SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
w grupie 3,4 latków
Temat zajęć: Bajkowy pociąg.
Cele ogólne: rozbudzanie zainteresowania literaturą, kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wypowiada się na temat znanych bajek
- wymienia postacie występujące w utworach
- odtwarza ruchem treść piosenki
- rozpoznaje tytuły bajek
- wykonuje pracę według własnego pomysłu (ozdabia pierniczki i kontur sukni)
- uczestniczy w zabawach organizowanych przez nauczyciela
- rozwija sprawność manualną
- rozwiązuje zagadki dotyczące bajek
Środki dydaktyczne:
płyta CD z piosenką ,,Dzień dobry”, ,,Baśniowy pociąg”, pudełko z okienkiem, jabłko, list z zadaniem od Śnieżki, Czerwonego Kapturka, Śnieżki, Jasia i Małgosi, czapki z bibuły dla krasnali, kosz wiklinowy, butelka soku malinowego, materiał do ukrycia zawartości kosza, puzzle ,,Koszyczki”, sylweta sukni, torba na prezenty, zegar, kleje, gotowe elementy kwiatów, kropek, pasków itp.(wycięte z papieru kolorowego), pierniczki, kolorowe pisaki lukrowe, ilustracje do bajek, zagadki związane z bajkami, opowiadanie L. Łącz ,,Czarownica i cukierki”, instrukcja do zabawy ,,Czerwony Kapturek”, ilustracje rekwizytów pasujących do bajek
Metody:
słowna – objaśnienia, instrukcje
ekspresyjna – wypowiedzi dzieci, działania plastyczne
percepcyjna – pokaz, obserwacja
czynne,działań praktycznych – zadania stawiane dzieciom do wykonania, pantomima
Formy zajęć:
- indywidualna, w parach, grupowa.
Przebieg zajęć:
I.
1. Powitanie piosenką ,,Dzień dobry”.
2. Wprowadzenie do tematu – rozwiązywanie zagadek, związanych ze znanymi bajkami.
Jak na imię mają dzieci w lesie zagubione,
które Baby Jagi domek jadły wygłodzone? (Jaś i Małgosia)
To dziewczynka, która wcale mamy rad nie słuchała
i po drodze lekkomyślnie z wilkiem rozmawiała. ( Czerwony Kapturek)
Co to za dziewczynka? Ma roboty wiele,
a na wielkim balu, gubi pantofelek? ( Kopciuszek)
Ta dziewczynka z bajki z krasnalami mieszka,
choć włosy ma czarne, nazywa się..( Śnieżka)
II.
1. ,,Od bajeczki do bajeczki” - podróż zaczarowanym pociągiem.
Przy dźwiękach piosenki nauczycielka zaprasza dzieci w podróż od bajeczki do bajeczki. Wszyscy uczestnicy tworzą pociąg, poruszając się w rytm muzyki i śpiewając refren piosenki, zatrzymują się na kolejnych stacjach.
STACJA BAJKOWA I. Śnieżka i jej przyjaciele.
Chętne dziecko wyjmuje z pudełka z okienkiem jabłko, a nauczycielka pyta: ,,Z jaką bajką kojarzy się Wam jabłko?” Chętne dziecko opowiada w skrócie bajkę. Nauczycielka odczytuje list od Śnieżki, ukryty w tajemniczym pudełku. W liście Śnieżka - bohaterka bajki pragnie wszystkie dzieci zaczarować w krasnoludki. Nauczycielka wypowiada zaklęcie ,,Abra kadabra, czary i magia”, a następnie zakłada dzieciom czapki krasnoludków. Wszyscy wyruszają w dalszą podróż baśniowym pociągiem.
STACJA BAJKOWA II. Czerwony Kapturek to ja, właśnie ja.
Przy dźwiękach piosenki bajkowy pociąg rusza w dalszą podróż z krasnoludkami. Na koniec refrenu zatrzymują się na kolejnej stacji.
Nauczycielka wyjmuje ukryty pod materiałem kosz i pokazuje dzieciom jego zawartość. (butelka soku malinowego). W koszu znajduje się także list od Czerwonego Kapturka, który prosi o wykonanie koszyczków. Dzieci tworzą koszyczki poprzez ułożenie puzzli, przedstawiających koszyczki.
STACJA KOLEJOWA III. Suknia Kopciuszka.
Na kolejnej stacji nauczycielka wyjmuje z torby zegar, zadając pytanie: ,,Z jaką bajką kojarzy ci się ten przedmiot?” Dyskusja trwa tak długo, aż dzieci udzielą prawidłowej odpowiedzi. Za poprawne rozwiązanie zagadki dzieci dostają nagrodę - sylwetę sukni wraz z propozycją, i zarazem prośbą Kopciuszka o zaprojektowanie i wykonanie pięknej sukni balowej. Dzieci z przygotowanych elementów wykonują suknię dla Kopciuszka.
STACJA BAJKOWA IV. Pierniki Baby Jagi.
Dzieci z nauczycielką wracają do zabawy z piosenką. Pociąg zatrzymuje się na kolejnej stacji bajkowej. Dzieci odkrywają tajemnicę ukrytą pod tkaniną (pierniki i cukrowe pisaki, do ich ozdobienia) i odgadują tytuł bajki. W koszu znajduje się także list, w którym bohaterowie bajki – Jaś i Małgosia – proszą o wykupienie ich z mocy Baby Jagi. Wykupić dzieci można jedynie pachnącymi, pięknie ozdobionymi piernikami wykonanymi przez przedszkolaków. Dzieci ozdabiają pierniki według własnych pomysłu.
2 . Odgrywanie scenek pantomimicznych – zabawa mimiczna w formie twórczej ekspresji ruchowej.
- Jaś i Małgosia wędrują przez las (dzieci pokazują radość)
- Jaś kłóci się z Małgosią (dzieci pokazują złość)
- Małgosia płacze, bo zgubiła się w lesie (dzieci pokazują smutek)
- Jaś i Małgosia trafiają do chatki Baby Jagi(dzieci obrazują zaciekawienie)
- Dziewczynka i chłopiec uciekają przed Babą Jagą (dzieci pokazują strach)
- Bal na zamku (dzieci tańczą w parach)
- Kopciuszek ucieka z balu (dzieci biegają)
- Kopciuszek gubi pantofelek (dzieci są smutne)
- Kopciuszek szuka pantofelka (dzieci rozglądają się zatroskane)
- Kopciuszek znalazł pantofelek (dzieci radośnie podskakują).
III.
1. Zabawa ćwicząca procesy poznawcze: ,,Jaś i ....”
Nauczyciel i dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Nauczyciel przekazuje różdżkę dziecku i wypowiada wyraz pochodzący ze znanej bajki. Zadaniem wybranego dziecka jest powiedzenie wyrazu kojarzącego się z tą bajką.
N: Jaś ..... Dz: Małgosia
N: Pierniczki .... Dz: Baba Jaga
N: Kareta..... Dz: Kopciuszek
N: Czerwony...... Dz: Kapturek
N: Wilk .... Dz: Gajowy
N: Babcia .... Dz: Wilk
N: Pantofelek .... Dz: Kopciuszek
N: Królewna Śnieżka..... Dz: Krasnoludki
N: Zwierciadło..... Dz: Królewna Śnieżka
N: Królewicz .... Dz: Kopciuszek
N: Chatka Baby Jagi.... Dz: Jaś i Małgosia
2. Zabawa ,,Skojarzenia”. Kojarzenie ilustracji i rekwizytów z bajkami.
- Z jakiej bajki pochodzą te ilustracje?
- Dopasuj rekwizyty do ilustracji z bajki.
3. Zabawa ruchowa ,,Czerwony Kapturek”.
Nauczycielka czyta tekst bajki, a dzieci na słowa Czerwony Kapturek, Babcia, Wilk, Myśliwy, reagują według instrukcji:
Czerwony Kapturek – wesoło skaczą wokół krzesła;
Babcia – chodzą zgarbione wokół krzesła;
Wilk- otwartymi dłoń mi naśladują paszczę wilka z okrzykiem ,,łaaaa”;
Gajowy – celują z karabinu do wilka z okrzykiem ,,pif – paf”.
4. Zakończenie zajęć, podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Po zakończeniu zajęć dzieci wybierają buźki z minami i w ten sposób określają własne nastroje po zajęciach.