X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24555
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mój przyjaciel komputer

Scenariusz powstał w oparciu o materiały Fundacji Dzieci Niczyje, która wraz z Fundacją Orange realizuje projekt Necio.pl na temat zagrożeń dzieci w internecie.


„Mój przyjaciel komputer”

Samorządowe Przedszkole Nr 14 w Krakowie
mgr Joanna Chmiel, 7.02.2014r. grupa sześciolatków


cel ogólny: zapoznanie dzieci z Internetem oraz uwrażliwienie na zagrożenia płynące z sieci

cele operacyjne:

dziecko zna zastosowanie komputera
wymienia części składowe zestawu komputerowego: monitor, klawiatura, myszka, płyta CD
zna zasady bezpiecznej i higienicznej pracy z komputerem
wie, jak posługiwać się klawiaturą
potrafi wytłumaczyć pojęcie Internet
wie, jak unikać zagrożeń w Internecie

formy zajęć:
ćwiczenia indywidualne, w parach, w zespołach, grupowe

środki dydaktyczne:
odtwarzacz audio CD
płyta CD z bajką, piosenkami o necie (lub materiały multimedialne pobrane ze strony www.edukacja.fdn.pl)
zeszyt ćwiczeń dla każdego uczestnika pobrany z w/w strony
kłębek wełny, kredki, memo, rozsypanka wyrazowa, rozsypanka literowa


Przebieg:

„Powitanie” – piosenka

„Na powitanie wszyscy razem hip –hip hura, hip – hip hura, hip - hip hura.
Z całego serca, pełnym gazem witamy was, witamy was, witamy was”

cel: integrujemy się z dziećmi z innych grup oraz gośćmi

„Mój przyjaciel Necio” – opowiadanie o robocie – dzieci słuchają bajki z płyty CD lub czyta ją nauczycielka (wówczas jest możliwość większej elastyczności – można skrócić tekst lub uprościć słownictwo, dopasowując do możliwości grupy)

cel: potrafimy aktywnie słuchać, rozwijamy mowę, odpowiadając na pytania, dotyczące treści

Jak nazywają się bohaterowie tej bajki?
Kim jest Necio?
Gdzie był Necio, gdy Jaś pojechał z rodzicami na wakacje?
Co robił Necio, gdy sam był na strychu?
Kim są Sieciuchy?
Czy Necia można spotkać w Internecie?

„Budujemy robota” – praca konstrukcyjna – makieta Necia
cel: doskonalimy małą motorykę i koncentrację uwagi, wycinając, składając, sklejając makietę wg instrukcji słownej i pokazowego instruktażu
Każde dziecko pracuje samodzielnie lub z pomocą nauczycielki – dla młodszych dzieci można elementy wyciąć wcześniej, dzieci będę tylko zaginać wg linii przerywanych i sklejać. Można również wzór makiety skserować w powiększeniu – wówczas łatwiej dzieciom manewrować na takim materiale.

„Co to jest?” – zagadki dotykowe
cel: stymulujemy zmysł dotyku rozpoznając ukryte w worku: klawiaturę, myszkę, płytę CD, tablet
Nauczycielka zaprasza wybrane dziecko do siebie, dziecko próbuje dotykiem rozpoznać przedmiot. Jeśli nie zna nazwy, może po prostu opisać go, np. małe, ma kabelek, jest okrągłe.
Wtedy czekamy, jak ktoś z grupy poda nazwę przedmiotu już po wyciągnięciu go z worka. Jeżeli dzieci nie znają nazwy, podaje ją nauczyciel i mówi, do czego służy dana rzecz.

„Komputerowa dobieranka” – praca w zespołach
cel: rozwijamy percepcję wzrokową, składając pocięte obrazki (drukarka, myszka, płyta CD, monitor, klawiatura), rozwijamy umiejętność czytania, dobierając podpisy, wzbogacamy słownictwo.
Nagradzamy dzieci z pozostałych grup: oklaskami, ukłonami, okrzykiem: suuuu-per!.

„Bezpieczna praca z komputerem” – rozmowa
cel: zwracamy uwagę na zachowania zagrażające zdrowiu podczas pracy z komputerem ( zbyt długi czas korzystania z komputera, bliska odległość od monitora, złe oświetlenie, niewłaściwa postawa, stawianie w pobliżu kubków z piciem i in)

„Tworzymy sieć” – zabawa ruchowa
cel: rozwijamy koordynację wzrokowo- ruchową, podając sobie kłębek wełny tak, by powstała sieć łącząca wszystkie dzieci biorące udział w zabawie, poznajemy pojęcie: Internet

„Do czego służy Internet?” – plakat tworzony metodą burzy mózgów
cel: rozwijamy myślenie, dzieląc się własnymi doświadczeniami i pomysłami

Dzieci dochodzą do wniosku, że Internet służy do przesyłania informacji, zdjęć, do rozmowy, nauki, oglądania filmów, do rozrywki. Zauważają, że w Internecie obowiązywać powinny zasady podobne jak w świecie rzeczywistym – nie należy nikogo obrażać, trzeba być uprzejmym i uczciwym.


„Wesołe literki” – praca z kartą zadaniową, rozsypanką literową
Nauczycielka wyjaśnia, że dzięki klawiaturze możemy pisać na komputerze tekst, dzieci układają z rozsypanki nazwę strony internetowej ( wg wzoru lub bez wzoru – jedynie słuchając wypowiadanych przez nauczycielkę głosek)

cel: rozwijamy zainteresowanie czytaniem, utrwalamy wygląd poznanych wcześniej liter
poznajemy stronę www.necio.pl

„Zajmij krzesło” – zabawa ruchowa do piosenki pt. „Polka komputerowa”
cel: rozluźnienie, czerpanie radości ze wspólnej zabawy
Dzieci maszerują po obwodzie koła, na pauzę w muzyce zajmują krzesła ustawione w środku. Stopniowo odpadają dzieci, które nie zdążyły zająć krzesła (miejsc jest mniej niż dzieci). Nauczycielka odsuwa kolejne krzesła – jest ich coraz mniej, aż w zabawie zostaje tylko jedna osoba.

„Złe sieciuchy” – film
cel: poznajemy zagrożenia związane z Internetem

„Fajnie w Internecie” – piosenka z materiałów Fundacji
1
Fajnie w Internecie spędzam czas
I wszystkie zasady dobrze znam.
Imię – nie podaję, nazwisko – nie podaję.
Zdjęcia – nie wysyłam i tego się w sieci trzymam.

Ref.
Necio to wie i każdy to wie, w Internecie bawimy się.
Necio to wie i każdy to wie, razem z Neciem w Internecie nie nudzimy się!

2
Klikam w sieci, patrzę,słucham, gram.
Z mamą, z tatą – wiem, nie jestem sam.
Numer – nie podaję, adres – nie podaję.
Sieciach – chce wykiwać,
Necio.pl nas wzywa!

„Komputerowy kodeks” – plakat
cel: przyswajamy sobie zasady bezpiecznego korzystania z sieci
1.nie ufaj osobom poznanym w sieci
2.nie podawaj swoich danych
3.zabezpiecz komputer
4.mów, gdy coś cię niepokoi

„Złe sieciuchy” – zabawa ruchowa z el.celowania
cel: rozwijamy dużą motorykę, celując w kręgle – Sieciuchy
Dzieci toczą piłkę tak, by przewrócić kręgle, do których sa doczepione sylwety Sieciuchów.

„Iskierka przyjaźni” – pożegnanie
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg,
niech wróci do moich rak”

ćwiczenia dodatkowe:

„Ćwicz pamięć” – memo, praca w parach
cel: doskonalenie pamięci wzrokowej i uwagi

„Komputerowy labirynt” – praca indywidualna z karta zadaniową
cel: rozwijanie małej motoryki

„Czym różnią się te komputery?” – praca indywidualna z karta zadaniową
cel: ćwiczenie spostrzegawczości

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.