X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24721
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wszystkie barwy tęczy - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców dz. 4l
Temat zajęć: Wszystkie barwy tęczy

Cele ogólne:
przybliżanie wiedzy na temat zjawisk atmosferycznych
udział w zabawach badawczych obrazujących zjawiska optyczne poprzez prowadzenie eksperymentów ze światłem
poznawanie możliwości uzyskiwania pożądanych barw poprzez łączenie odpowiednich kolorów farb
czerpanie radości ze wspólnej zabawy i eksperymentowania

Cele operacyjne:
dz. wie czym jest tęcza, kiedy i dlaczego powstaje
nazywa i rozpoznaje sześć głównych kolorów tęczy
wskazuje przedmioty o określonym kolorze
przelicza w zakresie do 6
eksperymentuje ze światłem przy użyciu różnych środków w celu zaobserwowania tęczy
łączy kolory farb w celu pozyskania określonej barwy
maluje tęczę zgodnie z kolejnością występujących w niej barw

Metody pracy: słowna, oglądowa, aktywizująca
Formy pracy: z cała grupą, indywidualna

Pomoce dydaktyczne:
płyta CD z nagraniem piosenki powitalnej
zagadka o tęczy - dowolna
tęcza z pasków krepiny do zaprezentowania dzieciom (ew. obrazek, zdjęcie tęczy)
tamburyn
przedmioty do wykonania eksperymentów: wazon lub słoik, woda, biała kartka, latarka lub inne źródło światła, bańki mydlane, płyty CD – w miarę możliwości dla każdego dziecka 1 szt.
płyta CD z nagraniem piosenki „Tęcza, tęcza cza cza” zespołu Fasolki
paski krepiny w różnych kolorach (kolory tęczy i inne)
farby plakatowe w trzech kolorach: czerwony, żółty, niebieski
tekturki do mieszania farb
pędzle, karton, kubeczki z wodą

Przebieg zajęć:
1. Piosenka powitalna „Dzień dobry”
2 Wprowadzenie do tematu zajęć – zagadka o tęczy i wyjaśnienie zjawiska
Po odgadnięciu hasła nauczyciel prezentuje dzieciom tęczę złożoną z sześciu kolorów: czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, niebieskiego i fioletowego. Dzieci nazywają i przeliczają kolory. Nauczyciel wyjaśnia, czym jest tęcza, kiedy i gdzie można ją zobaczyć:
Tęcza powstaje, kiedy świeci słońce, a w powietrzu są kropelki wody.
Tęcza powstaje na skutek załamania, rozszczepienia oraz całkowitego odbicia światła słonecznego w kroplach wody. Widzimy ją w postaci barwnego łuku na tle chmur deszczowych lub po deszczu w przeciwnym kierunku do położenia słońca. Powstaje także we mgle wodnej przy wodospadach i fontannach. Znika dopiero wtedy, gdy wszystkie krople wody opadną lub wyparują.
3 Zabawa ruchowa „Szukamy kolorów tęczy”. dzieci szukają w sali rzeczy określonego koloru.
4 Eksperymenty pozwalające zobaczyć tęczę w sali przedszkolnej
Doświadczenie 1
Wazon z wodą, biała kartka, latarka lub inne źródło światła
Doświadczenie 2
Bańki mydlane, latarka lub inne źródło światła
Doświadczenie 3
Płyta CD, dowolne źródło światła
Podsumowanie wyników eksperymentów.
5 Zabawa muzyczno – ruchowa z rodzicami
Spośród wielokolorowych pasków bibuły dzieci i rodzice wybierają tylko te, które występują w tęczy. Do piosenki „Tęcza” tańczą po kole. W czasie refrenu kręcą się wokół własnej osi machając wstążka z bibuły.
6 Wykonanie pracy plastycznej pt. „Tęcza, tęcza cza cza”
Dzieci otrzymują trzy kolory farb: czerwony, żółty i niebieski. Pozostałe kolory tęczy muszą pozyskać samodzielnie poprzez łączenie otrzymanych barw - zgodnie z instrukcją nauczyciela.
pomarańczowy – połączenie żółtego i czerwonego
zielony – połączenie żółtego i niebieskiego
fioletowy – połączenie niebieskiego i czerwonego
Dzieci malują tęczę zgodnie z kolejnością występujących po sobie barw. Pozostałą część kartki mogą dowolnie zapełnić.
7 Prezentacja prac, podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.