X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24570
Przesłano:

Zwierzęta żyjące w zoo. Konspekt zajęć

Temat bloku: Z wizytą w zoo

Temat dnia: Zwierzęta żyjące w zoo

Cele ogólne:
- rozbudzanie zainteresowań światem przyrody poprzez zabawy, zagadki i ilustracje, poszerzanie wiedzy przyrodniczej;

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi rozpoznawać i nazywać zwierzęta żyjące w zoo;
- rozpoznaje głosy zwierząt żyjących w zoo;
- dokonuje analizy i syntezy słuchowo - wzrokowej wyrazów;
- rozumie sens istnienia ogrodów zoologicznych;
- z zaangażowaniem i uwagą uczestniczy w zabawach ruchowych;

Odniesienia do podstawy programowej:

1.1.a , 1.1.b , 1.2.b –1.2.d ,6.1.a ;

Metody pracy :
słowne , oglądowe , działań praktycznych ,
Formy pracy :
indywidualna i zbiorowa
Środki dydaktyczne:
zagadki , zdjęcia dzikich zwierząt w formacie A4, monografia litery ń, laptop, rzutnik, odgłosy zwierząt z zoo, podręcznik, karty do pracy indywidualnej – wkreślanka,
Przebieg lekcji :
1. Sprawdzenie obecności
3.Przypomnienie – O czym uczyliśmy się na wczorajszych zajęciach

4. Sprawdzenie pracy domowej
Nauczyciel czyta uczniom zagadkę, którą odgadują uczniowie.
„Co to za zagadka? Wiele zwierząt w klatkach.” (zoo)

- Dzisiaj będziemy rozmawiali o zoo ale jak dokładnie brzmi temat dzisiejszego dnia to dowiecie się po wykreśleniu wszystkich samogłosek „u”
5. Uczniowie układają hasło z wykreślanki czyli temat lekcji - (Zwierzęta żyjące w zoo)
6. Podanie celu lekcji
N- Na dzisiejszej lekcji poznacie zwierzęta , które można spotkać w zoo ale też dowiecie się dlaczego niektóre zwierzęta muszą żyć w ogrodzie zoologicznym a nie na wolności.
Posłuchajcie więc ciekawostki :
ZOO czyli ogród zoologiczny jest miejscem, w którym zwierzęta żyją w warunkach stworzonych przez człowieka przypominających ich naturalne środowisko. Często są to gatunki bardzo rzadkie, wymierające. W zoo podtrzymuje się istnienie wielu gatunków zwierząt, które w warunkach naturalnych mogłyby zostać wytępione np. przez działalność kłusowników.

7. Teraz spróbujcie odpowiedzieć na moje pytanie
N - dlaczego niektóre zwierzęta muszą żyć w zoo a nie na wolności
N- obejrzymy sobie teraz zdjęcia niektórych zwierząt żyjących w zoo

Prezentacja zwierząt- krótka informacja o zwierzętach podczas prezentacji
• Kangur - Zamieszkuje suche zarośla i lasy. Odżywia się głównie trawą i innymi roślinami zielnymi.

• Lew – gęsta grzywa chroni przed pazurami napastników, ukazuje siłę i władzę wśród zwierząt,

• Małpa – ma silny i chwytny ogon oraz kończyny z przeciwstawnym kciukiem umożliwiające przemieszczanie się z drzewa na drzewo,

• Tygrys jest jednym z kotów, który nie boi się wody. Jego kuzynami są lwy, które zaliczają się do drapieżników. Tygrysy to samotniki. Prowadzą nocny tryb życia

• Słoń – gruba skóra umożliwiająca łatwiejsze poruszanie się w dżungli wśród zarośli, trąba do chwytania pokarmu, zrywania liści z wyższych partii drzew, polewania się wodą,

• Wielbłąd – garby, które są magazynem wody; kopyta ułatwiające stąpanie po piasku.

• Zebra – czarno-białe paski służą do kamuflażu, kiedy to w południe drgające od upału powietrze zaciera kontury. Chroni je przed atakiem lwów, lampartów, hien. Każda zebra ma niepowtarzalny wzór, niczym linie papilarne u człowieka.

• Żyrafa – bardzo długa szyja ułatwiająca zrywanie soczystych liści z samych wierzchołków drzew,

PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA

8. Zabawa : "Zebry i lew".
Uczniowie stają w luźnej rozsypce. Na słowa "zebry biegają". Dzieci unoszą wysoko kolana i machają rękami. Na słowa "idzie lew" stoją nieruchomo. Ten, kto się poruszy, siada na swoim miejscu. ( 2-3 razy)

9. Zabawa Stary niedźwiedź śpi (1 raz)

10. Wprowadzenie spółgłoski miękkiej ń na podstawie wyrazu słoń.
- wypowiedzi na temat zwierząt przedstawionych na ilustracji w podręczniku (P. s. 30,31);
- wskazanie zwierzęcia, którego nazwa kończy się na „ń”,
- pokaz drukowanej litery „ń”, układanie modelu i schematu wyrazu „słoń”;

11.Nauka pisania litery „ń”, zwrócenie uwagi na miejsce znaku diakrytycznego w liniaturze

- pokaz pisania litery przez N. na tablicy,
- pisanie palcem w powietrzu,
- pisanie drugą stroną ołówka na ławce,
- pisanie po śladzie i samodzielnie w liniaturze (karty pracy s. 37)

12. Podsumowanie tematu lekcji

13. Ocena za aktywność

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.