X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24302
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości pożegnania zimy i powitania wiosny: "Jak małe bajtle lotali i wiosne piyknie witali!" - Dzień Twórczości Plastycznej

Opracowanie i prowadzenie: M. Szymuś i M. Ściślak
Cele ogólne:
- Kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dnia codziennego (stosowanie zasad bezpieczeństwa i kultury).
- Kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach życiowych (przedszkole, dom, najbliższe otoczenie dziecka) i przewidywania skutków swoich zachowań.
- Kształtowanie prawidłowych zachowań koniecznych w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi.
- Przestrzeganie zasad obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych.
- Doskonalenie mowy w zakresie poprawności artykulacyjnej, gramatycznej, fleksyjnej i składniowej.
- Rozwijanie umiejętności właściwego zachowania się w miejscach publicznych (teatr, park, uroczystości).
Pomoce: dyplomy i medale dla każdej grupy, gazeta dla każdego dziecka, obrazki, sylwety, kukiełki do zagadek, arkusze szarego i białego papieru, białe trójkąty różnej wielkości, wycięte z papieru, pieczątki, J. Stec: „Zagadki dla najmłodszych”, E. M. Skorek: Księga zagadek”, materiały warsztatowe i płyty: „Klanza”, „Szkoła Szesciolatka1”, „Wesoła Szkoła Sześciolatka2”, „ASM 1 i 2”, „Muzyczne niespodzianki na różne okazje”.

Przebieg spotkania:

Wersja I: dla dzieci młodszych:

1. Powitanie dzieci przez prowadzące imprezę nauczycielki. Zapoznanie z celem spotkania oraz regulaminem zdobywania sprawności „Wiosennego Plastyka”.
2. „Zimowe kłopoty i nie tylko” – taniec integracyjny do utworu „Wycieraczki” (CD 27 „Klanza”). Dzieci naśladują za prowadzącymi elementy związane z zimą: padający śnieg, jazdę na nartach, sankach, lepienie kul, rzucanie śnieżkami, odśnieżanie śniegu, skrobanie szyb samochodowych, pocieranie dłoni, chuchanie w zimne dłonie, ...itp.
3. „Wspomnienie zimy” – zabawa ilustrowana ruchem do piosenki „Sanna” (woźnica i konik, CD 36/37 „Szkoła Szesciolatka1”)
4. „Zimowe sopelki” – zwijanie i zgniatanie na końcu gazety, indywidualne formowanie sopelka lodowego (utwór „Zima” Cztery Pory Roku A. Vivaldiego, CD 6 „Wesoła Szkoła Sześciolatka2”)
5. „Pada śnieżek” – taniec integracyjny, wersja zimowa (CD 3„Promoroaga”, ASM cz.2)
6. „Śniegowe kule” – indywidualne formowanie kul z papieru/gazet, układanie w dużych zespołach: zimowego słoneczka i góry
7. „Zimowe obrazki na pożegnanie Pani Zimy” – prezentacje grupowe prac plastycznych na dużym formacie, wykonanych w swoich salach. Na szarym arkuszu o formacie A3 lub A2, dzieci podczas zajęć w swojej grupie tworzą zimowy obrazek poprzez naklejanie białych trójkątów o różnej wielkości z papieru. Omówienie ich przez panie i chętne dzieci.
8. „Przeganianie zimy i wiosenne porządki” – wykonanie miotełek z gazet, taniec do utworu „Dla Przyjaciela” (CD 11 „ASM” 1) wg pomysłów własnych nauczycielek (zamiatanie otoczenia, wymiatanie kurzu z różnych kątów, obmiatanie własnej osoby, osoby stojącej w pobliżu).
9. „Przyszła Wiosna” – zabawa ilustrowana ruchem do tekstu masażyku wg pomysłu własnego nauczycielek.
• Przyszła Wiosna drobnymi kroczkami (skradanie się na palcach)
• Zaświeciła słońca promyczkami (naśladowanie słoneczka”
• Przegnała chmurki śniegowe (wietrzyk rękoma)
• Zamieniła je w kropelki deszczowe (deszcz z góry na dół)
• Wyszły dzieci na spacerek parami (marsz)
• A tu grad leci z nieba kulkami (pokazywanie palcami padającego gradu)
• Dzieci szybko więc uciekają (bieg na palcach)
• I w przedszkolu się bezpiecznie chowają (przysiad)
10. „Co nam wiosna przyniosła?” – rozwiązywanie zagadek słownych, podanych przez prowadzące, wybieranie jako odpowiedzi właściwych obrazków, sylwet, kukiełek (np.: bocian, jaskółka, żaba, bazie, biedronka, ślimak, zielone listki, trawa).
11. „Malujemy z Wiosną Świat” – zaczarowanie sopli w pędzle: dzieci powtarzają za prowadzącymi: Czary – mary, demi – remi, niech się sopel w pędzel zmieni! Zabawa graficzna na dywanie, dzieci próbują kreślić wzory podane przez nauczycielki: słońce, gałęzie drzewa, deszczyk, kwiatek, tęczę.
12. „Szumi wiosenny las” – zabawa ilustrowana ruchem do piosenki (CD 20 „Muzyczne niespodzianki na różne okazje”)
13. Podsumowanie wspólnej zabawy, pochwała dzieci, wręczenie dyplomów i medali.
14. „Słonko po deszczu” – pożegnanie zabawą rytmiczno – ruchową wg M. Kownackiej. Dzieci powtarzają za prowadzącymi:
• Pada deszczyk, pada deszczyk i po liściach tak szeleści...(naśladowanie padającego deszczu, pocieranie dłoni)
• Kap! Kap! Kap! Kap! Kap! Kap! (przysiad i pukanie palcem o podłogę)
• Zatuliły kwiatki płatki, główki chylą do rabatki! (przysiad, opuszczenie głowy w dół)
• Deszcz ustaje, płyną chmury, kwiaty wznoszą się do góry (powolne podnoszenie ramion i głów do góry)
• Wiatr tu pędzi na wyścigi. Wiatr kołysze nam łodygi (stanie w rozkroku i kołysanie rąk)
• Biegną dzieci tu z ochotą: uważajcie – takie błoto! (bieg na palcach)
• Byle słonko nam nie zgasło, róbmy prędko z błota masło (przebieranie nogami w miejscu - szuranie)
• Teraz baczność, kroki duże, przeskoczymy przez kałuże (skoki obunóż)
• Już pogoda, słonko świeci, maszerują do przedszkola dzieci! (marsz z uspokojeniem)
15. Podziękowanie za wspólną zabawę. Wystawka prac dzieci.


Wersja II: dla dzieci starszych:

1. Powitanie dzieci przez prowadzące imprezę nauczycielki. Zapoznanie z celem spotkania oraz regulaminem zdobywania sprawności „Wiosennego Plastyka”.
2. „Zimowe kłopoty i nie tylko” – taniec integracyjny do utworu „Wycieraczki” (CD 27 „Klanza”). Dzieci naśladują za prowadzącą elementy związane z zimą: padający śnieg, jazdę na nartach, sankach, lepienie kul, rzucanie śnieżkami, odśnieżanie śniegu, skrobanie szyb samochodowych, pocieranie dłoni, chuchanie w zimne dłonie, ...itp.
3. „Wspomnienie zimy” – zabawa ilustrowana ruchem do piosenki „Sanna” (woźnica i konik, CD 36/37 „Szkoła Sześciolatka 1”)
4. „Zimowe sopelki” – indywidualne zwijanie i zgniatanie na końcu gazety, formowanie sopelka lodowego (utwór „Zima” Cztery Pory Roku A. Vivaldiego, CD 6 „Wesoła Szkoła Sześciolatka2”)
5. „Pada śnieżek” – taniec integracyjny, wersja zimowa (CD 3„Promoroaga”, ASM cz.2)
6. „Śniegowe kule” – indywidualne formowanie kul z papieru/gazet, układanie w dużych zespołach: saneczek, nart.
7. „Zimowe obrazki na pożegnanie Pani Zimy” – prezentacje grupowe prac plastycznych na dużym formacie, wykonanych w swoich salach. Na szarym arkuszu o formacie A3 lub A2, dzieci w całej grupie tworzą zimowy obrazek poprzez naklejanie białych trójkątów o różnej wielkości z papieru. Omówienie ich przez chętne dzieci.
8. „Przeganianie zimy i wiosenne porządki” – wykonanie miotełek z gazet, taniec do utworu „Dla Przyjaciela” (CD 11 „ASM” 1) wg pomysłów własnych nauczycielek. (zamiatanie otoczenia, wymiatanie kurzu z różnych kątów, obmiatanie własnej osoby, osoby stojącej w pobliżu).
9. „Przyszła Wiosna” – zabawa ilustrowana ruchem do tekstu masażyku wg pomysłu własnego nauczycielek.
• Przyszła Wiosna drobnymi kroczkami (skradanie się na palcach)
• Zaświeciła słońca promyczkami (naśladowanie słoneczka”
• Przegnała chmurki śniegowe (wietrzyk rękoma)
• Zamieniła je w kropelki deszczowe (deszcz z góry na dół)
• Wyszły dzieci na spacerek parami (marsz)
• A tu grad leci z nieba kulkami (pokazywanie palcami padającego gradu)
• Dzieci szybko więc uciekają (bieg na palcach)
• I w przedszkolu się bezpiecznie chowają (przysiad)
10. „Co nam wiosna przyniosła?” – rozwiązywanie zagadek słownych, podanych przez prowadzące, wybieranie jako odpowiedzi właściwych obrazków, sylwet, kukiełek (np.: przebiśniegi, sasanki, krokusy, bocian, jaskółka, żaba, skowronek, bazie, biedronka, ślimak, zielone listki, trawa).
11. „Malujemy z Wiosną Świat” – zaczarowanie sopli w pędzle: dzieci powtarzają za prowadzącymi: Czary – mary, demi – remi, niech się sopel w pędzel zmieni! Zabawa graficzna na dywanie, dzieci próbują kreślić wzory podane przez prowadzące: promyki słońca, muszla ślimaka, kolce jeżyka, płatki kwiatów, deszczyk, błyskawicę, itp.
12. „Szumi wiosenny las” – zabawa ilustrowana ruchem do piosenki (CD 20 „Muzyczne niespodzianki na różne okazje”)
13. „Obrazki dla Wiosny” – prezentacje grupowe prac plastycznych na dużym formacie, wykonanych w swoich salach. Na białym arkuszu o formacie A3 lub A2, dzieci w całej grupie tworzą zimowy obrazek poprzez dorysowanie do istniejących linii takich elementów, aby powstał wiosenny krajobraz. Omówienie ich przez chętne dzieci.
14. Podsumowanie wspólnej zabawy, pochwała dzieci, wręczenie dyplomów i medali.
15. „Słonko po deszczu” – pożegnanie zabawą rytmiczno – ruchową wg M. Kownackiej. Dzieci powtarzają za prowadzącymi:
• Pada deszczyk, pada deszczyk i po liściach tak szeleści...(naśladowanie padającego deszczu)
• Kap! Kap! Kap! Kap! Kap! Kap! (przysiad i pukanie palcem o podłogę)
• Zatuliły kwiatki płatki, główki chylą do rabatki! (przysiad, opuszczenie głowy w dół)
• Deszcz ustaje, płyną chmury, kwiaty wznoszą się do góry (powolne podnoszenie ramion i głów do góry)
• Wiatr tu pędzi na wyścigi. Wiatr kołysze nam łodygi (stanie w rozkroku i kołysanie rąk)
• Biegną dzieci tu z ochotą: uważajcie – takie błoto! (bieg na palcach)
• Byle słonko nam nie zgasło, róbmy prędko z błota masło (przebieranie nogami w miejscu - szuranie)
• Teraz baczność, kroki duże, przeskoczymy przez kałuże (skoki obunóż)
• Już pogoda, słonko świeci, maszerują do przedszkola dzieci! (marsz z uspokojeniem)
16. Podziękowanie za wspólną zabawę. Wystawka prac dzieci.


WIOSENNE ZAGADKI:

Pióra biało – czarne, buciki czerwone. Uciekają przed nim żaby, gdy idzie w ich stronę. (bocian)
Na brzegu stawu żyją. Z wieczora czy też z rana do wody dają nurka, gdy słyszą głos bociana (żaby)
Gniazdko z błota lepi pod dachu okapem. Przylatuje wiosną, aby uciec z latem (jaskółka)
Zobaczysz je wiosną, gdy na wierzbach rosną. Srebrne futra mają. Jak się nazywają? (bazie)
Lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce (biedronka)
Wolno, wolniutko chodzi po świecie i własny domek nosi na grzbiecie (ślimak)
Wiosną na drzewie się zielenią, ale opadają jesienią (zielone listki)
Szarzeje i niknie w jesieni, a wiosną na łące znów się zieleni (trawa)
Jeszcze śpi wszystko, co żyje, jeszcze nic nie rośnie, a on śmiało śnieg przebija, opowie nam o wiośnie (przebiśnieg)
W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „sanki”, a te kwiaty kwitną w marcu, w mroźne ranki (sasanki)
Młody pasterz w górach złapał się za głowę, gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe (krokusy)
Dźwięczy pod niebem jak srebrny dzwonek. Tak śpiewa mały, szary... (skowronek)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.