Scenariusz dziennego ośrodka pracy (można rozłożyć na więcej niż jeden dzień zajęć)
Temat okresowego ośrodka pracy: Odżywiamy się zdrowo
Temat dziennego ośrodka pracy: Sadzimy cebulę
Cel ogólny: Poznanie budowy cebuli i jej rodzajów. Wprowadzenie litery C
Cele szczegółowe:
-uczeń wie, że cebula to warzywo,
-uczeń potrafi podać rodzaje cebuli,
-nazywa części cebuli,
-zna zastosowanie cebuli,
-wie jak wygląda litera „C”, „c” i potrafi je wskazać spośród innych liter,
-potrafi wskazać wyrazy, w których występuje litera „c” i „C”,
-potrafi odtworzyć kształt litery „C”, „c” odwołując się do wzoru,
-umie uważnie słuchać,
-wie, w jaki sposób uprawiać cebulę,
-potrafi narysować cebulę po śladzie,
Środki dydaktyczne:
- różne rodzaje cebuli,
-ilustracje cebuli i innych warzyw,
-doniczki, woda, ziemia, bandaż, gumki-recepturki,
-kartoniki do budowania modeli wyrazowych,
-etykiety do pracy zbiorowej (cały wyraz, podział na sylaby i litery),
-alfabet ruchomy,
-etykiety do pracy indywidualnej,
-podręcznik,
-karta pracy,
-obręcze do klasyfikacji zbiorów.
Metody:
-oglądowe: obserwacja,
-słowne: pogadanka, opis,
-działania praktycznego: ćwiczenia
Formy: zbiorowa, jednolita i indywidualna
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne:
1) Powitanie
2) Ustalenie nazwy dnia tygodnia
3) Zajęcia porządkowe:
-sprawdzenie listy obecności,
-kontrola czystości,
-opieka nad kwiatami,
-przygotowanie pomocy do pracy
4) Obserwacja i notowanie stanu pogody.
5) Omówienie spraw aktualnych, szczególnie absorbujących dzieci.
6) Sprawdzenie pracy domowej.
7) Przedstawienie uczniom celów zajęć
-rozbudzenie tematem ośrodka-rozpoznawanie z zawiązanymi oczami cebuli posługując się smakiem, dotykiem i zapachem.
II. Obserwacja
1.Oglądanie cebuli (rodzaje cebul i ich odmiany, wskazywanie podobieństw i różnic) <cebula czerwona, dymka>
* Jaki smak ma cebula?
* Co się dzieje kiedy wąchamy cebulę?
* Jaki kształt ma cebula?
* Do czego używamy cebuli?
* Czy każda cebula nadaje się do zjedzenia? (cebulki kwiatów)
III. Przeróbka umysłowa
1. Uporządkowanie wiadomości
• Nazwa warzywa,
• Budowa cebuli ( korzenie, łupiny, warstwy, szczypiorek)
• Rodzaje cebuli,
2. Uzupełnienie wiadomości zebranych w czasie obserwacji:
• Rodzaj pożywienia,
• Składnik wielu potraw,
• Wartości odżywcze,
Wykonanie ćwiczenia:
Polecenie:
Posegreguj/uporządkuj cebule według wielkości/rodzaju.
3. Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej
W każdym rzędzie wykreśl powtarzające się litery. Pozostałe litery utworzą hasło.
4. Ćwiczenia uważnego słuchania „Cebule na grządce”:
Postępuj zgodnie z instrukcją:
-Największą cebulę pokoloruj na żółto,
-Dorysuj szczypiorek najmniejszej cebuli,
-Otocz kółkiem trzecią i piątą cebulę
5. Ćwiczenia słuchu fonematycznego:
-Klaśnij raz kiedy usłyszysz wyraz z głoską „a”,
-Podskocz raz kiedy usłyszysz wyraz z głoską „e”,
-Zrób przysiad kiedy usłyszysz wyraz z głoską „c”
6. Wprowadzenie nowej litery:
* Analiza słuchowa i wzrokowa wyrazu „cebula”
-Podział wyrazu „cebula” na sylaby,
-Przeliczenie sylab,
-Wymienianie głosek w podanym wyrazie,
-Liczenie głosek
-Wyodrębnianie głosek w nagłosie i wygłosie w wyrazie „cebula”.
* Wyodrębnianie głosek w sylabach, wyszukiwanie liter do odpowiednich głosek
a) poznanie obrazu graficznego głoski „C”, uzupełnienie modelu wyrazu o nową literę, czytanie wyrazu „cebula”
b) wyszukiwanie nowej litery w wyrazach
* Analiza i synteza słuchowa i wzrokowa wyrazu „cebula”:
Praca jednostkowa:
-Wklejanie rysunku cebuli do zeszytu,
-Czytanie wyrazu podstawowego „cebula” i wklejanie etykiety do zeszytu,
-Dzielenie wyrazu podstawowego na sylaby,
-Synteza-układanie wyrazu z liter ruchomego alfabetu,
-Wklejenie do zeszytu wzoru litery pisanej.
7. Ćwiczenia grafomotoryczne – rysowanie cebuli po śladzie, kolorowanie obrazka.
8. Ćwiczenia śródlekcyjne „Sałatka warzywna”
Dzieci dostają obrazki warzyw i siadają w kole. Kiedy usłyszą nazwę warzywa, które mają na obrazku muszą zmienić miejsce.
9. Nauka pisania litery „c”, „C”
-Pokazanie wzoru,
-Analiza wzoru,
-Demonstracja sposobu pisania,
-Ćwiczenia w pisaniu małej litery „c”,
-Pisanie po dużym śladzie na tablicy,
-Pisanie palcem w powietrzu, na plecach kolegi itp.
-Pisanie litery w zeszycie
-Pisanie wielkiej litery „C” (te same ćwiczenia jak przy małej literce),
-Pisanie litery c i C w ćwiczeniach
IV. Ekspresja
Sadzenie cebuli (cebuli warzywa do wody i cebulek kwiatowych do ziemi). Założenie dzienniczka obserwacji.
V. Zajęcia końcowe
1. Sprzątanie klasy.
2. Umycie rąk
3. Krótkie zebranie wiadomości.
4. Ocena pracy i zachowań uczniów.
5. Wspólna ocena pracy dyżurnych.
6. Zadanie pracy domowej
7. Pożegnanie