SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
W SALI SENSORYCZNEJ
Temat zajęcia: Wyruszamy w morską podróż
Cele operacyjne: dziecko:
- rozpoznaje dźwięki imitujące szum morza,
- dostosowuje ruchy ciała do aktualnej sytuacji (wiosłowanie),
- wypowiada się na temat oglądanych obrazów z projektora – morskie głębiny,
- odczytuje kolory na torze świetlno – dźwiękowym,
- stara się „złapać” migające światełko,
- odnajduje ukryty skarb.
Środki dydaktyczne: nagranie melodii imitującej szum morza, folia malarska, drewniane łyżki, wałki, łóżko wodne, projektor, tor świetlno – dźwiękowy, tablica świetlna, kuferek, kolorowe kamienie, basen z piłeczkami.
Prowadząca: Marzena Rybak
Termin: 12,17.06.2014
Grupa wiekowa: 3 latki
Przebieg zajęcia:
1.Zagadka słuchowa- „Gdzie się dzisiaj wybierzemy w podróż?”
- rozpoznanie dźwięków imitujących szum morza.
2.Podróż po morzu:
- naśladowanie przez dzieci podróży łódką przy szantach (dzieci siedząc na wałkach naśladują ruchy wiosłowania- wiosłują drewnianymi łyżkami, które imitują wiosła).
3.Nurkujemy w morzu
- dzieci wyskakują z łódki do morza, obserwują morskie głębiny (nurek, rekin, delfin, inne organizmy morskie, łódź podwodna, skarb), wypowiadają się na temat obrazów z projektora.
4.Łapanie ryb
- dzieci starają się złapać światełko na tablicy świetlnej.
5.Odczytywanie szyfru
- dzieci przez „lunetę” odczytują kolory na torze świetlno – dźwiękowym.
6.Szukanie skarbu
- dzieci w basenie z piłkami szukają skarbu piratów.
7. Zabawa przy piosence „Płynie statek”
Płynie statek z bananami w siną dal
Fajduli, daj, daj, fajduli daj
A stary marynarz śpiewa tak
Fajduli, daj, daj, fajduli daj
Podaj, podaj mi, podaj mi proszę pomocną dłoń
Podaj, podaj mi nie straszna będzie nam morska toń
8.Wspólne zabawy dzieci z rodzicami z wykorzystaniem urządzeń w sali sensorycznej.
9.Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólne zabawy.