SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
GR. IV
DATA: 25.04.2014 r.
PROWADZĄCA: Katarzyna Grabowska
GRUPA WIEKOWA: pięciolatki
TEMAT: „Czyste powietrze wokół nas”- zajęcia otwarte dla rodziców w ramach programu edukacji antynikotynowej. Zapoznanie ze źródłami dymu, uwrażliwienie na szkodliwość dymu papierosowego.
CELE GŁÓWNE::
•Określenie przyczyn wydobywania się dymów;
•Uwrażliwienie dzieci na szkodliwość dymu papierosowego;
•Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy;
•Doskonalenie umiejętności tworzenia dłuższych wypowiedzi poprawnie zbudowanych pod względem gramatycznym;
Wdrażanie do właściwych zachowań.
CELE OPERACYJNE:
•Potrafi nazwać źródła dymów;
•Umie rozróżnić zapachy przyjemne i szkodliwe dla ludzi;
•Unika zadymionych pomieszczeń;
•Potrafi poradzić sobie w sytuacjach kiedy inni palą papierosy;
•Wie, że palenie szkodzi również tym, którzy wdychają dym papierosowy;
•Nazywa głoski w nagłosie i wygłosie wyrazów: dym, komin;
•Dzieli wyrazy na sylaby
•Nazywa figury geometryczne: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt
•Potrafi znaleźć wizytówkę ze swoim imieniem
•Wypowiada się pełnymi zdaniami tworząc dłuższe wypowiedzi;
•Odnosi się z szacunkiem do gości, czyli rodziców.
•Czerpie radość ze wspólnej zabawy
METODY:
•Słowna
•oglądowa
•zadań stawianych do wykonania
•pantonimy
FORMY:
•zbiorowa, praca w grupach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plansza z źródłami dymów, obrazek „Zakaz palenie”, opowiadanie „Kwiateczkowo”, zagadki, figury geometryczne z papieru kolorowego, obręcze, kwiaty z papieru, frotki na ręce, emblematy z figurami geometrycznymi, wizytówki z imionami, nagranie piosenek „Maszeruje wiosna”, „Witamy, witamy”, chusta Klanzy, sztalugi, duże arkusze papieru, farby plakatowe, kredki, papier, kolorowy, klej, nożyczki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Przedstawienie celów programu „Czyste powietrze wokół nas”.
2.Powitanie w kole – zabawa integracyjna „Witamy, witamy” wg Klanzy. Do środka wchodzą dzieci i rodzice, których imiona zaczynają się na podaną literę.
3.Rozwiązywanie zagadek: dym ,spaliny, komin. Wskazywanie przez chętne dzieci głosek w nagłosie i wygłosie wyrazów „dym” i „komin”. Podział wyrazów na sylaby.
Z dachu domu wystaje,
z niego czarny dym płynie.
Wszyscy dobrze wiedzą,
że mowa o .... (kominie)
Kiedy z komina w górę się snuje,
to znak, że mama obiad gotuje.
(dym)
Kiedy samochody z miejsca ruszą,
z rury wydechowej wydostać się muszą.
(spaliny)
4.Zabawa ruchowa utrwalająca stronę prawą i lewą - „Gadające stworki”. Dzieci mówią i pokazują odpowiednio co robi prawa i lewa ręka. Na ręce prawej mają frotkę.
5.Słuchanie opowiadania pt. „Kwiateczkowo”
6.Rozmowa na temat opowiadania oraz „burza mózgów” - snucie domysłów „Jaki pomysł miały dzieci”, włączenie do rozmowy rodziców.
•Jak nazywało się miasteczko i dlaczego?
•Dlaczego „Kwiaty zaczęły więdnąć?
•Jaki pomysł mogły mieć dzieci?
7.Ilustracja ruchowa piosenki „Maszeruje wiosna”.
8.Źródła dymów – rozmowa przy planszy.
•jaki kolor ma dym?
•skąd się bierze dym? Czego jest oznaką?
•co ludzie robią aby było go mniej? (filtry na kominy, ogrzewanie ekologiczne)
•omówienie źródła dymu nikotynowego i jego szkodliwości.
9.Zabawa ruchowa do muzyki relaksacyjnej według opowieści nauczyciela „Na łące”. Odgrywanie pantomimy, na łące o zdrowym powietrzu i na łące zadymionej. Określanie, które zapachy są przyjemne, a które nieprzyjemne. Ćwiczenia respiracyjne.
10.Ułożenie obrazka „Zakaz palenia” pociętego na części w całość. Omówienie gdzie można go spotkać i gdzie by dzieci go umieściły.
11.„Dym” - zabawa ruchowa z chustą Klanzy. Dzieci trzymają chustę i wachlują, na hasło „Dym” chowają się pod chustę, na hasło „Czyste powietrze” ponownie wachlują.
12.Zabawa matematyczna „Kolorowe figury”. Segregowanie figur geometrycznych wg kształtu, wielkości, koloru.
◦Włóż do obręczy wszystkie kwadraty?
◦Włóż do drugiej tylko duże figury? Których jest więcej?(nie licząc)
◦Do trzeciej włóż małe trójkąty? Policz, ile ich jest.
◦Włóż tylko figury w kolorze czerwonym. Jakie to są figury?
13.Praca plastyczna „Miasto moich marzeń”. Podział na grupy wg wcześniej przyczepionych każdemu dziecku figur geometrycznych. Wspólne z rodzicami wykonanie pracy plastycznej (na sztalugach). Odszukanie przez dziecko wizytówki ze swoim imieniem i naklejenie na pracy (element metody I. Majchrzak).
14.Podsumowanie zajęć, prezentacja prac, rozdanie kolorowanek z „Dinusiem” maskotką programu.