ZOSTAJĘ CZYTELNIKIEM !
SCENARIUSZ PASOWANIA NA CZYTELNIKA UCZNIÓW
KLAS PIERWSZYCH W ROKU SZKOLNYM 2013/2014
ZAJĘCIA OTWARTE
KLASA : I
PROWADZĄCY: Barbara Kończak
CZAS TRWANIA: około 45 minut
TEMATYKA ZAJECIA: Zostaję czytelnikiem, czyli wiem co, gdzie i jak? ( czytać)
TREŚCI Z ZAKRESU EDUKACJI CZYTELNICZO-MEDIALNEJ
ODNIESIENIE DO PP: 1.1a, 1.2e, 3.1, 4.1, 5.2
CELE OGÓLNE ZAJĘCIA:
• wyrabianie ogólnej orientacji na temat funkcjonowania biblioteki szkolnej
• zachęcanie do regularnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych
• przygotowanie do samodzielnego wyboru i czytania literatury dziecięcej
• kształtowanie prawidłowych nawyków czytelniczych
• rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni dziecka
• wyrabianie sprawności manualnych oraz koordynacji wzrokowo-słuchowej dziecka
• wdrażanie do postrzegania biblioteki jako miejsca bezpiecznego, przyjaznego
i radosnego
CELE OPERACYJNE ZAJĘCIA: UCZEŃ:
• zna ogólne zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej
• wie, jak zachować się w bibliotece
• rozpoznaje podstawowe książki z kanonu literatury dziecięcej
• koordynuje ruch z dźwiękiem i obrazem
• wie, że biblioteka jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym
METODY:
czynna, słowna, percepcyjna
FORMA:
praca zbiorowa, zespołowa i indywidualna dziecka
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
ślimak bibliofil z kolorowego papieru, klej, prośby książki, zdania, jesienne drzewo mądrości, plakietki w kolorach, kubki, igła, chore książki, magiczny ołówek, dyplomy, piosenka
PRZEBIEG:
1. NAUCZYCIEL
„ Wie to Natalka, Kamil i Krzyś, że uroczystość w klasie (1a,1b,1c ) mamy dziś. To pasowania na czytelnika nadszedł już czas, więc próby czytelnicze każdy z was tu zda. Dzieci czy odważne jesteście i zdacie ten egzamin wreszcie?”
DZIECI
Tak!
NAUCZYCIEL
Wobec tego zapraszam do przejścia trzech prób na czytelnika-
próby głosu, mądrości
i zręczności.
Witam grupę czerwonych, zielonych, żółtych i pomarańczowych. Proszę, by każda drużyna wybrała swojego przewodniczącego, który po naradzeniu się z wami, zawsze udziela ostatecznej odpowiedzi zdobywając punkt. Zawieście przewodniczącemu wasz identyfikator.
JESTEŚCIE GOTOWI?
JAK SIĘ CZUJECIE?
CIESZYCIE SIĘ?
ZACZYNAMY?
2. NAUCZYCIEL
Bardzo proszę o powstanie , bo PRÓBA GŁOSU teraz nastanie.
Próba polega na zaśpiewaniu piosenki „ Wróbelek Eklerek’” z jej pokazywaniem
oraz zaśpiewaniem jej bez słów ( przekład intersemiotyczny). Pobawimy się też we wróbelkowe radio ( śpiew ze zmianą głośności i barwy)
Dzieci śpiewają, zdobywając punkt i zaliczając pierwszą próbę.
( „ Poszedł na spacerek wróbelek Eklerek, jesienny miał sweterek, nie straszył go wiatr.
Jeże grały w berka lecz on z boku zerkał, do wróbelka, do Eklerka liście śmiały się
Hej wróbelku, hej Eklerku wracaj do nas tu,
będziemy tańczyli, będziemy czytali, podoba nam się tu”)
CO MYŚLICIE O TEJ PRÓBIE?
3. NAUCZYCIEL
A teraz czas na PRÓBĘ MĄDROŚCI.
„ Uwaga! Na moje czarowanie niech tu zaraz jesienne drzewo mądrości stanie, 1,2,3 i ...”
Drzewo ukrywa w balonach zabawę: „ Prawda czy fałsz”
Proszę kolejno przewodniczących grup o podejście do zielonego balonika z nazwą waszej klasy i jego przekłucie . Balon zawiera karteczkę z zabawą „ Prawda czy fałsz?”
DZIECI
Dzieci kolejno podchodzą do balonika i zdobywają karteczkę, którą nauczyciel odczytuje każdej grupie. Każda z drużyn, po naradzeniu się, odpowiada czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe i zdobywa punkt ( drzewo- wieszak na ubrania owinięty brązowym materiałem, a jego liśćmi są nadmuchane ciemnozielone jesienne balony ukrywające
w sobie zwinięte karteczki ze zdaniami)
ZDANIA
• Wypożyczyć książkę to znaczy zabrać ją na zawsze do domu
• Kiedy chcę wypożyczyć książkę, muszę podać pani bibliotekarce rozmiar swojego buta
• W bibliotece nie wolno hałasować, jeść, pić i niszczyć książek
• Nasza szkolna biblioteka jest czynna tylko poniedziałki i wtorki
• Moja biblioteka pozwala na niszczenie i gubienie książek
• Kiedy chcę, to mogę zabrać czasopismo do domu
• W naszej bibliotece są baśnie H. CH. Andersena, braci Grimm i CH. Perraulta
• W naszej bibliotece można wypożyczyć wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima i M. Kownackiej
CO MYŚLICIE O TEJ PRÓBIE?
POBOBAŁA SIĘ WAM?
PRZECHODZIMY DO OSTATNIEJ Z PRÓB?
4. NAUCZYCIEL
A teraz ostatnia z prób- oto PRÓBA ZRĘCZNOŚCI.
CIESZYCIE SIĘ?
Próba polega na wykonaniu przez was miniaturki serdecznego przyjaciela naszej szkolnej biblioteki - ślimaka- BIBLIOFILA. ( Ślimak Bibliofil to wielka 2-metrowa postać wykonana z kartonu i kolorowego papieru technicznego oklejona tapetą i niosąca w swojej muszli prośby Królowej Książki znajdująca się w czytelni biblioteki)). Ślimak przyniósł wam dzisiaj specjalnie ukryte
w kopertach prośby biblioteki. Odczytamy je sobie, gdy każdy wykona już swojego ślimaczka i nada mu imię. ( prośby dotyczą zasad szanowania książek)
DZIECI
Wykonują ślimaczka z kolorowego papieru na wzór dużego oryginału i go nazywają. Wklejają w jego muszlę prośby książki.
5. NAUCZYCIEL
A teraz poproszę o odczytanie próśb, które przyniósł ślimak-Bibliofil przez naszych gości kolejno. Ostatnią- może odczytać chętne dziecko.
O CO PROSI KRÓLOWA-KSIĄŻKA?
Zobaczcie, jak wyglądają książki, kiedy czytelnicy zapominają o tych prośbach. Pokaz zniszczonych Książek z bibliotecznego „ szpitala”.
WIDZIELIŚCIE JUŻ KIEDYŚ TAKIE KSIĄŻKI?
JAK MYŚLICIE, CO JA MAM TERAZ Z NIMI ZROBIĆ?
CZY PRZYDA SIĘ WAM WASZ ŚLIMACZEK? DO CZEGO?
6. NAUCZYCIEL
Gratuluję wszystkim zdanego egzaminu na czytelnika. Zdaliście go na szóstkę
Proszę wszystkich o powstanie, bo nadeszło pasowanie!!!
DZIECI
Nauczyciel kolejno pasuje uczniów prosząc o pomoc gości oraz wręczając uczniom pamiątkowy dyplom z listem bibliotekarza do rodziców.
„ Ten magiczny ołówek, gdy dotknie ramienia, pierwszaka zawsze w czytelnika zamienia”
PODOBAŁ SIĘ EGZAMIN?
JAK SIĘ TERAZ CZUJECIE, JAKO CZYTELNICY NASZEJ BIBLIOTEKI?
OPRACOWAŁA:
........................................
Barbara Kończak
2013/2014
Barbara Kończak, nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Kawalca w Rudzie Śląskiej 10, 41-710, ul. Główna 1