X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24621
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Znamy różne dyscypliny sportowe - scenariusz zajęć dla 5 latków

Scenariusz zajęć dla dzieci 5 letnich
Temat kompleksowy: Lubimy zabawy i sporty
Temat dnia: „Znamy różne dyscypliny sportowe”
Data: 19.04. 2012
Prowadząca: Ilona Cieśla

Cele ogólne:
- Wiązanie opisu słownego z treścią obrazka
- Wzbogacenie słownika o nazwy dyscyplin sportowych
- Budowanie wypowiedzi wielozdaniowej
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej

Cele operacyjne:
- Dziecko rozumie znaczenie symboli oznaczających dyscypliny sportowe
- Potrafi opisać słownie treść obrazka
- Potrafi wypowiadać się pełnymi zdaniami, wypowiedź jest płynna
- Poprawnie formułuje swoje spostrzeżenia
- Zna różne dyscypliny sportowe
- Buduje dłuższą wypowiedź poprawną pod względem gramatycznym
- Odzwierciedla w formie plastycznej własne doświadczenia
Metody:
- słowna – rozmowa żywego słowa, objaśnienia
- czynna – zadań stawianych do wykonania i kierowania działalnością dziecka
- oglądowe – pokaz
Formy:
- zbiorowe
- indywidualne
Środki dydaktyczne:
- obrazki przedstawiające dzieci uprawiające różne dyscypliny sportowe
- symbole oznaczające różne rodzaje sportu
- wstążki, linki


Przebieg zajęć:
1. Przywitanie wyliczanką:
„Gimnastyka to podstawa, to dla dzieci ważna sprawa, ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok”.
2. „Porównujemy długości” – zabawa dydaktyczna. Nauczyciel porównuje różne długości wstążek, linek. Nakłada je na siebie i używa określeń: krótsza, dłuższa, tej samej długości. Układa tasiemki od najdłuższej do najkrótszej i używa określeń: długa, nieco krótsza, najkrótsza i odwrotnie. Dzieci samodzielnie porównują długości wstążeczek, linek. Układają je od najdłuższej do najkrótszej.
3. „Dyscypliny sportowe” – zabawa dydaktyczna.
Odgadywanie o którym obrazku opowiada nauczyciel i nazywanie sportu przedstawionego na tym obrazku. Układanie zdań do obrazków, nadaje imiona postaciom na obrazkach.
4. „Symbole sportowe” – oglądanie symboli oznaczających dyscypliny sportowe i umieszczanie ich przy odpowiednim obrazku z dyscyplina sportową.
Rozmowa z dziećmi o sporcie – rozmowa żywego słowa. Wyjaśnianie przez dzieci: Co to jest sport?, Dlaczego jest ważny w życiu człowieka? Budują samodzielnie wypowiedzi opierając się na własnych doświadczeniach.
5. „Sporty” – zabawa naśladowcza. Dzieci losują obrazki z symbolami dyscyplin sportowych i przedstawiają je ruchem. Odgadywanie jaki to sport.
„Mój ulubiony sport” – rysowanie flamastrami. Opowiadanie o swoim ulubionym sporcie:
- jaki strój jest potrzebny do uprawiania sportu
- jakie akcesoria są niezbędne
- w jakim miejscu można uprawiać ten sport
Odzwierciedlenie w formie plastycznej własnych doświadczeń
6. „Piłka w kołach” – zabawa z elementem rzutu.
7. „Gra w piłkę” – ćwiczenia graficzne. – wyprawka. Kolorowanie pól oznaczonych kropkami. Udzielanie odpowiedzi na pytanie: W co bawią się dzieci na podwórku?
8. Zabawa z piosenką „Rozgrzewka” – dzieci inscenizują ruchem treść piosenki.
9. Wykonanie zadania – karty. Nalepianie obrazków symbolizujących rodzaje sportu. Łączenie ich z postaciami sportowców wg wzoru.
10. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.