KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Temat lekcji: „Easter”-Święta Wielkanocne w Wielkiej Brytanii.
Cele lekcji:
• Zapoznanie się ze słownictwem dotyczącym Świąt Wielkanocnych i Chrześcijaństwa
• Zapoznanie się z przygotowaniami i tradycjami Świąt Wielkanocnych w Wielkiej Brytanii.
• Rozmawianie o tradycjach Wielkanocnych w Polsce.
Pomoce dydaktyczne: kserokopie
Sprawności językowe: mówienie, czytanie ze zrozumieniem.
Formy pracy: indywidualna, w parach, na forum klasy.
Przebieg lekcji:
1. Sprawdzanie zadania domowego.
2. Rozgrzewka językowa. Nauczyciel zadaje pytanie: ‘Do you like Easter? Why / Why not? Uczniowie dyskutują w parach, a następnie na forum klasy.
3. Słownictwo. W parach uczniowie próbują znaleźć polskie odpowiedniki czterech kluczowych słów w języku angielskim związanych z Chrześcijaństwem. Nauczyciel podaje uczniom prawidłową wymowę tych słów.
4. Słownictwo, czytanie ze zrozumieniem. Nauczyciel prosi uczniów o podpisanie czterech obrazków odpowiednimi słówkami a następnie uczniowie czytają tekst i uzupełniają luki, używając odpowiednich wyrazów lub końcówek.
5. Czytanie ze zrozumieniem. Uczniowie czytają następny tekst i ich zadanie polega na wybraniu jednego, poprawnego słowa z dwóch podanych. Następnie sprawdzają odpowiedzi z nauczycielem i wspólnie wyjaśniają pozostałe niezrozumiałe słownictwo.
6. Mówienie. Nauczyciel prosi uczniów o podanie typowych wielkanocnych tradycji i zwyczajów panujących w Polsce. Pracując w parach, uczniowie powinni wskazać terminy takie jak palma wielkanocna, Wielka Sobota, Śmigus Dyngus.
Nauczyciel zapisuje pomysły uczniów na tablicy i podaje prawidłową wymowę tych zwrotów.
7. Zadanie domowe. Nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie opisu ich ostatnich Świat Wielkanocnych (jak je spędzili), używając słownictwa i zwrotów poznanych na lekcji.