Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców prowadzonych w grupie dzieci
3-letnich „Pszczółki” w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach
dnia 26.06.2014 r.
Temat: Dzieci z grupy „Pszczółki” wyjeżdżają na wakacje
Cele ogólne:
- Kształtowanie wśród dzieci postawy bezpiecznego zachowania na co dzień,
-Rozwijanie umiejętności rozpoznawania numerów alarmowych i pojazdów służb ratunkowych,
-Uświadomienie dzieciom jak zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom podczas wypoczynku wakacyjnego,
- Rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania środków lokomocji,
- Rozwijanie umiejętności bezpiecznego korzystania ze środków transportu,
- Nabywanie umiejętności radzenia sobie w różnych życiowych i zadaniowych sytuacjach,
- Rozwijanie umiejętności współdziałania w zabawach i sytuacjach zadaniowych,
-Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania innych i czekania na swoją kolej,
- Rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi na określony temat,
- Wdrażanie do utrzymania porządku w swoim otoczeniu
- Kształtowanie poczucia rytmu i płynności ruchu przy muzyce,
- Rozwijanie sprawności ruchowej,
- Rozwijanie umiejętności klasyfikacji przedmiotów ze względu na rodzaj, tworzenie zbiorów pojazdów,
- Rozwijanie umiejętności liczenia obiektów i posługiwania się liczebnikami głównymi,
- Rozwijanie percepcji wzrokowej i spostrzegawczości,
-Rozwijanie percepcji słuchowej,
- Rozwijanie umiejętności odczytywania graficznego obrazu liter we własnym imieniu (globalne czytanie),
Metody:
- czynne, słowne
Formy:
- indywidualna, zespołowa, grupowa
Środki dydaktyczne:
Magnetofon, płyty CD z muzyką Klanze, płyta CD z odgłosami różnych pojazdów, obrazki duże i małe z różnymi środkami lokomocji, wizytówki z imionami dzieci, puzzle z pojazdami, numery alarmowe, plakaty z pojazdami służb ratunkowych, ilustracje dotyczące bezpiecznego wypoczynku
Przebieg spotkania:
1. Powitanie przez nauczycielkę
2. „Bravada”- zabawa muzyczno-taneczna
3. „Moje imię”
Wyszukiwanie swojego imienia spośród innych imion na wizytówkach z pojazdami.
4. „Co to za pojazdy?”- Układanie puzzli.
5. „Zagadki słuchowe”
Rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez różne środki lokomocji (auto, samolot, statek, autobus, pociąg) oraz pojazdy służb ratunkowych.
6. „Siedmioskoczek”- zabawa rytmiczna
7. „Jakie to pojazdy?” (w zespołach)
Klasyfikowanie ze względu na rodzaj. Każdy zespół wybiera inny rodzaj pojazdów. Wybrane dzieci z każdego zespołu wybierają pojazdy i układają w swoim kole. Kolejne dzieci przeliczają swoje pojazdy.
8. „Pojazdy- stop” (przy muzyce)
Na przerwę w muzyce dzieci ustawiają się w wyznaczonych miejscach:
- auto do garażu,
- samoloty na lotnisko,
- pociągi na stację,
- autobusy na dworzec autobusowy,
- statki do portu
9. „Jadę-jadę”- zabawa muzyczno-ruchowa
10. „Jakie to ważne numery?”
Dopasowanie numerów alarmowych pod plakatami z pojazdami służb ratowniczych (policji, straży, pogotowia. Układanie numerów alarmowych.
10. „Dekalog małego podróżnika”
Wspólne umieszczanie ilustracji dotyczących bezpiecznego wypoczynku, tworzenie plakatu (dekalogu).
11. Zabawa „To maluchy”
12. „Bezpieczne wakacje”
- Wspólne wykonanie pracy (plakatu) z Rodzicami
- Kolorowanie pojazdów .
Opracowały:
Regina Petryszyn
Joanna Wojciechowicz