Scenariusz zajęć na temat:
W krainie baśni „Czerwony Kapturek”...
- inscenizacja w formie teatrzyku cieni.
Imię i nazwisko nauczyciela: Agnieszka Beata Lewandowska
Klasa: grupa „0” z Przedszkola w Zespole Placówek Oświatowych w Sypniewie
Czas trwania zajęć: 45 minut
Blok tematyczny: Spotkanie „przy Książce” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”,
w myśl obowiązującego w 2014 roku hasła: „Czytanie łączy pokolenia”.
Uczestnicy spotkania: bibliotekarka, uczniowie gimnazjum z Koła Przyjaciół Biblioteki (KPB), sześciolatki.
Cele ogólne: Spotkania „przy książce” zarówno dzieciom, jak i młodzieży pozwalają osiągnąć następujące:
- cele poznawcze:
• poszerzanie wiedzy ogólnej, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
• przypomnienie treści baśni/ zapoznanie z nią,
- cele kształcące:
• doskonalenie techniki głośnego czytania,
• nabranie doświadczenia w wystąpieniach publicznych,
• stymulowanie emocjonalnego rozwoju dzieci i młodzieży,
• wyrobienie nawyku częstego kontaktu z książką,
• doskonalenie umiejętności rozróżniania baśni,
• wyrabianie koncentracji i podzielności uwagi,
• rozwijanie pamięci, języka i wyobraźni,
- cele wychowawcze:
• upowszechnienie głośnego czytania i kojarzenie go z przyjemnością,
• pożyteczne i aktywne spędzanie czasu,
• nawiązanie bliższego kontaktu z młodszymi/starszymi dziećmi,
• zdobycie pozytywnego wzorca zachowań wobec młodszego/starszego rodzeństwa.
Cele operacyjne: Uczeń:
- czyta ze zrozumieniem i słucha ze zrozumieniem,
- wyodrębnia bohaterów literackich, czas akcji, miejsce akcji, wydarzenia,
- potrafi wymienić niebezpieczeństwa wynikające z rozmowy z nieznajomą osobą,
- układa historyjkę obrazkową do baśni,
- podejmuje próbę liczenia na konkretach do 10,
- wykonuje ćwiczenia oddechowe,
- koloruje ilustracje do baśni.
Metody pracy:
• Drama,
• Praca z tekstem,
• Rozmowa kierowana,
• Oglądowa (pokaz ilustracji),
• Ćwiczenia manualne (plastyczne),
• Ćwiczenia oddechowe.
Formy pracy:
praca zespołowa, zabawa integracyjna
Pomoce dydaktyczne:
teksty baśni, papierowe kukiełki, lampka, mini-kurtyna, materiały, czerwone ubranko dla Kapturka, koszyczek ze ścierką, cukierki, maska wilka, kolorowanki, kredki, tablica i magnesy. Przebieg zajęć:
1. Bibliotekarka wita wszystkich zgromadzonych. Następnie oddaje głos narratorowi.
2. Narrator:
Oto jest kurtyna. A na tej scenie
Znów będą występować cienie.
Na „Czerwonego Kapturka” przygody
Zaprasza Koło Przyjaciół Młodych,
Aktywnie działających w naszej bibliotece
Dzięki pani Lewandowskiej opiece.
Już są między nami koledzy mili,
Co się w postacie baśni wcielili.
To nasza własna jest adaptacja.
Na sypniewskich deskach trwa akcja.
2. Teatrzyk cieni do baśni „Czerwony Kapturek” w wyk. członków KPB.
3. Omówienie baśni na podstawie pytań. Zza kurtyny wychodzi gimnazjalistka przebrana za Czerwonego Kapturka. Zadaje dzieciom pytania, a prawidłowe odpowiedzi nagradza cukierkami.
- Zgadnijcie dzieci, kim ja jestem. (Czerwonym Kapturkiem)
- Tak, macie rację, jestem Czerwonym Kapturkiem. A co mam w koszyczku? (jedzenie i lekarstwa dla chorej babci)
- Nie! Ja jestem trochę innym Czerwonym Kapturkiem, bo mam tu ... cukierki (pokazuje). Cukierki dla Was za prawidłowe odpowiedzi na nasze pytania. Kto zna odpowiedź, podnosi rękę do góry.
- Wymieńcie 5 postaci występujących w baśni o Czerwonym Kapturku (Czerwony Kapturek, wilk, babcia, mama, gajowy)
- A kim była koleżanka Ania w naszym przedstawieniu? (narratorem)
- W jakich 3 miejscach toczyła się akcja? Gdzie rozgrywały się wydarzenia? (przed domem Czerwonego Kapturka, w lesie, w domu babci)
- Kiedy rozgrywały się te wydarzenia? (Dawno, dawno temu za górami, za lasami...)
- Dlaczego nazywano mnie Czerwonym Kapturkiem? (bo tak się ubierałaś)
- Dokąd szłam przez las? (do chorej babci)
- Dlaczego szłam do babci? (żeby zanieść jej lekarstwa, syrop na ból gardła i jedzenie, ciasto z malinami)
- Gdzie mieszkała moja babcia? (w domku za lasem)
- Jakich 2 rad udzieliła mi mama? Przed czym mnie ostrzegała? (Idź prosto do domku babci i nie rozmawiaj z nieznajomymi.)
- Jak zachowałam się podczas drogi przez las? (rozmawiałaś z nieznajomym wilkiem, zrywałaś jagody i kwiatki)
- Czy powinno się rozmawiać z obcymi osobami i opowiadać im, dokąd idziemy i co będziemy robić? (Nie)
- Dlaczego? (Bo to może być ktoś niedobry. Może nas porwać, okraść...)
4. Zza kurtyny wychodzi „wilczym krokiem” gimnazjalista przebrany za Wilka. Zadaje dzieciom pytania, a Czerwony Kapturek za prawidłowe odpowiedzi nagradza cukierkami.
- Zgadnijcie dzieci, kim ja jestem. (Wilkiem)
- Nie, ja jestem Rafał. (zdejmuje maskę) Wasz starszy kolega z gimnazjum i ze mną możecie porozmawiać. Nic złego Was nie spotka. Ja tylko udawałem głos wilka w przedstawieniu.
- Co wilk zrobił w domku babci? (zjadł babcię i przebrał się w jej ubrania. Położył się do jej łóżka i zasnął.)
- Co zobaczył Czerwony Kapturek po przyjściu do babci? („dziwną” babcię, która miała wielkie oczy, uszy i zęby)
- Kto uratował dziewczynkę i babcię? (gajowy= leśniczy)
- W jaki sposób gajowy uratował babcię i Czerwonego Kapturka? (rozciął brzuch wilka nożem, a babcia i Czerwony Kapturek z niego wyszły całe i zdrowe)
- Jak gajowy ukarał wilka za złe zachowanie? (włożył mu do brzucha kamienie i zaszył skórę)
- Jak ta baśń się zakończyła? (Wilk przeprosił za złe zachowanie, a następnie poszedł do lasu i już więcej nie zagrażał ludziom.)
5. Bibliotekarka:
Tak, i wszyscy żyli długo i szczęśliwie. A teraz sprawdzimy, czy będziecie umieli ułożyć historyjkę obrazkową na podstawie poznanej baśni. Zapraszam na środek 1 odważnego ucznia. (układa na stole, a uczniowie z KPB – zawieszają rysunki na tablicy)
- Kto policzy, ile mamy rysunków?
- Kto spróbuje opowiedzieć tę historię wg obrazków?
6. Te rysunki otrzymacie do pokolorowania w Waszej klasie jeszcze dziś, ale na następnej godzinie. A teraz się trochę pobawimy. Wstańcie.
„Wyobraźcie sobie, że jesteśmy w lesie pełnym drzew iglastych (choinek), na których rosną szyszki. Przez taki las szedł Czerwony Kapturek, podskakując i cicho śpiewając (podskakujecie i cicho śpiewacie)
Nad nami jest piękna zielona gałąź choinki. Spróbujemy ją nachylić i powąchać (ręce uniesione do góry i wdech)
Kilka szyszek spadło na trawę. Podnieśmy je (pozycja pochylona, wydech).
Wąchamy szyszki (wdech). Ach, jak pięknie pachną (wydech).”
7. Bibliotekarka dziękuje za udział w zajęciach przedszkolakom, wychowawcy przedszkolaków i członkom KPB.