KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Temat lekcji: ‘Nomads’-praca z tekstem.
Cele lekcji:
• poznanie faktów z życia codziennego i kultury ludów koczowniczych,
• ćwiczenie mówienia, rozumienia ze słuchu, czytania za zrozumieniem i pisania,
Pomoce dydaktyczne: prezentacja multimedialna, magnetofon, płyta CD,
Sprawności językowe: mówienie, rozumienie ze słuchu, czytanie ze zrozumieniem, pisanie.
Formy pracy: indywidualna, w parach, na forum klasy.
Przebieg lekcji:
1. Sprawdzanie zadania domowego.
2. Rozgrzewka językowa. Uczniowie patrzą na 3 obrazki i słuchają 3 utworów muzycznych. Ich zadaniem jest połączenie utworu z odpowiednim obrazkiem.
3. Mówienie, rozumienie ze słuchu . Uczniowie ponownie patrzą na obrazki i odpowiadają na 5 pytań (prawda/fałsz). Porównują swoje odpowiedzi w parach, a następnie dyskutują na forum klasy. Uczniowie słuchają nagrania i sprawdzają swoje przewidywania.
4. Czytanie ze zrozumieniem. Uczniowie czytają tekst i odpowiadają na 6 pytań dotyczących tekstu.
5. Czytanie ze zrozumieniem. Uczniowie ponownie czytają tekst i tłumaczą słowa napisane kolorem. Sprawdzają swoje odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy.
6. Słownictwo. Uczniowie czytają 5 zdań i w parach tłumaczą je na język polski. Zdania zawierają słowa często mylone w języku angielskim. Uczniowie zapisują te słowa dopisując ich polskie odpowiedniki.
7. Słownictwo. Uczniowie uzupełniają zdania podkreślając odpowiednie słowo. Sprawdzają odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy.
8. Słownictwo. Uczniowie uzupełniają zdania wpisując w luki odpowiednie słowo z nawiasu.
9. Mówienie. Rozmawiając w parach uczniowie odpowiadają na pytania: Have you ever moved the house?, How old were you?, How did you feel?, Would you like to move to another place?, Where would you like to live? Would you like to live like a nomad? Why / Why not?
10. Zadanie domowe. Projekt ‘Touring your country’