Konspekt zajęć praktycznych
Wychowawcy prowadzący: Edyta Berbecka, Agnieszka Tomaszewska
Data:20.10.2008
Rodzaj zajęć: gospodarstwo domowe
Miejsce zajęć: stołówka szkolna
Cele zajęć praktycznych
1. Ogólny:
• kształtowanie zaradności życiowej poprzez umiejętne przygotowanie apetycznych i pożywnych kanapek z zachowaniem poznanych zasad BHP
2. Poznawczy:
• Zapoznanie uczniów ze sposobem wykonania i dekorowania kanapek
• Zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania się
• Rozpoznawanie za pomocą zmysłów: wzroku, smaku, dotyku produktów spożywczych
3. Kształcący:
• Utrwalenie i przestrzeganie znajomości zasad BHP posługiwania się narzędziami kuchennymi
• Wyrabianie poczucia estetyki podczas robienia kanapek
• Kształtowanie postawy dbałości o swoje zdrowie
• Wykształcenie umiejętności właściwego doboru surowców do wykonania zadania
• Pobudzanie logicznego myślenia i wnioskowania
4. Wychowawczy:
• Wdrażanie do brania aktywnego udziału w zajęciach internackich
• Integracja zespołów grupowych
• Wyrabianie ducha rywalizacji, poczucia własnej wartości
Środki:
-Krzyżówka, rozsypanki wyrazowe, karty z numerami grup
-Produkty kulinarne, noże, deski do krojenia, dyplomy, drobne upominki
Metody pracy:
instruktaż, działanie praktyczne, prezentacja wykonanej pracy
Przebieg zajęć:
Lp.
Czynności prowadzących wychowawców
Czynności wychowanków
1.
1.Powitanie grup
2.Organizacja stanowisk pracy
3.Zapoznanie wychowanków z celami zajęć.
4.Omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zajęć.
5.Wybór i przedstawienie komisji, która będzie oceniała wykonane kanapki pod względem estetycznym oraz walorów smakowych
1.Przygotowują miejsce pracy oraz produkty kulinarne potrzebne do wykonania kanapek
2.
1.Wprowadzenie do tematu.
2.Rozwiązywanie krzyżówki, głośne odczytanie hasła wraz z wychowankami
3.Przeprowadzenie konkursu pomiędzy grupami na najszybsze ułożenie powiedzeń i przysłów z rozsypanek wyrazowych
4.Wybranie po jednej osoby z grupy, zawiązanie oczu, podawanie do odgadnięcia produktów kulinarnych
1.Słuchają, zadają pytania, dzielą się swoimi spostrzeżeniami
2.Odgadują i zapisują hasła krzyżówkowe
3.Układają rozsypanki wyrazowe czytają rozwiązania
4. Rozpoznają za pomocą zmysłów: wzroku, smaku, dotyku produkty kulinarne
3.
1.Zwrócenie uwagi na przestrzeganie przepisów BHP
2.Indywidualna praca wychowawców z grupami
3.Doradzanie, pomaganie w razie potrzeby, reagowanie w przypadku nieprawidłowości
4.Pomoc uczniom w ekspozycji wykonanych kanapek
5.Nadzorowanie prac porządkowych
1.Myją ręce
2.Wykonują i dekorują kanapki
3.Eksponują wykonaną pracę
4.Sprzątają i myją stoły
4.
1.Rozstrzygnięcie przez komisję konkursu na najsmaczniejszą i najładniej udekorowaną kanapkę
2.Wspólna degustacja
3.Wręczenie dyplomów i drobnych upominków
4.Podsumowanie przebiegu zajęć – ewaluacja:
Pytania do dzieci:
• Czy podobały wam się dzisiejsze zajęcia?
• Czy lubicie taką formę zajęć?
• Czy smakują Wam samodzielnie wykonane kanapki?
• Czy będziecie potrafili samodzielnie w domu wykonać takie wspaniałe kanapki?
1.Uczniowie prezentują swoje prace; omawiają sposób wykonania, trudności podczas wykonania
2.Wspólnie dzielą się i jedzą przygotowane kanapki.