Konspekt zajęć świetlicowych
Aleksandra Wełna
Temat: „JAJKO W ROLI GŁÓWNEJ”, CZYLI O SPOSOBACH DEKOROWANIA WIELKANOCNYCH PISANEK.
CEL OGÓLNY:
- Zapoznanie uczniów ze sposobami dekorowania wielkanocnych pisanek;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Wymienia najważniejsze symbole związane ze Świętami Wielkanocnymi;
- Zna sposoby dekorowania wielkanocnych pisanek;
- Czyta opowiadanie pt.: „Wielkanoc” Małgorzaty Strzałkowskiej;
- Korzysta ze „Słownika Związków Frazeologicznych”;
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach.
METODY I FORMY PRACY:
- Pogadanka;
- Praca z tekstem;
- Zabawy dydaktyczne;
- Praca grupowa i z całym zespołem.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
karteczki z działaniami matematycznymi; rysunki przedstawiające pisanki; opowiadanie „Wielkanoc” Małgorzaty Strzałkowskiej; słownik związków frazeologicznych; czekoladowe jajeczka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- Po przywitaniu, nauczyciel dzieli uczniów na grupy proponując zabawę:
Każde dziecko losuje karteczkę z działaniem matematycznym. Zadaniem uczniów jest wybranie karteczki z poprawną odpowiedzią i zajęcie miejsca przy stole według symbolu znajdującego się na drugiej stronie karteczki z odpowiedzią.
- Następnie pyta z jakimi świętami kojarzą się im wylosowane symbole i co one oznaczają?
(kurczak – odrodzenie się życia; zajączek – symbol wiosny; baranek – symbol Jezusa).
Jakie inne symbole wielkanocne znają? Np.:
- Jajka, pisanki - symbol nowego życia
- Chleb - w pogaństwie symbol sytości i obfitości, obecnie symbol eucharystyczny.
- Mięso (wędliny)- symbol płodności, zdrowia i bogactwa, szczęścia.
- Chrzan - symbol zdrowia, siły fizycznej
- Sól – ochrona przed chorobami, ma chronić przed zepsuciem.
- Aby przypomnieć o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych, zachęca podopiecznych do zajęcia miejsca w kole, by wspólnie przeczytali opowiadanie Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Wielkanoc”.
- W kolejnej części, nauczyciel przypomina uczniom o dawnych i współczesnych sposobach dekorowania wielkanocnych jajek (kraszanki, drapanki, oklejanki, nalepianki, pisanki, ażurki, rysowanki).
Zadaniem uczniów jest odgadnąć, na podstawie prezentowanej ilustracji, jakim sposobem udekorowano wielkanocne jajko.
- Następnie uczniowie zajmują miejsca, według wcześniej wylosowanych grup. Nauczyciel proponuje „starszym” wychowankom, aby w „Słowniku Związków Frazeologicznych” odnaleźli znaczenia wybranych związków frazeologicznych, związanych z terminem „jajko”( np.: Kura znosząca złote jajka). Natomiast młodszych zachęca do odszukania różnic na dwóch ilustracjach.
- Na koniec zajęć, po sprawdzeniu poprawności wykonanych zadań, nauczyciel proponuje zabawę w poszukiwanie czekoladowych jajeczek. Osoba, której uda się znaleźć ukryte w sali czekoladowe jajeczko zajmuje miejsce siedzące w kole.
- Po skończonych zajęciach, nauczyciel dziękuje za współpracę.