"Instrumenty dęte" - scenariusz lekcji muzyki w klasie V szkoły podstawowej.
Cele lekcji:
Przybliżenie uczniom rodzajów instrumentów dętych. Uczeń po zajęciach potrafi rozpoznawać
i nazywać wybrane instrumenty dęte, dokonuje podziału instrumentów dętych na dęte drewniane
i dęte blaszane, wykazuje sposoby wydobywania dźwięku w instrumentach dętych, potrafi rozróżniać barwy brzmienia poszczególnych instrumentów dętych, zna pojęcia: glissando, stroik, czara głosowa, piszczałka, manuał, rejestr, kojarzy postać wybitnego trębacza Milesa Davisa.
Metody pracy:
- pogadanka
- praca z tekstem
- prezentacja
- słuchanie przykładów muzycznych
- wykorzystanie zasobów multimedialnych
Formy pracy:
- praca zespołowa
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Przygotowane przez nauczyciela ilustracje, laptop, projektor, fragment wybranych brzmień instrumentów (nagrania Video i mp3), keyboard, podręcznik, ćwiczenia.
Przebieg lekcji:
1. Powitanie, sprawy organizacyjno – porządkowe.
2. Wspólne zaśpiewanie piosenki poznanej na ostatniej lekcji.
3. Zapisanie tematu lekcji.
4. Wprowadzenie na temat instrumentów muzycznych (przedstawienie krótkiej historii, podział na różne grupy). Słuchając brzmień wybranych instrumentów uczniowie wskazują instrumenty dęte drewniane i blaszane.
5. Prezentacja instrumentów dętych (multimedia).
6. Praca z podręcznikiem.
7. Przykłady muzyczne – słuchanie fragmentów utworów.
8. Krótkie przedstawienie postaci Milesa Davisa. Przykłady muzyczne.
9. Omówienie pojęć muzycznych: glissando, stroik, czara głosowa, piszczałka, manuał, rejestr.
10. Różnice w budowie i brzmieniu grup instrumentów dętych.
11. Utrwalenie wiadomości o podziale instrumentów dętych.
12. Zadanie pracy domowej:
Wyjaśnij pojęcia: glissando, stroik, czara głosowa, piszczałka, manuał, rejestr.