SCENARIUSZ ZAJĘĆ SWIETLICOWYCH
Data:04.12 2012r.
Prowadzący: mgr Ewa Wawer
Uczestnicy zajęć: grupa kl 1F
Miejsce zajęć: świetlica szkolna
Czas trwania:45 min
Temat: Bożonarodzeniowa kartka
Cel główny: podtrzymanie tradycji korespondencji świątecznej
Cele operacyjne:
1. Przybliżenie tematyki świątecznej
2. Znajomość tradycji bożonarodzeniowych
3. Integracja grupy
4. Umiejętność uważnego słuchania
5. Koncentracja uwagi ucznia
6. Usprawnienie sprawności manualnej
7. Ćwiczenie wyobraźni ucznia
8. Pobudzenie twórczości własnej ucznia
Metody: słowna, praktycznego działania, zadaniowa
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: bloki techniczne z kolorowymi i białymi kartkami, gilotyna do papieru, szablony świąteczne, ścinki kolorowych papierów, dekoracyjne dziurkacze, klej, taśma klejąca dwustronna, żelowy brokat, wstążki, stare kartki bożonarodzeniowe, nożyczki zwykłe, nożyczki ozdobne, ozdobne dekoracje kwiaciarskie, pisaki, cienkopisy
Przebieg zajęć:
1. Powitanie grupy. Przedstawienie celu spotkania. Podział grupy na 3-4 osobowe podgrupy.
2 .Krótka pogadanka na temat tradycji bożonarodzeniowych w naszych domach.
3. Uczniowie układają życzenia świąteczne i przedstawiają je pozostałym uczestnikom.
4. Uczniowie przygotowują kartki od bloku za pomocą gilotyny do papieru.
5. Uczniowie dzielą się między sobą przygotowanym materiałem i przystępują do projektowania i tworzenia kartek świątecznych. Praca odbywa się jednocześnie ze słuchaniem kolęd z odtwarzacza CD.
6. Wybrane osoby z grupy kolejno przepisują na komputerze ułożone przez siebie życzenia świąteczne i przygotowują wydruki.
7. Uczniowie sprzątają swoje stanowiska pracy, układają przedmioty na swoje miejsce.
8. Uczniowie układają wszystkie wykonane kartki na stole, porównują techniki pracy oraz sprawdzają efekty pracy indywidualnej i wspólnej.
9. Podsumowanie zajęć. Każdy uczestnik mówi czy zajęcia mu się podobały i czy jego zdaniem dobrze jest podtrzymywać bożonarodzeniową tradycję pisania życzeń i wysyłania świątecznych kartek pocztą.