X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24692
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie zdrowia. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 5- letnich

Monika Dujnowska Przedszkole Publiczne nr 9
Temat zajęć: „W krainie zdrowia ”.
Grupa : ,,Żabki”

Podstawa programowa:
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
1.1. Dz. obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują,
1.2. Dz. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,
1.5. Dz. potrafi się przedstawić: podaje swoje imię.
Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
3.1. Dz. zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym,
3.2. Dz. mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji,
3.3.Dz. uważnie słucha.
Obszar 4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
4.2. Dz. grupuje obiekty w sensowny sposób ( klasyfikacja ) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne itp.
4.3. Dz. stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
Obszar 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności ruchowej dzieci.
5.1. Dz. dba o swoje zdrowie, orientuje się w zasadach zdrowego żywienia,
5.2. Dz. dostrzega związek pomiędzy chorobą, a leczeniem,
5.3. Dz. jest sprawne ruchowo według norm dla sześciolatków,
Obszar 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
6.1. Dz. wie, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić,
Obszar 8. Wychowanie przez sztukę – muzyka, śpiew, pląsy i taniec.
8.1. Dz. śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru,
8.2. Dz. dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając i tańcząc,
Obszar 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
14.2. Dz. potrafi uważnie patrzeć, aby rozpoznać co jest przedstawione na obrazkach,
14.4. Dz. interesuje się czytaniem,
14.6. Dz. układa krótkie zdania, dzieli je na wyrazy, wyrazy na sylaby oraz wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonematycznej,
14.7. Dz. rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz innych symboli.

Cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości na temat zdrowego trybu życia,
- utrwalenie wiadomości dotyczących dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Cele operacyjne:
- dz. dzieli wyrazy na sylaby,
- dz. wyodrębnia głoskę w nagłosie,
- dz. dzieli wyrazy na głoski,
- dz. układa krótkie zdania na temat treści obrazka i wyodrębnia wyrazy
- dz. układa obrazek z części,
- dz. układa zdanie według wzoru,
- dz. rozpoznaje znaki i symbole graficzne,
- dz. wspólnie z rodzicami wykonuje szaszłyki owocowe,
- dz. wymienia działania wpływające na zdrowy tryb życia,
-dz. wymienia numery alarmowe, potrafi dopasować je do odpowiedniego pojazdu służb ratunkowych,
-dz. śpiewa piosenki o tematyce zdrowotnej zbiorowo,
-dz. wykonuje układ taneczny do piosenki,
-dz. nazywa warzywa,
-dz. prawidłowo wykonuje ćwiczenia z Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona,
-dz. porządkuje przestrzeń wokół siebie.

Metody pracy:
- słowne ( rozmowa, objaśnienia ),
- czynne ( zadań stawianych do wykonania),

Formy pracy:
- indywidualna
Pomoce:
- duże obrazki przedstawiające: ,,smutny” ząbek, jabłko, marchewkę, straż pożarną, piłkę, sztaluga, płyty Cd, podpisy do obrazków, numery alarmowe, obrazki przedstawiające służby ratunkowe (policja, straż pożarna, pogotowie), koperty, owoce, deski do krojenia, fartuszki, miski, patyczki do szaszłyków, nożyki (dla rodziców), serwetki, kwiatki, motylki, dekoracja (napis ,,W krainie zdrowia”, materiał, obrazki przedstawiające owoce i warzywa).

Przebieg zajęcia:
1. ,,Spacer do Krainy zdrowia” - dzielenie wyrazów na sylaby.
Kochani dzisiaj wybierzemy się na wycieczkę do ,,Krainy zdrowia”, w której będą przygotowane dla Was różne niespodzianki. Ale za nim się się do niej wybierzemy, to najpierw chciałabym się dowiedzieć, co chcielibyście zobaczyć po drodze. Swoje rozwiązania podzielcie na sylaby, np. ja chciałabym zobaczyć ko-tka.
- Brawo! To w takim razie idziemy na spacer...może akurat uda nam się zobaczyć kogoś lub coś ciekawego...

2. Taniec ,,Spacerek”.
Dzieci inscenizują ruchem układ taneczny, śpiewają do podkładu muzycznego ,,Spacerek”.

3. ,,Zdrowy ząbek” - odczytywanie podpisów do obrazków.
- Ojej kochani spójrzcie, co tu jest?
- Odpowiedź dzieci.
- Tak, to jest ząb, jak myślicie czy to jest zdrowy czy chory ząbek?
- Odpowiedź dzieci.
- Tak, to jest niestety chory ząbek... spójrzcie coś na nim jest napisane...

,,Witam Was drogie Żabki. Nazywam się ząbek Paskudek bo nikt o mnie nie dba...czy Wy też nie dbacie o swoje ząbki? W takim razie proszę spójrzcie na tablicę. Przygotowałem dla Was nie lada zadanie... otóż proszę, abyście dobrali podpis do odpowiedniego obrazka i umieścili go na plakacie po prawej stronie (przedstawiającej obrazki służące utrzymaniu higieny jamy ustnej) lub lewej stronie ( po której znajdują się obrazki wpływające negatywnie na stan naszych zębów).

- Świetnie poradziliście sobie z zadaniem! Teraz już na pewno wszyscy będą wiedzieli, jak należy dbać o swoje zęby. Możemy ruszać dalej, ale tym razem wybierzemy się na urodziny...

4. Piosenka ,,Urodziny Marchewki”.
Dzieci śpiewają piosenkę, inscenizują jej treść ruchem.

5. ,,Ruda marcheweczka” - układanie elementów w całość, wyodrębnianie głosek w słowach.
- I tą piosenką dotarliśmy kochani do... Tak, do marchewki! Jest ona warzywem...Spójrzcie
tu też jest coś napisane...

,,Hej drogie dzieci! Jestem rudą marcheweczką... mam wiele cennych witamin! Ale nie tylko ja... czy wiecie jakie jeszcze warzywa mają witaminy? W takim razie ułóżcie proszę elementy w całość, tak, aby Wasi goście również pamiętali o zdrowym odżywianiu. W nazwach warzyw wyodrębnijcie głoski. Zabierajcie się do układania!”.

Kochani ułożyliście puzzle, więc już na pewno wszyscy przypomnieli sobie, jakie warzywa mają duużo witamin. A my nie traćmy czasu i wyruszajmy w dalszą podróż...tym razem strażą pożarną...

6. Piosenka ,,Jedzie straż pożarna”.
Dzieci śpiewają piosenkę, inscenizują jej treść ruchem.

7. ,,Numery alarmowe” - dobieranie numerów alarmowych do odpowiednich pojazdów, układanie zdań do obrazków (przedstawiających pojazdy ratunkowe:straż pożarna, policja, pogotowie), wyodrębnianie wyrazów w zdaniach.
Dzieci dobierają numery alarmowe, układają zdania, wyodrębniają wyrazy w zdaniach za pomocą konkretów (kwiatków).

- Świetnie poradziliście sobie z zadaniem, w takim razie teraz sobie troszkę poćwiczymy...kto pamięta ćwiczenia z Kinezjologii Edukacyjnej Dennnisona? (Dzieci wykonują 3 przykładowe ćwiczenia z Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona).

- Brawo! Powiedzcie mi teraz proszę, co wpływa również na zdrowy tryb życia?
- Odpowiedź dzieci.
- Dokładnie, w taki razie rozejrzyjcie się po sali i znajdźcie przedmiot, który kojarzy Wam się ze sportem. (Dzieci odnajdują piłkę umieszczoną w widocznym miejscu).
- Spójrzcie coś tu jest na niej napisane...

,,Jestem piłka malutka okrąglutka, bardzo lubię jak bawią się mną dzieci...Czy Wy też lubicie zabawy ruchowe? W takim razie ułóżcie proszę zdania według podanego wzoru, spróbujcie je odczytać. Sprawdźcie, czy to co jest tam napisanie, zgadza się z wykonywaniem Waszych ulubionych zajęć...”

- Dzieci układają zdania według podanego wzoru, podejmują próby ich odczytania.

- Brawo! Teraz już wszyscy wiedzą co lubicie najbardziej robić... w takim razie zapraszam do dalszej podróży...tym razem z ,,Małym czerwonym jabłuszkiem”.

8. Piosenka ,,Małe czerwone jabłuszko”.
Dzieci śpiewają piosenkę, inscenizują jej treść ruchem.

9. ,,Owocowe szaszłyki” - wykonanie wspólnie z rodzicami owocowych szaszłyków.
Kochani spójrzcie w naszej sali również znajduje się małe, czerwone jabłuszko, może na nim też jest coś napisane...

,,Drogie żabki, świetnie spisaliście się podczas wspólnych zabaw. Wiecie, jak należy dbać o zdrowy tryb życia. Na koniec proszę, abyście wspólnie z rodzicami wykonali owocowe szaszłyki! Życzę smacznego!”.

10.Podziękowanie rodzicom oraz dzieciom za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.