X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24335
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zatańcz żwawo, porusz nogą lewą, prawą. Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami i koleżeńskiego

Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami i koleżeńskiego w grupie 3-4-5-6 latków
w dniu 27.03.2014r.:


Prowadząca: Anna Ignasiak
Przedszkole Nr 1
Grupa: 3-4-5-6 latki


Temat: Zatańcz żwawo, porusz nogą lewą, prawą.

Cele ogólne:
• motywowanie do uczestnictwa w życiu rodzinnym
• rozwijanie zainteresowań tanecznych

Cele operacyjne – dziecko:
• aktywnie uczestniczy we wspólnych przedszkolnych zajęciach z najbliższymi
• chętnie uczestniczy w pląsach i tańcach zbiorowych współczesnych, ludowych
• porusza się w rytm słyszanej muzyki: maszeruje, podskakuje, lekko porusza się na palcach
• tańczy naśladując ruchy nauczyciela

Metody:
- czynna: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
- słowna: objaśnienia
- percepcyjna: bezpośredniego spostrzegania, przeżywania
- el. pedagogiki zabawy
- metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss

Formy: grupowa, indywidualna

Pomoce: nagrania z muzyką do zabaw tanecznych, pudełko z imionami dzieci zapisanymi na karteczkach, obręcze, piłki piankowe, kolorowe chustki, kartoniki z pierwszymi literami imion dzieci, folia malarska


Przebieg:

1. Powitanie dzieci i rodziców, przedstawienie celu zajęć i zaproszenie do wspólnej zabawy.
2. Zabawa integracyjna przy muzyce ludowej – „Cieszyniok” wg Klanzy.

Dzieci i rodzice chodzą w rytmie muzyki po całej sali i szukają pary, na zmianę melodii pary zatrzymują się naprzeciwko siebie i wykonują następujący układ:

1 – klaszczą obiema dłońmi w swoje uda
2 – klaszczą w swoje ręce
3 – klaszczą prawą dłonią w prawą dłoń partnera

1 – klaszczą obiema dłońmi w swoje uda
2 – klaszczą w swoje ręce
3 – klaszczą lewą dłonią w lewą dłoń partnera

Wykonują „haczyki” w prawą stronę.

Całość powtórzona.
„Haczyki” w lewą stronę.
Marsz po sali, poszukiwanie nowego partnera.

3. Zabawa z chustkami do utworu Pizzicato L. Delibes (rodzice i dzieci).
4. Zabawa „Detektyw”.
Dzieci 6 – letnie w określonej kolejności losują z „magicznego pudełka” karteczkę
z imieniem i wręczają ją właścicielowi.
5. Zabawa przy muzyce „Gdzie mój domek?”.
Dzieci tańczą zgodnie z poleceniem nauczycielki, np. „tańczą same ramiona”, i inne części ciała wymieniane przez nauczycielkę. W przerwie dzieci odszukują „domek”(obręcz)
ze swoim imieniem i dowolnie w nim odpoczywają.
6. Improwizacja kierowana przy muzyce „Walc na kole” (muz. Gunter Noris – „Langsamer Walzer Edelweiss”).
Dzieci zaczynają taniec od stania w środku obręczy. Poruszają się w rytm walca i zgodnie
z poleceniami nauczycielki np. do przodu – do środka, do tyłu – do środka, na prawo – do środka, na lewo – do środka, dookoła i ukłon. Zabawa ta dodatkowo pomaga doskonalić umiejętność rozróżniania kierunków.
7. Układ taneczny do utworu “Papaya dance” Urszuli Dudziak (rodzice i dzieci).
8. „Pobawmy się wszyscy razem” – inscenizacja ruchowa z piłkami do utworu „ Dla Elizy”
L. van Beethovena. Fabularyzacja utworu.

Dzieci i rodzice siedzą parami w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Pokazują muzykę.

Część A
Pobawmy się wszyscy razem,
Proszę – dziękuję x4
(Dziecko w prawej ręce trzyma piłkę, zatacza nią duże koło i podaje do rodzica siedzącego naprzeciwko, ten bierze i robi to samo).

Część B
Proszę x4
(Dzieci i rodzice podają do siebie piłki).

Przerywnik
Ale będzie fajna zabawa.
(Dziecko pociera piłkę w rękach).

Część A
Pobawmy się wszyscy razem,
Proszę – dziękuję x2

Część B
Proszę x4

Przerywnik
Ale będzie fajna zabawa.

Część A
Pobawmy się wszyscy razem,
Proszę – dziękuję x2

9. „Zatańcz razem z pierwszą parą” – zabawa ruchowo – matematyczna.

Młodsze dzieci wraz z rodzicami tworzą wzdłuż sali długi rząd par (pary stoją równo, jedna za drugą zachowując znaczne odstępy między sobą. Starsze dzieci tańczą przy muzyce po całej sali. Gdy następuje pauza, nauczycielka podnosi do góry pierwszą literę imienia wybranego dziecka i podaje polecenie np. „Przywitaj się z trzecią parą”, „Zrób jaskółkę
z siódmą parą”, „Przybij piątkę z czwartą parą” itp.

10. Układ taneczny do piosenki „Chocolate” (dzieci i rodzice).
11. Zabawa muzyczna do utworu Saint-Saëns – „Aquarium” z wykorzystaniem folii malarskiej (dzieci i rodzice).
12. Zakończenie: omówienie zajęć, podsumowanie zajęć przez dzieci i rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.