Konspekt zajęć
Temat: Szaszłyki owocowe – poczęstunek dla rodziców z okazji dnia Mamy i Taty.
Czas trwania zajęć: około 50 minut
Formy pracy: zespołowa zindywidualizowana.
Metody: praktycznego działania, Felicie Affolter, słowna, oglądowa, stymulacja polisensoryczna.
Nauczyciele prowadzący: R. Niedźwiadek, A.Nowacka
Środki dydaktyczne: owoce: winogrona, ananasy , truskawki, banany ,psc z owocami, deski do krojenia, noże, wykałaczki, obrusy, umyte owoce, owoce z puszki, fartuchy, talerze, filiżanki, laurki, róże, mydło, ręczniki, magnetofon i płyta z muzyką, przepis na szaszłyki wykonany z PSC, tablica do oceny aktywności, włóczka
Cele ogólne: - doskonalenie umiejętności odpoznawania owoców za pomocą węchu, smaku i dotyku, nazywanie ich,
- doskonalenie umiejętności krojenia owoców,
- doskonalenie umiejętności sprzątania stanowiska pracy,
- rozwijanie umiejętności odczytywania prostych przepisów (opracowanych na potrzeby uczniów za pomocą symboli pcs)
Cele operacyjne w kategorii ucznia
Aleksandra – odczytuje i wskazuje niektóre symbole pcs (przepis na szaszłyki), kroi owoce z instrukcją słowną,, nakłuwa owoce na wykałaczki, używa zwrotów grzecznościowych: proszę, dziękuję,, nakłada szaszłyki na talerz, sprząta stanowisko pracy
Katarzyna . – nazywa owoce, odczytuje niektóre wyrazy z przepisu, kroi, nakłuwa na wykałaczki, nakrywa stoliki obrusem wspólnie z Oliwką, śpiewa piosenkę dla mamy ,nakłada szaszłyki na talerz, sprząta stanowisko pracy
Adrian – kroi owoce, odczytuje i wskazuje symbole pcs wykorzystane w „przepisie” na szaszłyki, nakłuwa na wykałaczki, pomaga innym , częstuje szaszłykami z Filipem,, używa gestu: proszę, dziękuję, sprząta stanowisko pracy
Oliwia – kroi owoce, odczytuje wyraz „owoce”, odczytuje symbole PSC wykorzystane w skonstruowanym „przepisie”, pomaga słabszym koleżankom, nakłuwa owoce na wykałaczki, i nakrywa stoliki obrusem wspólnie z Kasią A., sprząta stanowisko pracy
Filip- kroi owoce z niewielką pomocą, odczytuje niektóre wyrazy z przepisu, nakłuwa je na wykałaczki, częstuje szaszłykami, sprząta stanowisko pracy
Katarzyna - poznaje owoce dotykiem, wskazuje niektóre symbole PSC wykorzystane w przepisie, wzrokiem i smakiem, kroi i nakłuwa owoce na wykałaczki z niewielką pomocą, sprząta stanowisko pracy
Przebieg zajęć:
1.Zabawa na powitanie „Kłębek włóczki” .
2. Krótka rozmowa dotycząca tematu zajęć.
3. Odczytywanie przepisu sporządzonego na szaszłyki z PSC.
4.Mycie rąk i owoców.
5. Przygotowanie miejsca pracy: rozłożenie desek do krojenia, noży, wykałaczek.
6. Krojenie owoców i wykonanie szaszłyków.
7. Układanie szaszłyków na talerze.
7. Sprzątanie, ścieranie stolików.
8. Nakrycie do stołu.
9. Wykonanie piosenek dla rodziców ( piosenka „Na zielonej łące” i „100 lat”
10. Składanie życzeń, obdarowywanie rodziców wcześniej przygotowanymi prezentami i zakupionymi kwiatami.
13. Podsumowanie i ocena zajęć.