Scenariusz zajęć otwartych
1.Rodzaj zajęcia: zajęcia z plastyki.
2.Temat zajęcia: Podstawka pod mydło z plastra gliny.
3.Termin realizacji: 22. 06.2014r.
4.Czas trwania: 1 godz. lekcyjna.
5.Prowadząca: Małgorzata Łosiak
6.Klasa: III d gim. SOSW w Damnicy.
7.Cel ogólny:
- rozwijanie umiejętności wykonania prac techniką formowania z plastra gliny.
8.Cele szczegółowe:
pozna nową technikę wykonywania prac z plastra gliny,
rozwałkuje glinę wałkiem,
utrwali wiadomości o materiałach i narzędziach stosowanych w pracowni ceramicznej,
usprawni zdolności manualne, motorykę małą rąk,
pozna zasady bezpiecznego korzystania z pracowni ceramicznej ( posługiwanie się struną, nożem do wycinania, patyczkami, igłą )
wzrośnie u ucznia poczucie własnej wartości i wiary we własne możliwości,
usprawni koordynację wzrokowo – ruchową,
wzbogaci swoją wyobraźnię.
9.Cele wychowawcze:
- wyrabianie silnej woli, wiary we własne możliwości,
- pozytywne wzmacnianie poczucia własnej wartości w uczniach.
10.Metody :
słowna, oglądowa, praktycznego działania.
11.Formy:
- grupowa, indywidualna.
12.Środki dydaktyczne:
- wykonana mydelniczka z gliny,
- glina,
- wałki,
- nóż,
- ściereczki,
- płyta gipsowa,
- szablony z papiery,
- patyki, igły do wykonania ornamentu
- foremki do wyciskania wzoru.
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie z uczniami. Podanie tematu zajęć.
2. Pokazanie przez nauczyciela wykonanych mydelniczek z gliny.
3. Przygotowanie stanowisk pracy: płyt gipsowych, ściereczek, wałków, noży, patyczków lub igieł, foremek do wyciskania.
3. Wydzielenie dla każdego ucznia struną plastrów gliny.
4. Formowanie z kawałka gliny owalnego kształtu.
5. Podrzucanie gliny w celu jej odpowietrzenia.
6. Rozwałkowanie gliny za pomocą wałka na grubość 5 mm.
7. Ułożenie szablonu mydelniczki na rozwałkowanej glinie.
8. Wycinanie nożem od szablonu gliny ( zwrócenie uwagi na BHP przy posługiwaniu się nożem).
9. Wycinanie otworów małą foremką do ciastek, aby uzyskać dodatkowy wzór.
10. Podnoszenie brzegów mydelniczki, z pozostałej gliny formowanie wałka, z którego powstaną nóżki pod mydelniczkę.
11. Podrasowanie ryby i przyklejanych nóżek do mydelniczki - „rybki”.
12. Położenie wykonanych prac do wyschnięcia.
13. Omówienie wykonanych przez uczniów prac.
14. Posprzątanie stanowisk pracy.
Opracowała: Małgorzata Łosiak