X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24532
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbamy o zęby. Scenariusz zajęcia hospitowanego

SCENARIUSZ ZAJĘCIA HOSPITOWANEGO PRZEZ DYREKTORA

Temat kompleksowy: W okresie przedwiośnia dbamy o zdrowie.
Temat zajęcia: Dbamy o zęby.
Data: 14.03.2013r.
Prowadzący zajęcie: nauczyciel kontraktowy Sobków Lucyna
Grupa wiekowa: 4-5- latki
Cele główne:
• Uświadamianie dzieciom konieczności systematycznego dbania o zęby;
• Utrwalenie orientacji w zakresie własnego ciała;
• Utrwalenie przeliczania w zakresie dziesięciu;
• Rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach;
• Kształcenie spostrzegawczości i uwagi;
• Rozwijanie zdolności manualnych;
• Rozwijanie aktywności ruchowej;
• Integracja grupy;
• Zadbanie o poczucie bezpieczeństwa, wzajemnej pomocy i życzliwości;
Cele szczegółowe: Dziecko:
• Wie, że trzeba dbać o zęby (prawidłowe odżywianie, mycie zębów);
• Zna nazwę zawodu: dentysta – stomatolog;
• Potrafi rozróżnić prawdę od fauszu;
• Zna nazwę i przeznaczenie przyborów służących do mycia zębów;
• Bierze udział w zabawach ruchowych;
• Przelicza do dziesięciu;
• Bierze udział w ćwiczeniach artykulacyjnych – utrwalanie prawidłowej wymowy głoski „sz”;
• Wykona pracę plastyczną – porusza własną wyobraźnię;
• Bierze udział w ćwiczeniach słuchowych;
Metody:
- Słowna: wyjaśnienia, rozmowa
- Czynna: ćwiczenia ruchowe, wykonanie prac plastycznych
- Percepcyjna: (oglądowa): obserwacja, pokaz
Formy:
Organizacyjne – indywidualna, grupowa:
Przedmiotowe – poznawcze, twórcze
Środki dydaktyczne:
- Ilustracje
- Płyta z piosenką „ Doktor Ząbek”
- Kartki z sylwetami szczoteczek
- Kredki ołówkowe
- Przybory: szczotka, kubek, pasta do zębów
- Piankowe patyczki
- cyfry od 1 do 10

Przebieg zajęć:

1. Zabawa ruchowa: ruchy naprzemienne przy muzyce. Dzieci stoją w kręgu i witają się kolejno wypowiedzianymi przez nauczyciela częściami ciała:
• Prawa dłoń z lewym łokciem – lewa dłoń z prawym łokciem;
• Prawy łokieć z lewym kolanem – lewy łokieć z prawym kolanem;
• Prawa dłoń z lewym uchem – lewa dłoń z prawym uchem;
• Prawa dłoń z lewą stopą – lewa dłoń z prawą stopą;
2. Zagadka:
Każdy z nas, dopóki nie duży
Tylko ich dwadzieścia ma.
Choć wypadną, będą nowe.
I to aż trzydzieści dwa.
Dzisiaj na zajęciach porozmawiamy o higienie, co jeść, jak dbać o zęby, żeby zawsze były zdrowe.
3. Zabawa ruchowa przy piosence „ Dr Ząbek” połączona z ruchem twórczym – obrazowanie czynności za pomocą gestów.
Dzieci tańczą wg własnego pomysłu przy piosence. Na przerwę w muzyce obrazują ruchem czynności wymienione przez nauczyciela wg instrukcji:
• Pokaż jak myjesz buzię
• Pokaż jak myjesz zęby
• Pokaż jak myjesz szyję
• Pokaż jak myjesz ręce
• Pokaż jak się czeszesz
4. Oglądanie przygotowanej przez nauczyciela ilustracji zęba zdrowego oraz chorego.
a) Rozmowa z dziećmi na temat przyczyn psucia się zębów oraz skutecznego zapobiegania temu zjawisku
b) Demonstracja ilustracji przedstawiającej słodycze oraz ilustracji kubka, szczoteczki i pasty do zębów. Umieszczenie ilustracji przy odpowiednim zębie
5. Wspólne utworzenie piramidy zdrowego żywienia. Wykorzystanie sztalug oraz wyciętych przez dzieci ilustracji zdrowych produktów – podział dzieci na grupy.
6. Słuchanie utworu Jadwigi Jasny – Mazurek pt „ Kto lubi chodzić do dentysty?” Udzielanie odpowiedzi dotyczących treści utworu.
7. Piosenka „ Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”
8. Zabawa „ Prawda – fałsz”
Dzieci słuchają zdań wypowiadanych przez nauczyciela i podnoszą do góry patyczek adekwatny do prawdy/fałszu (kolor żółty –prawda, kolor niebieski – fałsz)
• Noś właściwe ubranie oznacza odpowiednie do pogody (P)
• Najwięcej witamin jest w słodyczach (F)
• Ćwiczenia gimnastyczne wzmacniają mięśnie (P)
• Najzdrowszym sportem jest leżenie na tapczanie przed telewizorem (F)
• Najzdrowszym sportem jest bieg, pływanie i przebywanie na świeżym powietrzu (P)
• Gdy jesteśmy chorzy bierzemy sami tabletkę lub syrop (F)
9. Zabawa integracyjna „Kroki”
Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka prosi by krok do przodu zrobiły dzieci, które:
• Rano myją zęby
• Myją ręce przed jedzeniem
• Myją owoce przed zjedzeniem ich
• Lubią chodzić na spacery
10. Wyjaśnienie przeznaczenia szczotki: do zębów, do włosów, do butów. Podział wyrazu szczotka na sylaby i głoski.
11. Podział ilustracji zębów na zdrowe i popsute. Tworzenie zbiorów – przeliczanie. Określanie liczebności za pomocą cyfr – posługiwanie się określeniami: mniej, więcej, razem.
12. Wykonanie pracy plastycznej „ Moja szczoteczka i kubek”.
Dzieci kolorują kredkami ołówkowymi sylwetę szczoteczki do zębów, kubka oraz pasty według własnego pomysłu – praca dostosowana według przedziału wiekowego.
13. Podziękowanie dzieciom za udane zajęcie. Jako forma podziękowania dzieci otrzymują pieczątkę na dłoni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.