X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24615
Przesłano:
Dział: Biblioteka

Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Pluszowego Misia

Scenariusz uroczystości
z okazji „Dnia Pluszowego Misia”

Scenariusz opracowała: mgr Agnieszka Lewandowska
bibliotekarz w Zespole Placówek Oświatowych w Sypniewie

Data: 25.11.2013r.

Miejsce spotkania: świetlica szkolna i sala przedszkolna.

Uczestnicy: uczniowie klas I-III SP, przedszkolaki.

Cele:
- uczczenie Światowego Dnia Pluszowego Misia (ulubionej przytulanki dzieci),
- promocja Biblioteki Szkolnej,
- zachęcanie do czytania literatury dziecięcej,
- miłe, radosne i pożyteczne spędzenie czasu poprzez wspólną zabawę,
- uczenie zdrowej rywalizacji (udział w konkursach).
Środki dydaktyczne: maskotki misiów, rysunek przedstawiający Kłapouchego, rysunek przedstawiający ogon Kłapouchego, pinezka, szalik, mazaki, ogłoszenie, stelaż, przebranie dla Kubusia Puchatka, beczułki z „miodem” (cukierki, lizaki), magnetofon, piosenki nagrane na nośnik, nagrody dla uczniów za udział w konkursach, mikrofon, aparat fotograficzny.

Dekoracja: hasło „POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA...”, prace konkursowe uczniów, na honorowym miejscu - fotel dla ucznia przebranego za misia, wystawka książek o misiach.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie (mikrofon)
- Witam Was bardzo gorąco! Czy wiecie, jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto?
- Tak, dziś 25 listopada - obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole dzisiaj wszystkie misie: i te małe, i te duże, mają swoje święto.
Witam w Krainie Pluszowych Misiów. Z tej okazji poprosiłam, aby każdy z Was przyniósł dziś do szkoły swojego ulubionego pluszowego misia.
2. Przedstaw swojego misia.
- Pokażcie waszych ulubieńców kolegom. Podnieście je wysoko do góry!
- Kto chciałby nam przedstawić swojego misia? (Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do szkoły - kilka osób do mikrofonu)
3.Taniec z misiem do piosenki (płyta CD, magnetofon, misie)
- A teraz niech wszystkie misie zatańczą w górze do piosenki „Pluszowy miś”. Znacie ją? To my śpiewamy, a wszystkie misie tańczą!
Mały miś, do lasu bał się iść,
Ze strachu drżał jak liść, pluszowy miś.
Ciemny las, tam wilki zjedzą nas,
Wracajmy bracia wraz, dopóki czas!

Nie bój się wilki nie zjedzą cię!
Będziemy bronić się, nie damy się!
Śmiało w przód, po słodki, wonny miód,
Jagody, istny cud, użyjem w bród!

4. Słuchanie historii powstania pluszowego misia.

Historia pluszowego misia zaczyna się w dawno temu (w 1902 roku), kiedy w dalekim kraju (Stany Zjednoczone) pewien Pan (prezydent, Theodore Roosevelt), był w lesie na polowaniu i nie pozwolił zrobić krzywdy młodemu niedźwiadkowi. (Nie pozwolił go zabić.) Świadkiem tego wydarzenia był pewien dziennikarz (Clifford Berryman), który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie. Zobaczył go inny Pan (Morris Michton), właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia „Teddy” i tak się je nazywa w języku angielskim do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.

5. Nauka misiowego okrzyku:
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!” (Dzieci kilkakrotnie powtarzają tekst.)

6. Pogadanka na temat najbardziej znanego misia na świecie.

- Misie zostały też bohaterami wielu książek i filmów dla dzieci. Jednym z nich jest Kubuś Puchatek, chyba najbardziej znany miś na świecie.
- Kto z was zna Kubusia Puchatka?
- Kto spróbuje go opisać?
- Kubusiu Puchatku, zapraszamy cię do nas!

7. Wejście na scenę i przedstawienie się jubilata (uczeń przebrany za Kubusia Puchatka)
- Jestem Kubuś Puchatek
I jak sądzicie, ile mam latek? (dzieci podają przypuszczalny wiek misia)

- Właśnie skończyłem 87 lat.

8. Nauczyciel (podchodząc do misia):

Nasz przyjacielu, usiądź wygodnie.
Dzisiaj jest bowiem twoje święto.
Dlatego my tu, wszyscy zebrani
mamy dla ciebie moc niespodzianek.
Jesteś gotowy?...
To zaczynamy !

9. Życzenia dla Kubusia – nauczycielka zaczyna zdanie, a dzieci kończą:

Hejże ha, hejże ha Kubuś urodziny ....................(ma)
niech nam Kubuś długo.................................( żyje)
słodki miodek często ....................................(pije).
W poniedziałek, czy we ................................(wtorek)
niech miodowy ma .....................................(humorek).

Dzieci kilkakrotnie powtarzają tekst życzeń.

10. Wysłuchanie i śpiewanie piosenki znanej z bajki o Kubusiu Puchatku lub taniec z misiem do piosenki „Kubuś Puchatek” w kołach, w grupach, tworzymy „pociąg”. (Płyta CD, magnetofon)

11. Słuchanie historii powstania pluszowego misia - ciąg dalszy.
Tak, właśnie Kubuś Puchatek - ulubieniec milionów dzieci na całym świecie - obchodzi dzisiaj 87 urodziny (w 2013r.)! Miś o małym rozumku bawi i zaskakuje powiedzonkami.
Kubusia Puchatka wymyślił Aleksander Alan Milne. Pierwowzorem tej postaci była zabawka jego syna. Na pierwsze urodziny Krzyś otrzymał od swojej mamy w prezencie pluszowego misia. Chłopczyk pokochał pluszową zabawkę. Przypatrując się zabawie swojego synka i fascynacji misiem, tata wpadł na pomysł napisania książki dla niego.
W październiku 1926r. roku w Londynie został wydany ,,Kubuś Puchatek”, a w roku 1928 ,,Chatka Puchatka”. Większość postaci występujących w książce miało swoje pierwowzory w maskotkach Krzysia.

12. Prezentacja książek o Kubusiu Puchatku. (książki, stolik, obrus, podstawki)
13. Wysłuchanie fragmentu książki „Kubuś Puchatek” (IV rozdział książki, w którym Kłapouchy gubi ogon.)
„Pewnego ranka Kubuś Puchatek obudził się.(...) Tak to już jest na tym świecie.”
Dzieci aktywnie słuchają fragmentu książki i odpowiadają na pytania:

- Jak nazywa się osiołek, przyjaciel Kubusia Puchatka?
- Czego nie miał Kłapouchy?
- Kto wybrał się na poszukiwanie ogona?
- Dlaczego Puchatek pomógł Kłapouchemu?
- Co czułby Kłapouchy, gdyby Puchatek mu nie pomógł?
- Jaki powinien być przyjaciel?
14. Zabawa „GDZIE JEST OGONEK KŁAPOUCHEGO?” (ogłoszenie, stelaż, 2 rysunki, baryłka z „małym co nieco”, pinezka, szalik, mazaki)

Uczeń przebrany za Kubusia Puchatka czyta treść ogłoszenia:

„Uwaga, uwaga! W dniu dzisiejszym na terenie świetlicy szkolnej Zespołu Placówek Oświatowych w Sypniewie zaginął ogon Kłapouchego! Wszystkie dzieci proszone są o jego poszukiwania. Dla znalazcy przewidziana jest ta oto nagroda – baryłka z „małym co nieco”!”

Dzieci szukają w świetlicy ogonka Kłapouchego. Po odnalezieniu zguby kilkoro dzieci po kolei z zawiązanymi oczami próbuje dobrze przyczepić ogonek osiołkowi. (Zaznaczamy dziurki różnymi kolorami mazaków, każdy uczeń ma inny kolor. Wręczenie 2 nagród 2 uczniom.)

15. A teraz, drogie dziatki, będą zagadki!
Zobaczymy, kto z was ma największą wiedzą nie tylko o Kubusiu Puchatku, ale również o innych misiach, bohaterach bajek i książek dla dzieci, bo przecież...(misiowy okrzyk) „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!” (Uczeń przebrany za Kubusia Puchatka za prawidłowe odpowiedzi częstuje dzieci cukierkami. Po podaniu prawidłowej odpowiedzi przez dzieci pojawia się książka z danym bohaterem lub jego ilustracja.)
1. - Ten miś tę różnicę ma, że klapnięte uszko posiada. (Uszatek)
2. - Te misie taki spryt mają, że gdy ty nie widzisz - chodzą, a gdy patrzysz - w bezruchu zastygają. (Beniamin i przyjaciele)
3. - To misi gromadka , które gdy pomagają, świetlistą tęczę z brzuszków wysyłają. (Troskliwe misie)
4. - Ten miś wielki apetyt ma. I dlatego zawsze na wszelki wypadek, w walizce kanapki nosi ten niedźwiadek. (Paddington)
5. -Żółty brzuszek, czerwona bluzeczka, a przy nim zawsze „małego co nieco” beczka. (Kubuś Puchatek)
6. - Dwa misie samolotem latają i pomocy wszystkim chętnie udzielają. (bracia Koala)
7. - Co to za bajka, w której niesforna dziewczynka do domku w lesie trafiła, zjadła cudzą kaszkę, krzesło złamała i w mięciutkim łóżeczku bez pytania się wyspała. (Złotowłosa i trzy misie)
8. - Ten miś psikusy w parku wyprawia i turystów koszy z przysmakami pozbawia. (Yogi)
9. Wymień 3 imiona bajkowych misiów.
10. Wymień 3 przyjaciół Kubusia Puchatka ze Stumilowego Lasu.
16. Zabawa ze śpiewem. Uczeń przebrany za Kubusia Puchatka uczy dzieci piosenki pt. „Niedźwiadek”.

Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę)
ja jestem niedźwiadek. (pokazują na siebie)
Trzecia łapka, czwarta łapka (pokazują prawą, lewą nogę)
a to jest mój zadek. (klepią się po pośladkach)
Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek prawą, lewą ręką)
Wybieram go pszczółkom (pokazują wybieranie miodu)
Jedną łapką, drugą łapką (podnoszą prawą, lewą rękę)
Albo piję rurką. (naśladują picie rurką)

17. A teraz długo oczekiwany moment: Podsumowanie konkursów!
a) konkurs plastyczny „Miś z materiału”.
b) konkurs „Niezwykłe misie” (rekordy Guinnessa).
c) „Mój miś wykonany ze skarpety”.

18. Misiowy okrzyk: „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”
19. ”Jestem przyjacielem misia”- złożenie uroczystej przysięgi z ręką w górze.
Z okazji Dnia Pluszowego Misia
My dzieci ze SZKOŁY W SYPNIEWIE
Przyrzekamy, że zawsze przytulać
Będziemy wszystkie misie,
Krzywdy im zrobić nie damy
I pamiętać o nich zawsze będziemy.
20. - Ojej, dzisiejszy dzień był naprawdę pełen wrażeń. Hmmm...na pewno zgłodnieliście. Nasz Jubilat – Kubuś Puchatek – poczęstuje teraz wszystkich słodkim „małym co nieco”, a my w podziękowaniu odśpiewamy Mu „Sto lat”. (zwrócenie uwagi na umieszczenie papierków w koszu na śmieci.)
21. „Sto lat”.
22. Hop w górę! Podrzucamy wysoko do góry swojego misia i go łapiemy.
- Oj, chyba misiakom zakręciło się w główkach od tych fikołków! To teraz przytulamy misie, bo przecież... miś ma uszy do targania, po to misiem jest... żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez...
23. Misiowy okrzyk: „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”
24. Podczas przerw zapraszam wszystkich na korytarz przy bibliotece szkolnej. Tam będzie można kupić zabawki - fanty. Dochód ze sprzedaży fantów zostanie przeznaczony na zakup książek do biblioteki szkolnej, bo przecież...
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebna ... KSIĄŻKA!”
25. A teraz zapraszamy do „misiowej dyskoteki”! Podczas niej rozstrzygniemy konkurs na „Najciekawszy strój misia”.
26. Na koniec wspólne pamiątkowe zdjęcie z misiami.

Inne propozycje:
- Zabawa ,,CO SIĘ DZIEJE?”- z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
a) Misie jadą nad morze samochodem – dzieci trzymają swój koniec chusty i poruszają się powoli dookoła.
b) ,,Sztorm” - na chuście leżą maskotki, dzieci podrzucają je do góry tak, aby nie spadły.
c) Usypiamy misie – marsz z lekkim kołysaniem chustą.

- Zabawa „POKAZUJ ZE MNĄ”. Dzieci próbują pokazać ruchem tekst opowiadania:

„Jesteśmy grubymi misiami. Mamy zimne noski i mięciutkie uszy. Gdy jest ciepłe lato, lubimy wędrować po lesie i słuchać świergotu ptaków. Czasem wąchamy kwiaty, czasem zbieramy poziomki. Od czasu do czasu po cichutku, na paluszkach zakradamy się do leśnych uli i wyjadamy pszczołom miodek. Ale zdarza się, że pszczoły nas zauważą, wtedy musimy bardzo szybko uciekać i chować się za jakimś krzakiem. Niestety czasem pszczółki nas dogonią i pokłują. Wtedy nam puchną noski i bolą pogryzione łapki. Gdy lato się kończy i nadchodzi zimna jesień, szukamy jakiejś groty skalnej, po czym układamy się do zimowego snu.”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.