Numer: 2470
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Pogoda jesienią... Zabawy rozwijające samodzielność u dzieci" - scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 5 - letnich

Cel ogólny: Odkrywanie własnych możliwości w różnych sferach aktywności (Podstawa programowa obszar II pkt 9).
Cele szczegółowe: (dziecko)
1. Udziela odpowiedzi pełno zdaniowej na zadane pytanie
2. Precyzyjnie przekalkowuje podany wzór
3. Przekształca dany obraz w nowy, inny.
4. Samodzielnie organizuje swój warsztat pracy.
5. Różnicuje liczbę słyszanych dźwięków-sprawnie przelicza w zakresie
6. Zna zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla późnej jesieni.

Metody:
-słowne, czynne, percepcyjne
-techniki twórczego myślenia: przekształcenia, co by było gdyby
-techniki relaksacyjne: ćwiczenia ciszy, wizualizacja, elementy dramy

Forma pracy:
-z całą grupą, indywidualna

Środki dydaktyczne:
Wiersz H. Bechlerowej „Parasole”, karty pracy indywidualnej, nagrania muzyki relaksacyjnej, sylwety parasoli dla dzieci + sylwety kropel deszczu do liczenia, szarfy, materiały plastyczne potrzebne do samodzielnego organizowania warsztatu pracy.

Przebieg:
I część wstępna

1. Ćwiczenia ciszy
-przejście po obwodzie „kałuży” krokiem mierniczym
-przekazywanie sobie kolejno przez dzieci po okręgu kubka z wodą

2. Wprowadzenie umownej formy rozliczania przygotowanych zadań edukacyjnych (4 chmury: biała, niebieska, szara, czarna) pod niebieską dzieci przypinają krople deszczu, pod szarą śnieżynki, pod białą śnieg z deszczem a pod czarną kulki gradowe.

3. Słuchanie wiersza H. Bechlerowej „Parasole” recytowanego przez nauczycielkę.
Na ulicy pod drzewami
parasole dwa.
Pod tym dużym idzie mama
pod tym małym ja.

Idę z mamą. Idę słucham,
mama słucha też,
jak z drzewami o czymś szepce
rozgadany deszcz.

Szepcze cicho, to znów głośniej,
w rynnie dzwoni, gra
i wesoło stuka, puka
w parasole dwa.

4. Rozmowa na temat wiersza; (cele szczegółowe nr 1 i 6)
-Pod czym idą mama i córka?
-Co robi deszcz w wierszu?
-Przed czym chroni nas parasol?
-Jakie zjawiska atmosferyczne są charakterystyczne dla późnej jesieni?
-Co tworzy się na ziemi gdy pada deszcz lub topnieje śnieg?

5. Zabawa „Kałuże niezbyt duże” („Terapia ruchem i muzyką” J, J Stadniccy).
-Każde dziecko wybiera dla siebie szarfę (respektowanie zasady spokojnego, bezkonfliktowego pobierania przyborów) i układa z niej „kałużę” na dywanie. Przy muzyce inspirującej marsz, bieg, podskoki dzieci poruszają się między kałużami. W czasie pauz zatrzymują się przy dowolnej kałuży i słuchając pojedynczych uderzeń w bębenek, przeskakują przez nią (z jednej nogi na drugą). Liczba przeskoków jest równa liczbie uderzeń w bębenek.

6. Wizualizacja do opowiadania „Chmurka”.
„Wyobraź sobie, że jesteś białą, pierzastą chmurką płynącą po niebie. Wyglądasz ślicznie na tle błękitnego nieba, przemykając między promieniami słońca. Delikatny wiaterek przemieszcza chmurki w różne strony. Nie jesteś sam. Obok ciebie płyną inne chmurki.. Jest wam razem bardzo dobrze. Pod wami przelatują ptaki, a w dole wciąż zmienia się krajobraz. Płynąc po niebie widzisz w dole piękny las, zielone łąki, pola z łanami zbóż. Pola przecina rzeka, a wzdłuż niej biegnie droga. To wszystko jest w dole, ty zaś beztrosko płyniesz po niebie, czujesz się radosny i bezpieczny. Jesteś szczęśliwy. Jesteś potrzebny i ważny. Jesteś jedyny i niepowtarzalny. Czujesz, że jesteś akceptowany i kochany. Zapamiętaj te wszystkie wspaniałe odczucia. Zawsze będziesz mógł do nich wrócić”.

7. Ćwiczenie dramowe: „......a teraz wyobraźcie sobie, że z chmurki pada deszcz. Pokażcie jak kropelki deszczu spadają na:
-twardą, zamarzniętą ziemię
-grubą, warstwę puszystego śniegu
-blaszany parapet
„......a teraz przestajecie już być chmurkami i wracacie do sali w przedszkolu”.

8. Zabawa matematyczna „Kropelkowe rachunki”.
Każde dziecko bierze dla siebie 6 sylwet kropel deszczu (respektowanie zasady bezpiecznego, bezkonfliktowego pobierania przyborów) i kolorową parasolkę ze swoim imieniem. Nauczyciel wygrywa na bębenku odpowiednią ilość dźwięków. Zadaniem dzieci jest zróżnicowanie liczby dźwięków i ułożenie na parasolu odpowiedniej ilości kropelek. Liczba kropelek powinna odpowiadać liczbie usłyszanych dźwięków (zadanie edukacyjne nr 1).
Za poprawnie wykonane zadanie dziecko może przypiąć jedną ze swoich kropelek pod niebieską chmurką. (Cel szczegółowy nr 5).

II część zadania edukacyjne
2. Kalkowanie obrazka – ćwiczenie doskonalące sprawność manualną.

KOD W, E (2, 4)

3. Rozdmuchiwanie kolorowych kropelek tuszu kreślarskiego na kartonie. Kropelek żółtych ma być 4, niebieskich 2, czerwonych 3. Rozpoczęcie pracy nauczyciel poprzedza krótką rozmową na temat: „Co by było gdyby deszcz był kolorowy? (technika twórczego myślenia „Co by było gdyby...?”).

KOD R, E, W (1, 3, 4, 5)

4. Przekształcanie kropel deszczu w coś innego, miłego, nowego, ciekawego. (technika twórczego myślenia „przekształcenia”).

KOD E, W (3, 4)

III część podsumowanie
-do wszystkich zadań edukacyjnych dzieci samodzielnie przygotowują miejsce pracy oraz potrzebne materiały i przybory
-po rozliczeniu się z wykonania wszystkich czterech zadań edukacyjnych i zaznaczeniu tego na tablicy do samooceny, dziecko otrzymuje szklany kamyczek i umieszcza go w plastikowym pojemniku ze swoim imieniem. Jest to dodatkowa nagroda za „dobrą” pracę.
-przygotowane zadania edukacyjne będą realizowane w ciągu całego dnia pobytu dzieci w przedszkolu
-dzieci samodzielnie decydują o kolejności wykonania poszczególnych zadań edukacyjnych

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.