Scenariusz zajęć ruchowych z elementami gimnastyki korekcyjnej
w grupie 5,6-latków
Temat zajęć: „Zabawy ruchowe z elementami gimnastyki korekcyjnej”
Cele główne:
- wspomaganie rozwoju ruchowego
- utrwalanie nawyku prawidłowej postawy
Cele szczegółowe (dziecko):
- jest sprawne ruchowo
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
- przestrzega zasad zabaw
- poprawnie wykonuje ruchy w zabawach, ćwiczeniach
- przyjmuje prawidłową postawę
Metoda: zabawowo – naśladowcza, zabawowa - klasyczna
Formy pracy: frontalna, w małej grupie
Przybory: 4 piłki, szarfa, 2 skakanki
Pomoce: gazety
Część wstępna
1. Zbiórka w szeregu. Powitanie. Sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Zabawa ożywiająca z elementami korektywy - „Berek czarodziej” – bieg po sali, uciekanie przed wyznaczonym wcześniej berkiem (ma szarfę); osoba złapana staje w rozkroku z RR wyciągniętymi w górę (elongacja kręgosłupa); inni uciekający mogą „odczarować” złapanego przechodząc pod jego nogami.
3. Ćw. oddechowe – pw: stanie w lekkim rozkroku; ruch: wdech nosem z jednoczesnym uniesieniem ramion w górę bokiem nad głową, RR wzdłuż tułowia, wydech ustami ramiona do pw
Część główna
1. Zabawa kształtująca tułowie w płaszczyźnie strzałkowej i czołowej „Podaj dalej”
- pw.: stanie w rozkroku jeden za drugim (mogą być dwa albo więcej rzędów dzieci) ruch: na znak nauczyciela podawanie piłki dołem; ostatni biegnie do przodu i znów podaje piłkę; zabawa kończy się gdy każdy wróci z powrotem na swoje miejsce;
- pw.: stanie w rozkroku jeden obok drugiego; ruch: podawanie piłki w prawą (lewą) stronę; ostatni biegnie do przodu i znów podaje dalej;
2. Zabawa wzmacniająca mięśnie brzucha i mięśnie grzbietu „Raczki” - pw: siad w podporze tyłem, NN ugięte w kolanach; ruch: uniesienie bioder i przejście w tej pozycji do wyznaczonego celu, ale tyłem tak jak raki; wygrywa ten, kto przejdzie najszybciej i najdokładniej;
3. Ćw. oddechowe - pw: leżenie tyłem, NN zgięte, RR wzdłuż tułowia, ruch: głęboki wdech nosem, wydech ustami
4. Zabawa z elementami równowagi „Bocian i żabki” – pw: stanie; ruch: 1-2-3 stanie na jednej nodze, RR w bok, utrzymanie pozycji „bociana”; 4-5-6 „bocian” widzi „żabki” – 3 klaśnięcia pod uniesioną noga; pk- powrót do pw
5. Zabawa ożywiająca z elementami korektywy „Murarz i cegły”-wybrane dziecko zostaje murarzem poruszającym się tylko wzdłuż linii wyznaczonych skakankami. Dzieci – cegły stają pod ścianą. Na hasło nauczyciela starają się przebiec w przeciwny koniec sali tak, aby nie zostać dotkniętym przez murarza. Dotknięte dzieci siadają na linii w siadzie skrzyżnym, z plecami wyprostowanymi i rękoma opartymi na kolanach tworząc tzw. mur. Murarz kontroluje czy mur jest prosty i poprawia dzieci nieprawidłowo siedzące.
6. Ćw. oddechowe „Zdmuchnij świeczkę” -siad skrzyżny, RR splecione przed sobą jakby trzymały świeczkę; ruch: głęboki wdech nosem i długi w miarę silny wydech tak by zgasić świeczkę
Część końcowa
1. Ćw. przeciw płaskiej stopie - „Rwanie gazety” – pw: siad z podporem z tyłu; przed dzieckiem leży gazeta, ruch: rwanie gazety na jak najmniejsze kawałki, chwytając palcami stóp.
2. Ćw. utrwalające nawyk prawidłowej postawy - „Sprzątanie po sobie” – przed stojącym dzieckiem znajduje się kosz/pudełko, obok kawałki gazety; dz. zbiera palcami stóp porwane kawałki i wkłada je do kosza/pudełka.
3. Zbiórka w szeregu. Omówienie zajęć. Pożegnanie.