SCENARIUSZ
( Grupa dzieci 4 – letnich)
Data : 23.01.2014r
Temat kompleksowy : Kocham babcię i dziadka
Temat zajęcia : „ Piękne słowa na co dzień”
Cele ogólne :
- rozwijanie postaw społeczno- moralnych; życzliwości, nawiązywanie bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi osobami
- wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, wprowadzenie w kulturę bycia
- uczenie się używania zwrotów grzecznościowych w życiu codziennym
Cele operacyjne:
- stosuje się do przyjętych zasad i norm zachowania
- używa zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam
- wypowiada się na temat opowiadania oraz własnych doświadczeń
- uczestniczy w zabawach wymagających prostych form współdziałania
- dopasowuje symbol do konkretnego działania- przełamuje nieśmiałość, rozwija wyobraźnię, ekspresję ruchową
Podstawa programowa :
1. p1, 2
3. p 1,2,3,4
7. p 1,2
8. p 1,2, 4
13. p3
14. p 2,5, 6,7
15. p 5
Formy :
- z całą grupą
Metody:
- słowne – wiersz, opowiadanie
- aktywizujące – aktywność ruchowa, pedagogika zabawy, burza mózgów
- techniki parateatralne – drama, muzykoterapia, relaksacja
Środki dydaktyczne :
- rymowanki, wiersz, opowiadanie, płytach- utwory z KLANZY, wycięte kolorowe serduszka, napisy, chusta animacyjna, drzewo, wycięte liście z napisami, cukierki
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie grupy przez nauczycielkę słowami:
Dzień dobry, dzień dobry - wszyscy się witamy,
dzień dobry- dobry humor mamy.
Dzień dobry, dzień dobry – słońce jasno świeci
dzień dobry – pani wita dzieci.
- Miłe gesty -zachęcenie dzieci, aby przywitały się ze sobą
(dzieci chodzą po sali w rytm muzyki i każdemu napotkanemu dziecku posyłają znak przyjaźni do wyboru).
2. Wiersz
Są w przyjaźni wielkiej
trzy słowa maleńkie
zna je cała nasza grupa – proszę, dziękuję, przepraszam!.
(n-lka pokazuje dzieciom kolorowe serduszka z napisami)
- proszę –
- dziękuję –
- przepraszam –
Taniec twórczy – Kolorowe piękne słówka.
- dz. wybierają kolorowe serduszko z napisem, poruszają się w rytm muzyki
- na przerwę w muzyce n-lka podaje hasło
Np. tańczą dzieci z pięknym słowem- proszę
3. Dla każdego coś miłego – (dzieci siedzą w kole)
W naszej sali jest Kraina Życzliwości . W tej krainie wszyscy dla siebie są bardzo mili. Popularne jest mówienie sobie nawzajem miłych rzeczy.
Biletem wstępu do KŻ – jest powiedzenie koledze – coś bardzo miłego.
Np. zaczyna n-lka: Maju jesteś dziś bardzo grzeczna.
( dz. po wypowiedzeniu miłych słów koledze, przechodzi do KŻ i siadają, żeby wysłuchać opowiadania o znajdującym się tam drzewie )
Pewnego dnia Ania i Bartek wybrali się na spacer. Bardzo lubili razem wychodzić, zawsze spotkało ich coś miłego. Tego dnia była piękna, słoneczna pogoda. Dzieci szły ulubioną, bezpieczną alejką w parku, nagle Ania powiedziała: - spójrz Bartek czy ty widzisz to samo co ja?. Chłopiec zaczął się przyglądać, pytać gdzie?. Chodź, pokażę ci. Pobiegli szybko w pobliże drzewa, którego wcześniej tam nie było. Bartek także pamiętał, że w tym miejscu przedtem nie było tego drzewa. Ojej dziwiły się dzieci jakie ono jest ogromne. Gdy tak się zachwycali i podziwiali to drzewo podszedł do nich jakiś starszy pan. Widać był zmęczony, dzieci poprosiły by odpoczął na ławce.
- Czy podoba wam się to drzewo?
No cóż, to drzewo rosło tu od bardzo dawna, ale wy nie zauważyłyście go.
A skoro ciekawi was jak się ono nazywa; chyba będę mógł wam pomóc. Mam kilka listków z tego drzewa w kieszeni, na nich są pewne napisy.
Ja wam przeczytam te napisy:
-na pierwszym listku – przepraszam
-na drugim listku – dziękuję
-na trzecim listku – dzień dobry
-na czwartym listku – do widzenia
-na piątym listku – proszę
-na szóstym – do zobaczenia
-na siódmym – jak miło
-na ósmym – jest mi przykro
-na dziewiątym –
-na dziesiątym – (wymyślają dzieci)
-Czy już wiecie jak nazywa się to drzewo?
-Dzieci wymieniają różne nazwy. Po zebraniu różnych pomysłów, n-lka odczytuje nazwę umieszczoną w kopercie – Drzewo pięknych słów.
- Dzieci wspólne z n-lką zawieszają na drzewie listki.
4. Zabawa przy piosence – Piękne zwyczaje.
5. Słodki poczęstunek – użycie słów grzecznościowych ; proszę - dziękuję.
Dziękujemy i siadamy, bo cukierki pyszne mamy. Teraz je rozwijamy, do buzi wkładamy i ze smakiem zjadamy. Smacznego – Dziękujemy.
Opracowała : mgr Hanna Płoska