SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO
„KOLOROWY ŚWIAT MOTYLI”
Data: Maj 2014 r.
Prowadząca : Maria Kostuch
Klasa „O c”
CELE GŁÓWNE ZAJĘĆ:
-tworzenie warunków sprzyjających aktywności plastyczno-technicznej, muzycznej i ruchowej
-posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 10
-rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie określonego zbioru
-rozwijanie zainteresowania przyrodą, zachęcanie do dbania o nią
-rozwijanie mowy i logicznego myślenia
-rozwijanie wyczucia ciała i przestrzeni
-reagowanie na umówiony sygnał
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
-rozwiązuje zagadki
-dokonuje analizy i syntezy sylabowej i głoskowej wyrazów związanych z wiosenną łąką
-wybrzmiewa głoski w nagłosie i wygłosie
-liczy w zakresie 10
-wyraża swoje spostrzeżenia za pomocą ekspresji plastycznej i ruchowej
-segreguje motylki według koloru
-przelicza elementy w zbiorze i porównuje ich liczebność
-dodaje i odejmuje na konkretach
-reaguje określonym ruchem na dany sygnał dźwiękowy
-ćwiczy sprawność manualną
-ćwiczy czytanie globalne
-wyczuwa swoje ciało i przestrzeń
-potrafi zrelaksować się podczas czytanego tekstu
-stosuje się do ustalonych reguł i zasad panujących w grupie
-uczestniczy w zabawach ruchowych i integrujących grupę
METODY PRACY:
-metoda słowna (rozmowa z dziećmi)
-metoda działań praktycznych
-metoda oglądowa
-metody aktywizujące
-metoda obserwacji
FORMY PRACY:
-zbiorowa
-indywidualna
-zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
szablony papierowych motyli, liczmany w kształcie motyli, zagadki, tekst wiersza pt. „Motylek” podręcznik „ABC Smyka”, dodatkowe karty pracy, zagadki, zwierzątka przedstawiające rozwiązania zagadek, wzory różnych motylków ,magnetofon, chusta animacyjna, instrumenty perkusyjne, napisy , kartoniki z liczbami i znakami, tekst bajki relaksacyjnej
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Sprawdzenie obecności poprzez odszukanie karteczki ze swoim imieniem
2. Powitanie –przekazywanie sobie motylka z rąk do rąk z jednoczesnym przekazaniem sobie uśmiechu
Zabawa Lustra
3.Ustalenie tematyki zajęć. Ułożenie kwiatków z cyframi w kolejności od cyfry najmniejszej do największej, odwrócenie kwiatów i odczytanie hasła, będącego tematem zajęć (motyle)
4. Rozmowa z dziećmi na temat motyli po wysłuchaniu wiersza. Ustalenie, że motyle to owady . Nawiązanie do innych owadów poprzez rozwiązywanie zagadek. Podawanie rozwiązań zagadek poprzez wybór odpowiedniego zwierzątka.
5.Tworzenie zbiorów motyli z papieru według koloru
Przeliczanie elementów zbiorów oraz porównywanie ich liczebności
6. Zabawa muzyczno- ruchowa. Reagowanie na sygnały dźwiękowe
7.Przeliczanie motylków oraz dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
8 Wykonanie motylków na rolce po papierze
9.Wykonanie kart pracy zawartych w podręczniku
10. Zabawa pt. „Szukamy motyli”
11. Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej
12. Wykonywanie dodatkowych kart przygotowanych przez n-la.
13.Prawda czy plotka ? Dzieci oceniają, czy wypowiedziane przez n-la zdania są zgodne z prawdą czy nie.
14. Słuchanie bajki relaksacyjnej o motylku.
15. Zakończenie zajęć i pożegnanie z dziećmi
Opracowanie: Maria Kostuch
ZAŁĄCZNIK nr 1
ZAGADKI
Czerwone ma nogi
Biało-czarne piórka
Do wody przed nim
Żaby dają nurka
Skacze po łące, pływa w wodzie
Żyje z bocianem w ciągłej niezgodzie
Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
A na tej kapotce jest kropka przy kropce
Owad ten piękny odwiedza kwiateczki,
Ma skrzydła tęczowe, niekiedy w kropeczki.
Ma dwa różki, choć nie bodzie
Mieszka w trawie albo w wodzie
Domek swój jak sami wiecie
Nosi zawsze na swym grzbiecie
Zgrabne domki w sadzie mają,
miód w tych domkach wyrabiają.
ZAŁĄCZNIK nr 2
Prawda czy plotka?
Żaba urodziła kotka
Ślimaki to ogromne robaki
Maki to kolorowe ptaki
Ryby pływają w stawie
Żaby skaczą po trawie
Dzięcioł stuka w korę drzewa i robaki z niej wybiera
Kiedy świeci słońce jest ciepło na łące
Konik polny w wodzie gra
Żaba aż dwie głowy ma
Biedroneczki są w kropeczki
Motyle mają ciepłe czapeczki
Stokrotka jest czerwona
A ważka jest większa niż wrona