Numer: 24756
Przesłano:
Dział: Logopedia

Urodziny biedronki Trudry na letniej łące

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 6 W BARTOSZYCACH


TEMAT ZAJĘCIA: „Urodziny Biedronki Trudry na letniej łące” – ćwiczenia logopedyczne utrwalające głoskę „r”.

CELE GŁÓWNE:
- utrwalanie głoski „r”

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dz. usprawnia aparat oddechowy i narządy artykulacyjne,
- dz. utrwala układ artykulatorów charakterystyczny dla głoski „r”,
- dz. prawidłowo wymawia głoskę „r”
- dz. mówi starannie i wyraźnie

METODY:
słowne, działań praktycznych, słuchowe, wzrokowe

FORMA:
Indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
lustro, papierowa trawka, piórka, sztuczna świeczka, opowiadanie „Biedronka na łące”, wiersz "Biedroneczka" E. Minczakiewicz, obrazki z wyrazami zawierającymi głoskę "r", zagadki, memo obrazkowe: "Logopedyczny Piotruś - głoska "r"

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie się z dzieckiem.
2. Ćwiczenia oddechowe - dmuchanie papierowej trawki, piórek, sztucznej świeczki
3. Ćwiczenia artykulacyjne – „Biedronka na łące”:
Było piękne, gorące lato (mówimy „uf,uf...”). Na łące wszędzie słychać było owady. Pracowite pszczółki („bzz...”) siadały na kwiatkach, aby zbierać pyszny nektar (mlaskamy). Gdy zebrały pyłek z kwiatków, zapracowane leciały dalej („bzz...”). Z oddali słychać było stukot dzięcioła (wypowiadamy „stuk, stuk...”). A w trawie kumkały żabki („kum kum kum...”). Wysoko nad ziemią latały natomiast motylki, delikatnie trzepocząc kolorowymi skrzydłami (rozkładamy ręce, wdychamy powietrze nosem, wydychamy ustami). Na ziemi pracowite mrówki przenosiły listki („tup tup tup...”). Biedronka Trudra przyglądała się wszystkiemu z zaciekawieniem (otwieramy szeroko buzię i unosimy czubek języka do wałka dziąsłowego,tuż za górnymi zębami) Nagle słoneczko przykryło się chmurkami, zaczął wiać silny wiatr (mówimy „szu szu szu...”). Po chwili padał deszcz (dotykamy różnych miejsc na podniebieniu), później rozpoczęła się wielka burza (wypowiadamy głośno „łubu-dubu...”). Na koniec pojawiła się piękna, kolorowa tęcza (dotykamy czubkiem języka kącików ust).

4. "Biedroneczka mała" - ćwiczenie utrwalające wymowę głoski "r"
Logopeda prosi dziecko, aby powtarzało za logopedą wiersz o biedronce. Po każdym zdaniu zadaniem dziecka jest powtórzenie zbitek spółgłoskowych z głoską "r"

Biedroneczka Trudra mała na listku siedziała. (powtarzamy: "tra, tro tre, tru, try,
dra, dro, dre, dru, dry")
W kubraczku czerwonym, w czarne kropki małe. ("kra, kro, kre, kru, kry,
gra, gro, gre, gru, gry")
Z listka ruchem zwinnym sfrunęła do trawy. ("pra, pro,pre, pru, pry,
bra, bro, bre, bru, bry")
Baw się w chowanego! ("chra, chro, chre, chru, chry")

Wesołej zabawy! ("fra, fro, fre, fru, fry,
wra, wro, wre, wru, wry")

5. Zabawa słuchowo - artykulacyjna - "Prezenty"
Logopeda rozkłada obrazki, w nazwie których znajduje się głoska "r". Prosi, aby dziecko nazwało obrazki i kolejno wybrało te, których nazwy:
- rozpoczynają się sylabą "ra"
- rymują się ze słowem "kura"
- rozpoczynają się zbitką spółgłoskową "dr"
- rozpoczynają się sylabą "ro"
- zawierają dwie głoski "r"
- rymują się ze słowem "korek".
Logopeda informuje dziecko, że wybrane obrazki przedstawiają urodzinowe prezenty Biedronki Trudry.

6. Odgadywanie zagadek:
Logopeda informuje,że we wszystkich zagadkach wsytępuje zwierzę i każde ze zwierząt to przyjaciel Biedronki Trudry.

Czarne zwierzątko, sił ma niewiele,
a kopie w ziemi długie tunel ("kret")

Trzeba najpierw ją wydoić, drodzy moi,
by apetyt nasz na mleko zaspokoić ("krowa")

Kotek pręgowany, ale tresowany,
w cyrku występuje, groźnie pomrukuje ("tygrys")

Mały, szary ptaszek. Jaki?Wiecie sami.
On w lecie i zimie pozostaje z nami. ("wróbel")

To zwierze żyje nad Nilem, a w paszczy zębów ma tyle,
że nawet gdy leży grzecznie, liczyć je jest niebezpiecznie. ("krokodyl")

Kiedy ten drapieżnik morski żbliża się do jakiejś plaży,
ludzie z wody wyskakują, jakby ich zaczęła parzyć. ("rekin").

7. Gra memo obrazkowe: "Logopedyczny Piotruś- głoska "r".

8. Zabawa: "Odgadywaczek".
Prowadzący pokazuje obrazki (owoce i warzywa), w nazwach których zawarta jest głoska "r". Prosi, aby dziecko nazwało je. Dziecko odrwaca się, a logopeda chowa jeden obrazek i prosi, aby dziecko przypomniało sobie, jaki. Następuje zamiana ról.

9. Pochwalenie dziecka za efektywną pracę.

10. Wręczenie dyplomu w związku z zakończoną terapią logopedyczną.

Scenariusz napisała:
mgr Katarzyna Kacprzak
Literatura:
1. Wiersz "Biedroneczka" E. Minczakiewicz
2. "Logopedyczne zabawy grupowe" Sprawka i Graban

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.