowania sposobem pisemnym,
•analizę treści zadania.
Cele wychowawcze:
•rozwijanie zainteresowań technologiami informacyjnymi i edukacją multimedialną,
•rozwijanie spostrzegawczości i zdolności kojarzenia,
•doskonalenie umiejętności współpracy grupie,
•wykorzystanie wiedzy w praktyce.
Metody:
•gry dydaktyczne,
•ćwiczenia interaktywne,
•film,
•konkurs matematyczny
Formy pracy:
•grupowa,
•indywidualna.
Zasady nauczania:
•systematyzacja i utrwalenie wiedzy,
•wiązanie teorii z praktyką

Pomoce dydaktyczne: tablica interaktywna, pisaki do tablicy, projektor, laptop, program „Matlandia”, karta pracy ucznia, magnesy, zachętki, kartony, multibook (elektroniczny podręcznik „Matematyka z plusem” kl.4).

Przebieg lekcji
1. Faza wprowadzająca
•czynności organizacyjno – porządkowe
•podział klasy na grupy (uczniowie losują kolorowe karteczki, następnie siadają przy stoliku na którym leży karton w kolorze wylosowanym)
•sprawdzenie pacy domowej Zad. 11. s 188
2. Faza realizacyjna:
•przypomnienie ostatnio poznanych wiadomości
•podanie celu lekcji
•zapisanie tematu lekcji

praca w grupach i wybór lidera
(każda grupa wybiera lidera)

Zad. 1.
Połącz w pary. (Przedstawiciel każdej grupy przychodzi do tablicy, a następnie łączy w pary ułamki dziesiętne zdobywając w ten sposób punkt dla grupy)

12,53m 20,125kg
13, 025 t 7,2 cm 12m 53 cm
20kg 125g 20kg 12dag 13t 25kg
10,42zł 4 dag 2g 10zł 42gr

Zad.2
Ćwiczenia interaktywne „Matlandia kl. 4”.
( Uczniowie poszczególnych grup podchodzą do tablicy interaktywnej wykonując zadanie, zdobywając bądź nie, punkty dla swojej grupy)
1.Wpisz wynik dodawania . Możesz sobie pomóc zaznaczając okna domków.
2.Wpisz wynik odejmowania. Możesz sobie pomóc zaznaczając okna domków.
3.Jaką resztę należy wydać? Włóż do maszyny odpowiednie banknoty i monety.
4.Wpisz w okienko odpowiednią liczbę.

Animacja filmu „Urodzinowy tort” (multibook „Matematyka z plusem str.190)

Uczniowie uzupełniają kartę pracy M+
Zad.3.

Największy i najcięższy na świecie tort lodowy zrobiono w Kanadzie w 2011 roku. Do jego przyrządzenia użyto 9 ton lodów, 91 kg ciasta biszkoptowego oraz 136 kg polewy i ciastek. Reszta składników to dodatki. Ciasto ważyło 10,13 tony i było cięższe od rekordowego tortu przygotowanego pięć lat wcześniej w Chinach o 1,36 t. Odpowiedz na poniższe pytania.
Rachunki wykonaj bez korzystania z kalkulatora.
a) Ile ważyły dodatki?
b) Ile ważył tort przygotowany w Chinach w roku 2006?

III. Faza podsumowująca:
• podsumowanie wiadomości,
• podliczenie punktów poszczególnych grup,
• ocena pracy na lekcji.

Każdy uczeń ocenia swoją aktywność na lekcji przez wybór jednej z następujących możliwości:

a) przez całą lekcję byłem bardzo aktywny

b) czasami byłem aktywny c) w ogóle nie byłem aktywny


Zadanie i omówienie pracy domowej.

Praca – domowa
Karta pracy M+

Chętni:
Karta pracy M+
Część A. Sprawdź, czy rozumiesz film.
1. Uzupełnij poniższy tekst brakującymi słowami.
2. Wykorzystując tekst do zadania 1 oraz wiadomości z filmu, ustal, które z poniższych zdań są prawdziwe, a które fałszywe. Zaznacz odpowiednie pola.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.