X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24719
Przesłano:
Dział: Świetlica

Las i jego mieszkańcy

LAS I JEGO MIESZKANCY
Scenariusz zajęć dla klas III

CELE OGÓLNE:
• Utrwalenie wiadomości dotyczących lasu i jego mieszkańców
• Kształtowanie umiejętności i współdziałania w zespole
• Integracja grupy świetlicowej


UCZEN:
• zna i potrafi rozpoznać wybrane zwierzęta leśne
• wie jakie zwierzęta zamieszkują poszczególne warstwy lasu
• potrafi rozwiązywać zagadki słowne,obrazkowe i ruchowe
• wie, które zwierzeta sa niebezpieczne dla człowieka,
• rozpoznaje po lisciach i owocach znane gatunki drzew iglastych, lisciastych
(przynajmniej po dwa rodzaje),
.
FORMY PRACY:
• indywidualna
• grupowa
METODY:
• praktycznego działania
• pogadanka
• burza mózgów
MATERIAŁY I SRODKI POTRZEBNE DO REALIZACJI ZAJEC:
• odtwarzacz CD,gazeta, taśma, kartoniki ze zwierzętami
• szare arkusze papieru ,pudełka, zdjęcia roślin i zwierząt z kolorowych gazet
• kredki, blok rysunkowy format A4,opakowania po jogurtach , mleku ,produktach spożywczych
• liście, kasztany, _żołędzie

Tok zajęć:

1. Wprowadzenie- powitanie uczniów. Zapoznanie ich z tematem lekcji. Następnie
uczniowie proszeni są o narysowanie z czym kojarzy się im las.
2.W tle słychać odgłosy lasu odtworzone z płyty. Każde dziecko przygotowuje sobie wizytówkę z listka wykonanego z kolorowego papieru.
3.Dzieci rozwiązują zagadki związane z lasem przygotowane przez nauczyciela.
4. Nauczyciel rozdaje uczniom liście ( dębu, buka, kasztanowca, sosny, świerka) i zwraca
sie do uczniów: Jak myślicie, z jakiego drzewa pochodzą te liście? Spróbujcie dobrać
odpowiednie liście i owoce do drzew, z jakich pochodzą - szyszki, 'żołędzie, kasztany.
5. Warstwy lasu - rozsypanka wyrazowa. Uczniowie maja za zadanie dopasować rośliny i
zwierzeta do warstwy lasu
6.Taniec liści – z pociętych gazet uczniowie wybierają po dwa arkusze.W rytm muzyki chodzą dookoła swojego stolika machając gazetami jak liśćmi na wietrze.Na polecenie nauczyciela dzieci łączą się w jedno koło i chodzą dookoła stolików. Na sygnał wracają do swoich stolików , zgniatają swoje arkusze gazet i podrzucają w rytm muzyki a następnie prostują arkusze , biorą kredki i rysują na swojej kartce linię pionową a potem wzdłuż tej linii poprzeczne kreski. Następnie uczniowie w rytm muzyki odklejają gazety składają arkusze na pół wzdłuż linii pionowej i wycinają liście. Powstałe w ten sposób liście dzieci przyklejają na przygotowanej planszy z pniem drzewa.
7.Nastepnie uczniom zostają rozdane kartki z nazwami zwierząt ( lub gotowe szablony
zwierząt) Zadaniem uczniów jest pogrupowanie tych zwierząt do roślinożernych,
mięsożernych i wszystkożernych.
8.. Na zakończenie zajęć za pomocą termometru uczuć uzyskujemy od dzieci opinie na temat przeprowadzonych zajęc.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.