Konspekt do zajęć – sylabowa nauka czytania.
Data: 23.05.2014
Temat: Łąka i jej mali lokatorzy
Cele:
- Kształtowanie u dzieci gotowości do nauki czytania i pisania
- Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci
- Wychowanie dla poszanowania zwierząt
Metody: słowna, czynna, poglądowa.
Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: ilustracje przedst. mieszkańców łąk; ilustracja łąki zrobiona przez dzieci na szarym papierze za pomocą farb; papierowy liść; dzwonki; podpisy: osa, komar, motyl, stonoga, gąsienica, dżdżownica, ślimak, żuk gnojowy, mrówka, pająk, konik polny, biedronka oraz litery składające się na te trzy wyrazy (dla każdego dziecka); opaski na głowę wycięte z papieru; zszywacz; nagranie muzyki relaksacyjnej, piosenka „Stonoga” i odgłosów deszczu, książeczki „Kocham czytac”.
Przebieg zajęć:
1.Letnia łąka. Słuchanie wiersza A. Moskala „Letnia łąka” –dzieci kładą się na dywanie, mogą zamknąć oczy. W tle słychać spokojną, ale radosną muzykę, n. czyta wiersz, a następnie dz. siadają
w kole.
N. jeszcze raz czyta utwór, ale za każdym razem, gdy w wierszu pojawia się mieszkaniec łąki – robi przerwę, a dzieci uzupełniają wypowiedź odpowiednim słowem. Wybrane dzieci wyszukują ilustrację z odp. obrazkiem oraz podpis do niego i umieszczają na ilustracji łąki. Na koniec dzieci zamykają oczy, n. przykrywa wybrany rysunek papierowym liściem. Dz. otwierają oczy i odgadują, który mieszkaniec łąki się schował.
2.Stonoga – zabawa ruchowa połączona z czytaniem sylab. N. dzieli dzieci na grupy rozdając sylaby wyrazów: motyl, biedronka, żuk, osa, komar, konik polny, stonoga. Dzieci czytają swoje sylaby od pierwszego dziecka w rzędzie (jeden wyraz to jedna stonoga). Następnie n. wypowiada jeden zestaw sylab. Wyznaczona stonoga chodzi po sali w trakcie muzyki (piosenka „Stonoga”). Gdy melodia cichnie, stonoga zatrzymuje się.
3.Kim jestem? Układanie wyrazów z rozsypanki literowej – dz. samodzielnie próbują ułożyć wyraz (komar, motyl, osa). Następnie n. prezentuje ilustracje i podpisy dz. sprawdzają, ewentualnie układają wg wzoru, przyklejają na paskach papieru, które po spięciu zszywaczem zakładają na głowę.
4. Czytanie globalne –dz. owady mają znaleźć swoje rodziny poprzez odczytanie nazwy na opaskach kolegów i łączą się w grupy.
5.Boimy się deszczu. Zabawa orientacyjno- porządkowa- n. wyjaśnia, ze skrzydła owadów są bardzo cienkie i delikatne. Zamoczone w wodzie przestają być lekkie, co bardzo utrudnia lub uniemożliwia latanie. Dlatego owady unikają deszczu. Dzieci latają po łące, gdy usłyszą odgłos deszczu dobierają się w grupy z poprzedniej zabawy i tworzą odp. małe koło, szereg, rząd.
6. Poznajemy imiona pszczółek i biedronek. Indywidualne czytanie dzieci sylab otwartych lub układów samogłoska -sylaba (książeczki „Kocham czytać” dla każdego dziecka).
7.Układamy imiona. N. przygotowuje karteczki, na których napisane są samogłoski: A, E, I, Y, U, O oraz kartki z sylabami otwartymi. Dzieci łączą wybraną samogłoskę z sylabą i odczytują powstałe imiona owadów.
8.Stonoga II. Masaż relaksacyjny- n. pisze na tablicy cyfry, a dz. powtarzają jego ruchy w powietrzu . Następnie siadają jedno za drugim, tak aby każde miało plecy kolegi na wyciągniecie ręki. N. powoli recytuje wiersz B. Kołodziejskiego „Stonoga” i wykonuje odpowiednie ruchy, a dz. naśladuja go, powtarzając ruch na plecach kolegów i koleżanek.