KONSPEKT ZAJĘĆ W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM 3-LATKÓW
PUBLICZNE PRZEDSZKOLE W DANIELOWICACH
Termin: listopad
Blok tematyczny : Jakie zapasy robi moja mama?
Temat zajęcia: Jesienne stragany
Cele ogólne:
• rozpoznawanie wyglądu, koloru i smaku wybranych owoców i warzyw
• rozwijanie umiejętności skupiania się i uważnego słuchania
Cele operacyjne:
Dziecko:
• rozpoznaje i poprawnie nazywa niektóre warzywa i owoce
• rozumie pojęcie stragan
• wie jakie produkty należy jeść ,aby być zdrowym
• dopasowuje do obrazków właściwe kształty
• ćwiczy sprawności grafomotoryczne i manualne
• przelicza warzywa
• rozumie potrzebę mycia warzyw i owoców oraz rąk przed posiłkiem
• rozwija umiejętność koncentracji, uwagi, słuchania
• kończy rozpoczętą pracę dba o jej estetyczny wygląd
Metody:
oglądowa: pokaz, obserwacja
słowna: wiersz, rozmowa
czynna: stawianych zadań
podająca, problemowa
Formy pracy:
zbiorowa, jednolita, indywidualna
Środki dydaktyczne: teksty wierszy, szablony warzyw, płyta CD, utwór instrumentalny ,emblematy warzyw ,plastelina, karta pracy, kosz warzyw i owoców, szal, parawan ,szarfy czerwone i zielone, woreczki dwa kolory, reprodukcje Arcinboldo, talerzyk, wykałaczki
Treści podstawy programowej : Obszar 12/1;2/1;2/2;14/3;13/1
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć:
• Zabawa muzyczno-ruchowa ,,Grzybobranie” dzieci przy muzyce zbierają rozrzucone po dywanie woreczki-to jesienne grzyby. Nie wolno zbierać muchomorów- czerwone woreczki.
• Zabawa ,,Kosz Pani Jesieni” dzieci wiążą koło /kosz / do środka koła wchodzą wybrane dzieci z szarfami/ czerwone, zielone/. Dzieci z szarfami to jabłka i sałata chcą się wydostać z kosza. Dzieci na obwodzie koła uniemożliwiają wyjście jabłkom i salacie z koła.
2. Zajęcia właściwe:
• Zaproszenie do zajęć: Cichuteńko już siadamy i zajęcia zaczynamy...
• Rozmowa o koszu Pani jesieni- prezentowanie darów jesieni ,które przyniosły dzieci
• zabawa edukacyjno-matematyczna przeliczanie darów
• Słuchanie wiersza Doroty Gellner:
Już sady jak wielkie kosze
pełne owoców po brzegi
Stragany
pełne warzyw
idą do miasta szeregiem.
Już dynie
złote piłeczki leżą w sennych ogrodach
i jesień
schodzi z nieba
po niewidzialnych schodach.
• Rozmowa na temat wiersza:
Czym jesienią stają się sady?
Co to są stragany?
Gdzie idą stragany pełne warzyw?
Jakie złote piłki leżą w ogrodach?
• Rozpoznawanie warzyw za pomocą dotyku, węchu ,smaku
• Oglądanie inscenizacji Jan Brzechwa ,,Na straganie”
• Zabawa rytmiczno-ruchowa ,,Tańczące warzywa”- dzieci otrzymują emblematy warzyw. Znajdują swoją parę i tańczą w kółeczku.
• Rozmowa na temat :
Dlaczego należy spożywać owoce i warzywa?
Co robimy z owocami i warzywami przed jedzeniem?
• Praca z kartą pracy:
Jakie warzywa można kupić na targu?
Wyklej brakujące warzywa?
3.Zakończenie zajęć:
Co można zrobić z warzyw i owoców?
Nauczyciel mówi dzieciom o artyście Arcinboldo.
Układanie z darów jesieni warzywno owocowej twarzy.
Podziękowanie za pracę.
Opracowała: Dorota Piasecka