Numer: 2465
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Kwiaty dla mamy" - zabawy rozwijające umiejętność czytania w oparciu o metodę J. Cieszyńskiej

Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 3-letnich

TEMAT:
„Kwiaty dla mamy” – zabawy rozwijające umiejętność czytania w oparciu o metodę J. Cieszyńskiej.

CELE OGÓLNE:
1. Doskonalenie percepcji wzrokowej, słuchowej
2. Doskonalenie koncentracji uwagi, myślenia, pamięci, koordynacji wzrokowo-ruchowej.
3. Kształtowanie umiejętności czytania sylab wg J. Cieszyńskiej.
4. Kształtowanie umiejętności wywiązywania się z podejmowanych zadań.
5. Wdrażanie do samodzielnego wykonywania zadań.
6. Wdrażanie do słuchania, rozumienia, zapamiętywania, wykonywania poleceń nauczyciela.

CELE OPERACYJNE:
W toku podjętej aktywności dziecko:
1. Wskazuje różnice występujące na obrazkach
2. Nazywa dźwięki z otoczenia: dźwięk dzwoneczka, gra na bębenku oraz uderzanie dwóch klocków o siebie.
3. Odtwarza z pamięci prosty rytm dźwięków.
4. Rozpoznaje sylabę „MA” pojedynczo.
5. Odczytuje sylabę „MA” pojedynczo i w sekwencji „MA MA”.
6. Składa obrazek z części (od 3 do 6 ) wg wzoru.
7. Samodzielnie wykonuje powierzone zadanie do końca.
8. Odtwarza sekwencję 3 obrazków wg wzoru i z pamięci.

METODY:
Słowne: polecenie, objaśnienie, rozmowa
Percepcyjne: pokaz, odgłosy z otoczenia
Czynne: kierowanie aktywnością dziecka, zadań stawianych do wykonania
Metoda prof. J. Cieszyńskiej
Elementy kinezjologii edukacyjnej

FORMY ORGANIZACYJNE:
- Praca z grupą
- Praca indywidualna

FORMY DYDAKTYCZNE:
Wzór obrazka do układania, koperty z obrazkiem kwiatka pociętym na 3,4,6 części.
Kartoniki z sylabą „MA” oraz sylabami: PA, PI, PO, PE, PU, PÓ, PY.
Obrazek do opowiadania z książeczki „Kocham czytać” J. Cieszyńskiej.
Obrazki „Odszukaj różnice”.
Obrazki do ćwiczeń percepcji wzrokowej (pojedyncze i w zestawach)
Materiały plastyczne


PRZEBIEG:

I . Część wstępna:

1. Elementy kinezjologii edukacyjnej: picie wody, masowanie punktów na myślenie, ruchy naprzemienne, marsz po kole „krokiem mierniczym” .
2. Zagadki słuchowe – ćwiczenie percepcji słuchowej:
• Rozpoznawanie i nazywanie odgłosów z otoczenia (nauczyciel prezentuje dzieciom przedmioty oraz dźwięki przez nie wydawane, następnie chowa się za parawanem i powtarza zagadki słuchowe – dzieci odgadują)
• Zapamiętywanie i odtwarzanie wyklaskanego lub zagranego na bębenku rytmu.
3. Zabawa ruchowa „Stań przy literce”. W sali porozmieszczane są tablice z samogłoskami. Dzieci poruszają się po dywanie w rytm muzyki z magnetofonu lub akompaniamentu granego przez nauczyciela. Na przerwę w muzyce nauczyciel wydaje polecenie: „Stań przy literce A”. Dzieci odszukują literę i ustawiają się przy niej. Zabawę powtarzamy kilka razy. (Nauczyciel podczas wydawania polecenia wspiera się tablicą z daną samogłoską).
4. Ćwiczenie spostrzegania – ćwiczenie percepcji wzrokowej.
• Wyszukiwanie różnic między obrazkami.
• Wyszukiwanie spośród obrazków leżących na dywanie obrazka zaprezentowanego przez nauczyciela (zabawę powtarzamy kilka razy). Każde dziecko z zebranych przez siebie obrazków układa dowolny wzór i przelicza ilość zebranych obrazków.
5. Wprowadzenie sylaby „MA” w oparciu o ilustrację. Dzieci wraz z nauczycielem opowiadają treść obrazka z „Zeszytu 3” Kocham czytać J. Cieszyńskiej. „Chłopczyk już się wyspał. Stoi w łóżeczku i chyba kogoś woła. Woła: MA-MA-MA. Może pomożecie mu zawołać. Kogo wołaliśmy wspólnie z chłopcem? – Tak, jego mamę”.
6. Prezentacja sylaby „MA” – „tak wygląda sylaba MA. Gdy tę sylabę powiemy dwa razy to usłyszymy najpiękniejsze słowo MA-MA. Niedługo Wasze mamy będą obchodziły swoje święto. Na pewno każde dziecko będzie o tym pamiętało”.
7. Wyszukiwanie sylaby „MA” wśród innych sylab. Na dywanie są porozkładane kartoniki z sylabą MA i innymi sylabami. Każde dziecko wyszukuje dla siebie kartonik z sylabą MA i kładzie obok chmurki na której również znajduje się sylaba MA. Dzieci wspólnie z nauczycielem odczytują sylabę pojedynczo MA i w sekwencji MA-MA.


II. Część: Zadania edukacyjne:

Zadanie edukacyjne nr 1
- składanie obrazka z części wg wzoru
R ( 6, 7 )

Zadanie edukacyjne nr 2
- wyszukiwanie sylaby MA wśród innych sylab, naklejanie ich w sekwencji MAMA w odpowiednim miejscu na obrazku, odczytywanie powstałego słowa, kolorowanie obrazka kredkami.
R, W, E ( 4, 5, 7 )

Zadanie edukacyjne nr 3
- odtwarzanie sekwencji 3 obrazków wg wzoru i z pamięci
R, W ( 9 )

Zadanie edukacyjne nr 4
- ozdabianie tła wokół sylaby MA poprzez samodzielne rysowanie kwiatków kredkami lub naklejanie kwiatków wyciętych dziurkaczem fantazyjnym. Łączenie swojej pracy z pracą wybranego kolegi. Wspólne odczytywanie powstałego słowa MAMA.
E, R, W ( 4, 5, 7 )

II. Część : Podsumowanie
Na tablicy umieszczone są wazoniki (szablony), każdy oznaczony znaczkiem indywidualnym dziecka. Za każde wykonane zadanie (4) dziecko otrzymuje kwiatek w jednym z czterech kolorów (czerwony, niebieski, żółty, biały), który umieszcza w swoim wazoniku. Po wykonaniu wszystkich zadań każde dziecko powinno mieć w swoim wazoniku 4 kwiatki.

Uwaga:
Zadania edukacyjne będą wykonywane w ciągu całego dnia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.