KONSPEKT ZAJĘĆ W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM 3-LATKÓW
PUBLICZNE PRZEDSZKOLE W DANIELOWICACH
Termin: 13 .06.2013r.
Blok tematyczny : Lubimy podróże
Temat zajęcia: Nad rzeką
Cele ogólne:
• Zapoznanie z wybranymi środkami transportu wodnego, powietrznego, lądowego.
• budzenie ciekawości dzieci oraz zainteresowania otaczającym światem
• rozwijanie umiejętności skupiania się i uważnego słuchania
Cele operacyjne:
Dziecko:
• poznaje różne środki transportu
• wie, na czym polega pomiar długości, i zna proste sposoby mierzenia: krokami, stopa za stopą
• posługuje się pojęciami: długi, krótki, duży ,mały ,szeroki, wąski
• dostrzega i nazywa różnice między przedmiotami
• porównuje przedmioty
• uczy się utrzymać równowagę, oceniać odległości
• ćwiczy koordynację ruchów całego ciała
• kończy rozpoczętą pracę dba o jej estetyczny wygląd
Metody:
oglądowa: pokaz, obserwacja
słowna: wiersz, rozmowa
czynna: stawianych zadań
podająca, problemowa
Formy pracy:
zbiorowa, jednolita, indywidualna
Środki dydaktyczne: kuferek ,ilustracje różnych środków transportu, zestaw zabawek środki transportu, wstążki, paski, sznurki, , płyta CD ,,Witaj szkoło, klasa 1 semestr 2 i klasa 3’’ ; płyta CD ,,Wesoła szkoła klasa 3 płyta 3”; krepina, karty pracy, taśma klejąca ,kredki
Treści podstawy programowej : Obszar 13/5; 4/1; 4/2;14/2;3/1;3/3
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć:
• Powitanie zebranych
• Wspólna recytacja wiersza pt:,, Ogrodniczka” słowa Dorota Gelner
2. Zajęcia właściwe:
• Zaproszenie do zajęć.
• Rozmowa o tajemniczym Kuferku .
• Oglądanie zebranych przedmiotów.
• Opowieść nauczyciela pt ,,Środki transportu” demonstracja ilustracji
- Koło
- Wozy konne
- łodzie, statki, żaglowce
- Kolej
- Samochód
- Rower
- Pojazdy
- Balon
- Samoloty, sterowce /helikoptery, szybowce/
- kutry rybackie, barki, promy pasażerskie
- poduszkowce/pływają i poruszają się po lądzie/
• Grupowanie zgromadzonych zabawek: transport wodny , lądowy, powietrzny w trzech pętlach
• Zabawa edukacyjno-matematyczna ,,Co jest długie ,a co krótkie? Co jest duże, a co małe, co szerokie ,a co wąskie? w oparciu o zgromadzone przedmioty i zadawane pytania
- Która pętla była dłuższa/krótsza/?
- Który materiał na żagle jest dłuższy/szerszy/?
- Która droga jest krótsza/dłuższa/?
- Które koło jest małe/ duże/?
• Muzyczna zagadka: Co daje taki odgłos?
- Płyta klasa 1nr23
- Płyta klasa 3nr49
• Prezentacja ilustracji
• Zabawa ruchowa ,,Spacer nad rzeką’’. Dzieci ustawiają się w szeregu za nauczycielem i ,,idą nad rzekę’’. Zatrzymują się nad brzegiem.
• Rozmowa na temat długości , wielkości, koloru rzeki z krepiny
• Zabawa ruchowa-,, Pociąg” rozwozi dzieci do stolików
- / Płyta klasa 3 nr 22/
• Praca z kartą pracy:
- Nazywanie długiego i krótkiego przedmiotu
- Nalepianie samochodu z krótką przyczepą pod samochodem z długą przyczepą
- kolorowanie rysunku
- Nagrodzenie dzieci, podziękowanie za pracę
3.Zakończenie zajęć:
• Układanie pociągu z puzzli.