X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24740
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć dotyczących praw dziecka - Stosunki partnerskie

Scenariusz zajęć dotyczących PRAW DZIECKA- STOSUNKI PARTNERSKIER.

Zajęcia przeprowadzone po obserwacji zabaw dzieci w grupie lub
planowo przy okazji działu „My i otaczający nas świat”

Temat zajęć: Każdy z nas ma równe prawa i obowiązki – rozumienie znaczenia tolerancji i stosunków partnerskich.

Cele operacyjne:

- Dziecko pozna zasady i znaczenie stosunków partnerskich;
- Uświadomi sobie uczucia, jakie wywołał w nim przeczytany tekst;
- Dziecko oceni zjawiska społeczne na podstawie tekstu;
- Dziecko dobrze komunikuje się z innymi i współdziała w grupie;
- Potrafi argumentować swoje racje;
- Potrafi uzasadnić swoją wypowiedź;
- Wykształci w sobie nawyki stosunków partnerskich;
- Będzie bardziej tolerancyjny dla innych dzieci;

Metody:
• Słowna;
• Opowiadanie;
• Pogadanka;
• Tworzenie historyjki obrazkowej;

Formy:
o Zbiorowa, praca w grupach, indywidualna;

Przewidywany czas: 30-35 minut;

Grupa wiekowa: 6 latki;

Literatura:
„ Bajki na dobry sen” Gerlinde Ortner, wyd. Świat Książki, Warszawa 1995 r.
Przebieg zajęć:

1. Rozmowa na temat zabaw.
2. Wysłuchanie bajki pt. „Wiewióreczki” ze zbioru: „Bajki na dobry sen” G. Ortner.
3. Rozmowa swobodna na temat wysłuchanej bajki.
Dzieci uzasadniają swoje zdanie.
4. Rozmowa kierowana – uzasadnianie wypowiedzi.
- Co sądzisz o bohaterze bajki?
- Jak czuł się chłopiec w swoim środowisku?
- Gdzie poszedł i co się działo dalej?
- Z kim rozmawiał?
- Czego się dowiedział?
- Jak czuł się po rozmowie z wiewiórką?
- Co takiego zrobił po powrocie do parku?

5. Zabawa ruchowa ”Wiewióreczki”
6. Praca w grupach- tworzenie historyjki obrazkowej

Podział dzieci na grupy -z zachowaniem stosunków partnerskich.
1. Zachowanie Roberta.(za nim spotkał wiewiórkę)
2. Rozmowa z wiewiórką.
3. Podział obowiązków wiewiórek.
4. Rozmowa z dziećmi w parku po powrocie .
5. Wspólne zabawy dzieci.

7. Omówienie prac i ułożenie historyjki(historyjek)obrazkowej z prac wykonanych przez dzieci.

8. Porządkowanie miejsca pracy, zabawy dowolne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.