Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych i opiekuńczych, prowadzonych w grupie dzieci 4-5 letnich
Temat kompleksowy: Świąteczny nadszedł czas
Temat dnia: Wesołe zabawy z choinką
Cele ogólne:
• Uczestniczenie w rozmowach prowadzonych w grupie – uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty, formułuje własne wypowiedzi,
• Doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej
• Przestrzeganie reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
Cele operacyjne:
• Wypowiada się na różne tematy – wykorzystuje umiejętności poprawnego mówienia, używa określeń słów opisujących przedmioty, PP3/2
• Zna piosenki związane z tematyką zabaw w przedszkolu PP8/2
• Układa krótkie zdanie oraz potrafi rozpoznać swoje imię spośród innych PP14/1
• Tworzy pracę plastyczną inspirowaną wysłuchanym wierszem i własnymi doświadczeniami PP9/1
• Potrafi wykonać polecenia nauczyciela; PP1/1
• Zna i stosuje podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w przedszkolu PP6/1
Formy organizacyjne:
• indywidualna
• grupowa
Metody pracy:
• słowna – wiersz, wypowiedzi dzieci, zagadki, objaśnienia
• oglądowa – ilustracje,
• czynna – zadań stawianych do wykonania,
Środki wspomagające działania:
• Płyta z muzyką, tekst wiersza i zagadek, ilustracje, gałęzie z drzewa iglastego, wizytówki z imionami dzieci, zdjęciami /dzieci z zespołem Downa/, przygotowane przez dzieci szablony choinek i ozdób choinkowych.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie – ilustracja piosenki „O jak przyjemnie” – w wersji świątecznej.
O jak przyjemnie i jak wesoło (ręce na biodrach, wysuwamy do przodu na zmianę nogi)
w świąteczny czas BAWIĆ SIĘ SIĘ (wysuwamy na zmianę nogi)
Chwyćmy swe ręce, podskoczmy w kole (chwytamy się za ręce)
Do przodu (podskok w przód), do tyłu (podskok w tył)
I raz, dwa trzy (podskok 3 razy w miejscu)
2. Zagadki słowne oraz obrazkowe /dzieci z zespołem Downa/ dotyczących tematu zajęć.
Drzewko to zawsze zielone,
na czas Gwiazdki wystrojone.
Pod nim zaś Mikołaj Święty,
pozostawił nam prezenty./choinka/
Choinkowe ozdoby
okrągłe jak słońce,
jak ono złociste
i blaskiem świecące./bombki/
Długim sznurem choinkę oplatają
i ją pięknie oświetlają./lampki na choinkę/
Na samym wierzchołku ma ją choineczka.
To błyszcząca śliczna ... ./gwiazda na choinkę/
3. Aktywne wysłuchanie wiersza T. Kubiaka „Wesoła choinka”- rozmowa na temat tekstu, próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: dlaczego choinka była wesoła?. Wyjaśnienie określenia choinka.
4. Zabawa muzyczna z ilustracją ruchową – „Zabawki” /muzyka warsztaty z elementów Denisona/ - przy zmianie melodii -zamiana w wymienione ozdoby choinkowe.
5. Zabawa badawcza: „Iglaste gałązki” – badanie poprzez wzrok i dotyk właściwości gałęzi i ich słowne opisywanie.
6. „Zabawa muzyczna z ilustracją ruchową– ubieramy choinkę z wykorzystaniem melodii „Magiczna liczba 7”.
7. Swobodne wypowiedzi dzieci nt. zwyczaju ubierania choinki w ich domu.
8. Deszcz wizytówek”- dzieci wybierają wycięte wcześniej przez siebie choinki poprzez odnalezienie własnego imienia, własnego zdjęcia /dzieci z zespołem Downa/.
9. Ozdobienie swojej choinki ozdobami wymienionymi w wierszu oraz według własnego pomysłu. Zwrócenie uwagi na estetykę i dokładne wykonanie pracy oraz zachowanie porządku na swoim miejscu pracy.
Literatura:
• „Zanim będę uczniem” – program wychowania przedszkolnego E. Tokarska, J. Kopała
• Bożena Hołyńska „Zabawy rozwijające mowę dziecka”
• „Muzyczna pedagogiką zabawy w pracy z grupą” KLANZA
• „Wesoła choinka” Tadeusz Kubiak