X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24561
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z kolorami - scenariusz zajęć dla 3-latków

Temat: Zabawy z kolorami

Uczestnicy: grupa 3 – latków „Żabki”

Prowadząca: Karolina Gwiazda

Metody:
czynna – zadania stawiane dziecku do wykonania
oglądowa – osobisty przykład nauczyciela
słowna – słuchanie wiersza
aktywne, innowacyjne: metoda Malowania Dziesięcioma Palcami

Formy: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: wiersz „Kolory”, chusta animacyjna, farby, arkusze papieru, płyta z muzyką CD, kolorowe klocki i przedmioty codziennego użytku, dywaniki, pomoce z EFS (opaski na rękę dla każdego dziecka).

Cele ogólne:
- rozwijanie twórczej ekspresji dziecka,
- utrwalanie nazw kolorów.

Cele operacyjne:
- dziecko uważnie ogląda, słucha i wykonuje polecenia,
- dziecko zgodnie współpracuje z innymi,
- dziecko pokazuje i nazywa kolory,
- dziecko wypowiada się na temat wysłuchanego wiersza,
- dziecko przestrzega reguł zabaw,
- dziecko potrafi uchwycić rytm w danym układzie i kontynuować go,
- dziecko maluje pracę na wybrany temat, stara się dbać o jej estetykę.

PRZEBIEG:

1. Zabawa ze śpiewem na powitanie „Gimnastyka dobra sprawa”.

2. Inscenizacja zabawy podstawie wiersza „Kolory”.

Mam czerwoną piłkę, a czerwone kalosze
I czerwoną sukienkę do przedszkola noszę.

Żółte słońce świeci nad żółciutkim piaskiem,
Cytryny są żółte i okropnie kwaśne.

Jem czerwone poziomki, gdy jestem na łące,
I przyglądam się małej czerwonej biedronce.

Pod zielonym liściem siedzi sobie żaba.
Jest cała zielona, zupełnie jak trawa.

Niebieski balonik na niebieskim niebie
Jak niebieska chmurka płynie wprost do ciebie.

Zamiast kwaśnych cytryn jem żółte banany,
A żółty słonecznik dostałam od mamy.

Wskazywanie klocka z odpowiednim kolorem usłyszanym podczas czytania wiersza przez nauczyciela.

3. Zabawy z kolorowymi klockami „Pokaż i powiedz”. Dzieci siedzą na dywanie przed sobą mają dywaniki. Nauczyciel zadaje zagadki, zadaniem dzieci jest wskazać odpowiedni kolor i nazwać go.

4. Zabawa matematyczna „Kolorowe rytmy”. Dzieci na dywanikach układają dwuelementowe rytmy z użyciem klocków, np. żółty – zielony – żółty – zielony itp.

5. Zabawy z chustą animacyjną mające na celu utrwalenie nazw kolorów. Dzieci wybierają dowolny przedmiot, ustawiają się na obrzeżach chusty. Maszerują wokół w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Na przerwę w grze zadaniem dzieci jest położyć przedmiot w danym kolorze (który wcześniej wylosowały) na odpowiedni kolor na chuście.

6. Zabawy z muzyką z wykorzystaniem opasek z EFS. Każde dziecko otrzymuje opaskę na rękę w danym kolorze. Dzieci biegają po sali przy akompaniamencie muzyki. Na przerwę w grze ustawiają się przy tabliczce z odpowiadającym kolorem opaski.

7. Zachęcenie do malowania palcami maczanymi w farbie w wybranym przez siebie kolorze (Metoda Malowania Dziesięcioma Palcami).

8. Zakończenie. Podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.