SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW GRUPA I ,, KRASNALE”- trzylatki
TEMAT: ,, WIELKANOCNY KURCZACZEK”- rozwiązywanie zagadek i zabawa kinezjologiczna
TERMIN: 15.04..12.2014 r.
PROWADZĄCA: Jolanta Lewandowska
CELE OGÓLNE: - aktywizowanie myślenia poprzez stwarzanie sytuacji do wypowiedzi słownych. -utrwalenie nazw, wyglądu, odgłosów zwierząt gospodarstwa wiejskiego.
- zapoznanie z budową jajka i jego wykorzystaniem w życiu codziennym
- zapoznanie ze zwyczajami wielkanocnymi
- utrwalenie nazw i wyglądu figur geometrycznych - doskonalenie umiejętności rozwiązywania prostych zagadek - rozwijanie poczucia rytmu i improwizacji ruchowej
CELE OPERACYJNE:
- dz. rozpoznaje odgłosy wydawane przez zwierzęta z wiejskiej zagrody
- dz. rozwiązuje zagadki na temat ptactwa domowego
- dz. układa z części obrazek z kurczaczkiem
- dz. układa i opowiada historyjkę obrazkową ,, Skąd się wzięło kurczątko?”
-dz. rozpoznaje i nazywa figurę: owal
-dz. wie, co dzieje się z jajkami na Wielkanoc
-dz. rysuje przy muzyce wiązkę z punktu, a następnie konstruuje z kółek kurczaczka metoda orgiami płaskie
METODY:
-czynne – zadania stawiane do wykonania, kierowanie działalnością dziecka, samodzielnych doświadczeń
-oglądowe – obserwacja, pokaz
-słowne – żywego słowa, objaśnienie, instrukcja
- zabawa ruchowo- rytmiczna
Formy pracy: - zabawy z całą grupą, praca zespołowa i indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Magnetofon, zagadki słowne , maskotki: kury, koguta, kurczaczka, trzy koszyki wiklinowe o różnej wielkości: duży, średni i mały, pocięte obrazki kurczątka, ilustracje zwierząt domowych, figury geometryczne, kredki pastele, kółka do orgiami, kleje w sztyfcie , kartki papieru , taśma papierowa
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie rodziców i zabawa ruchowo- rytmiczna z rodzicami ,, Wiosna- obudziły się motyle” z wykorzystaniem papierowych kwiatów wykonanych z chusteczek i drucików kreatywnych
2. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęcia
,, Wybierzemy się dzisiaj do gospodarstwa wiejskiego , w którym mieszkają różne zwierzęta”, a jakie przekonacie rozpoznając ich głosy.
3. Rozwiązywanie zagadek słuchowych- rozpoznawanie głosów zwierząt : koń, krowa, świnia, kaczka, indyk, gęś, pies, kot i odnajdywanie ich na ilustracjach zawieszonych na tablicy.
4. Rozwiązywanie zagadek słownych ukrytych w trzech koszykach o różnej wielkości:
- dużym:,, Budzi się przed świtem w przytulnym kurniku
Potem budzi innych swoim kukuryku!”( kogut)
- średnim,, Chodzi po podwórku, o ziarenka prosi,
Siaduje na grzędzie, pyszne jajka znosi”( kura)
- małym:,, Malutka , żółta kuleczka, co właśnie wyszła z jajeczka.
I pod kury skrzydełkami posila się ziarenkami”( kurczątko)
Po każdej prawidłowo rozwiązanej zagadce, wybrane dziecko wyjmuje z koszyka kolejno maskotki: koguta, kury i kurczątka.
5. Historyjka obrazkowa ,, Skąd się wzięło kurczątko?”- wspólne układanie i opowiadanie przy tablicy historyjki obrazkowej z trzech obrazków.
6.,, Kurczątko”- składanie obrazka z 3-4 elementów- każde dz. składa samodzielnie obrazek na dywanie.
7. Zabawa ilustrowana z podziałem na role do piosenki ,, W kurniku”
W kurniku od rana coś się dzisiaj dzieje:
kury gdaczą z całej siły, kogut głośno pieje.
Już nadeszła wiosna, skorupki pękają,
a kurczątka co sił w nóżkach kurom uciekają.
Wracajcie, wracajcie, szybko do kurnika,
dostaniecie do jedzenia ziarnek słonecznika.
Nie chcemy, nie chcemy, zabawę wolimy.
Siedzieliśmy w swych skorupkach od połowy zimy.
Ciemna noc nadeszła, więc się posłuchały
i pod skrzydła swojej mamy chętnie się schowały.
7.Rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych płaskich i odszukanie wśród nich tej , która przypomina jajko- owal
Dzieci odnajdują i przeliczają figury w kształcie owala.
8.,, Co dzieje się z jajkami na Wielkanoc?- rozmowa przy ilustracjach
- malujemy, świecimy, dzielimy się jajkiem podczas wielkanocnego śniadania
9. Nawiązanie do zwyczajów Wielkanocnych przeplatane występem dzieci.
Piosenka "Pisanki"
1.Pisanki, pisanki, jajka malowane
nie ma Wielkanocy, bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki, jajka kolorowe
na nich malowane bajki pisankowe.
2.Na jednej kogucik, a na drugiej słońce
Śmieją się na trzeciej laleczki tańczące
Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdki
Na każdej pisance, barwne opowiastki.
10. ,, Wielkanocny kurczaczek” zabawa wg kinezjologii edukacyjnej D. Dziamskiej
- dz. umieszczają punkt na kartce w lewym dolnym rogu kartki- brązowa kredka pastelowa
- rysują łuki od kropki w rytm muzyki
-zaznaczają na każdej gałązce po trzy kropki
- od kropek rysują po trzy kreski żółtą kredką- przy szybkiej muzyce( forsycje)
- składają żółte kółka i konstruują kurczaczka metodą orgiami płaskie – naklejając go na dole przy krzaczku forsycji
11. Prezentacja wykonanych prac. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za aktywny udział w zajęciu.
Opracowała i przeprowadziła: Jolanta Lewandowska