SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
Z PODSUMOWANIA OGÓLNOPOLSKIEGO
PROGRAMU EDUKACYJNEGO
Kubusiowi przyjaciele natury
Realizowany w grupie dzieci 3 – letnich „Krasnoludki”
W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 6
W BARTOSZYCACH
opracowany przez nauczycielkę:
ANNĘ CHILIMOŃCZYK
BARTOSZYCE KWIECIEŃ 2014
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
Z UDZIAŁEM RODZICÓW
W GRUPIE DZIECI 3 LETNICH
ZREALIZOWANY W DNIU 3. 04. 2014
TEMAT: „Kubusiowi przyjaciele natury”- podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacyjnego
CELE GŁÓWNE:
• pokazanie dzieciom bogactwa smaków i kolorów zdrowego jedzenia, rozbudzanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci
• przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury
• pokazanie dzieciom jak należy się zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.
CELE SZCZEGÓLOWE:
• prezentuje swoją wiedzę po realizacji programu;
• odpowiada na pytania nauczyciela;
• recytuje wiersze i śpiewa piosenki na temat o owocach i warzywach;
• rozumie znaczenie spożywania warzyw i owoców dla zdrowia człowieka
• współdziała z rodzicami przy robieniu kanapek;
UMIEJĘTNOŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
3.1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
5. 1 dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
8.1 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu
7.1 wie, jak należy się zachować na uroczystościach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
prezentacja multimedialna „Kubusiowi przyjaciele natury”, opaski z Kubusiem, opaski zajączków, obrazki warzyw , koszyk, rysunki dzieci, warzywa, produkty spożywcze, postać Jasia, magnetofon, płyta CD
PRZEBIEG ZAJĘCIA OTWARTEGO:
1. Powitanie rodziców - przedstawienie tematu i celów zajęcia.
2. Dzieci śpiewają fragment piosenki Jarzynowa piosenka
Trzy zające poszły w las i skakały cały czas
Mój zajączku naucz mnie, ja tak samo skakać chcę
Każdy zając szpinak jada to na skoki dobra rada
Hopsa, sa, ram pam, pam od szpinaku siłę mam/2 x
Jaś posłuchał dobrych rad z apetytem szpinak zjadł
Bo kto dobrze skakać chce ten warzywa co dzień je
Jem i szpinak i sałatę i marchewkę na dodatek
Hopsa, sa, ram pam, pam bo od warzyw siłę mam/2 x
Rozmowa na temat piosenki
- co należy robić aby dobrze skakać?
- jakiego koloru jest szpinak
- jakie oprócz szpinaku warzywa wystąpiły w tej piosence
Odnajdywanie warzyw występujących w piosence spośród kilku obrazków
3. Zabawa ruchowa ze śpiewem „W Zosi ogródeczku”
4. Recytacja wiersza „Co lubimy”
Lubimy jabłuszka i słodziutkie gruszki
Na śliwki jesteśmy wielkie łakomczuszki
Marchewkę chrupiemy jak małe zajączki
Pomidory też zjadamy gdy nam wpadną w rączki
- dlaczego należy jeść owoce i warzywa?
5. Nauczycielka pokazuje postać Jasia i mówi fragment z piosenki Witaminki
Spójrzcie na Jasia, co za chudzina,
słaby, mizerny, ponura mina,
a inni chłopcy silni jak słonie,
każdy gra w piłkę lepiej niż Boniek.
Zadaje dzieciom pytanie Dlaczego Jasio wciąż mizernieje
Dz. odpowiadają, bo to głuptasek witamin nie je
Dz. śpiewają refren piosenki Witaminki
ref.: Witaminki, witaminki,
dla chłopczyka i dziewczynki,
wszyscy mamy dziarskie minki,
bo zjadamy witaminki.
6. Przemiana obrazków w prawdziwe warzywa
Wcześniej w przedszkolu kolorowałyście różne warzywa, włóżcie swoje obrazki do koszyka, a ja zabawię się w wróżkę i spróbuję zaczarować te obrazki w prawdziwe warzywa. Nauczycielka wymawia zaklęcie czary ,mary, hokus, pokus zielona pokrzywa niech te obrazki zamienią się w prawdziwe warzywa i za pomocą czarodziejskiej różdżki wyczarowuje warzywa ( zbiera obrazki ułożone na ściereczce, pod którą są prawdziwe warzywa).
Co możemy teraz zrobić z tych warzyw – dz. podają swoje propozycje
Nauczycielka proponuje aby dzieci wspólnie rodzicami wyczarowały z warzyw śmieszne, kolorowe kanapki
7. Dz. recytują wiersz
Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo
Jedz owoce i jarzyny to najlepsze witaminy
8. Dz. przechodzą do stolików i wspólnie z rodzicami robią „wesołe kanapki”
Degustacja kanapek, popijanych sokiem Kubuś.
9. W trakcie degustacji oglądają przygotowaną przez nauczycielkę prezentację multimedialną z zajęć w trakcie realizowanego w grupie programu Kubusiowi przyjaciele natury
10. Wręczenie dzieciom odznak „Kubusiowych przyjaciół natury wraz z książeczkami do wykonania zadań w domu wspólnie z rodzicami
11. Podziękowanie rodzicom za udział w zajęciu, pożegnanie przez dzieci piosenką:
Za wspólną zabawę pięknie dziękujemy jutro się spotkamy dziś obiecujemy
He ja hej, hej a ho maszerują przedszkolaki wesoło
12. Wypełnianie ankiety ewaluacyjnej po odbytym zajęciu przez rodziców
Opracowała: mgr Anna Chilimończyk