Scenariusz zajęć muzyczno- ruchowych „Muzyczna loteryjka” z wykorzystaniem chusty animacyjnej
Cele główne:( wynikające z założeń programu profilaktyczno-wychowawczego).
• rozbudzenie zainteresowań muzycznych, aktywności ruchowej.
• rozwijanie umiejętności współpracy w grupie oraz wspólnej zabawy.
• odreagowanie emocjonalne (cel terapeutyczny)
Cele operacyjne:
• dzieci potrafią brać udział w zabawie zbiorowej;
• rozwiązują zagadki muzyczne;
• odpowiednio reagują na podany sygnał;
• utrwalają pojęcie koloru;
• kreślą linie w rytm muzyki;
• śpiewają piosenkę przy akompaniamencie gitary;
• odgadują odgłosy zwierząt i otaczającej przyrody.
Metody: praktycznego działania, pedagogika zabawy.
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, nagrania, zagadki, ilustracje, komputer, nutki do nagradzania, gitara, nutki, karta uczestnika, cukierki.
Przebieg zajęć:
I Wstęp. Wyjaśnienie na czym będą polegały zajęcia. Omówienie zasady nagradzania za każdą dobrą aktywność i rozwiązywania zagadek. Dzieci otrzymywać będą kolorowe nutki.
1. Zabawa z chustą. Dzieci siedzą na kolorowej chuście, w tle gra skoczna wesoła muzyka. Wychowawca wymienia kolor na chuście, dzieci natychmiast zmieniają miejsce.
2. W rytm muzyki dzieci wachlują chustą, naśladując wiatr.
II. Część główna:
Dzieci siadają na chuście, wychowawca rozkłada zagadki muzyczne w kopertach. Każda koperta posiada numer od 1-6. Dzieci kolejno rzucają dużą kostką do gry. W kopertach znajdują się zadania do wykonania dla uczestników. Za każde dobre wykonanie zadania dzieci otrzymują po 3 nutki.
Zadania w kopertach:
1. Ułożyć puzzle muzyczne- 3 nutki.
2. Odgadnąć nazwę instrumentu i dopasować napis, odgadnięcie -2 nutki.
3. Zaśpiewać :”A tu w głowie ciągle szumi” przy akompaniamencie gitary., 3 nutki za śpiewanie.
4. Pokazać gesty razem z animatorem (wykorzystanie komputera), za wykonanie zadania 3 nutki.
5. Rysowanie do muzyki „Taniec dłoni”- za pomocą kredki dzieci kreślą piruety, linie, w rytm muzyki (nagranie „Walca” Johana Straussa), za wykonanie zadania- 3 nutki.
6. Odgadnąć dźwięki zwierząt i otaczającej przyrody.(każde dziecko odgaduje po 2 odgłosy- za każdą poprawną odpowiedź otrzymuje jedną nutkę.
III. Zakończenie,
Wychowawca podlicza nutki na kartach uczestnika. Dzieci w tym czasie kładą symbol klucza wiolinowego na odpowiedniej planszy ilustrującej samopoczucie na koniec zajęć. Podziękowanie za zabawę. Rozdanie nagród.