Scenariusz indywidualnego zajęcia terapeutycznego
Dziecko: 6 lat
Data:
Prowadząca:
Czas trwania zajęć: 35 minut
Temat: „W krainie Pani Wiosny”
Cele ogólne:
W ramach realizacji podstawy programowej i Planu Działań Wspierających:
- rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania cech charakterystycznych dla poszczególnych
pór roku, 11/1, dostrzegania następstw pór roku 13/6
- wdrażanie do przestrzegania reguł obowiązujących podczas zajęć (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych), 12
- doskonalenie orientacji w przestrzeni- rozróżnianie pojęć: przód, tył, lewa strona, prawa strona, 13/4
- doskonalenie sprawności manualnej i grafomotorycznej 14/3
- kształtowanie umiejętności dokonywania prostych operacji matematycznych na konkretach, 13/2
- rozwijanie zainteresowań czytaniem i pisaniem, wdrażanie do czytania prostych wyrazów 14/4
- rozwijanie wrażliwości zmysłowej (dotyku, węchu, wzroku, słuchu)
Cele operacyjne:
Dziecko:
- odczytuje proste wyrazy, m.in. wiosna, bocian, żaba, jaskółka, kukułka, kwiat, słońce,
- z uwagą słucha listu, czytanego przez nauczyciela,
- rozpoznaje zapach cytryny,
- wskazuje kolor zielony, jako barwę wiosny,
- rozpoznaje i nazywa zwiastuny wiosny: bocian, żaba, krokus, przebiśnieg, tulipan, pączki na drzewach, bazie, jaskółka,
- rozpoznaje za pomocą dotyku: bazie, ziemię, kamień, kwiat,
- rozpoznaje i nazywa cyfry od 1 do 6, układa je w odpowiedniej kolejności,
- dobiera w pary takie same cyfry,
- rozpoznaje i nazywa odgłosy: klekot bociana, kumkanie żab, deszcz, kukanie kukułki,
- rozpoznaje i nazywa pory roku przedstawione na ilustracjach, układa je w odpowiedniej kolejności, korzystając z symboli zastępczych, dostrzega następstwa pór roku,
- dokonuje prostych operacji matematycznych na konkretach w zakresie 6,
- naśladuje sposób poruszania się zwierząt: bocian, kukułka, jaskółka, żaba,
- ilustruje ruchem zjawiska przyrody: słońce, deszcz, kwitnięcie kwiatka,
- kreśli rytmicznie pionowe kreski,
- wybiera cechy charakterystyczne dla pory roku wiosna,
- rozumie i stosuje pojęcia określające kierunki w przestrzeni- do przodu, do tyłu, lewa strona, prawa strona (z podpowiedzią- oznaczenie lewej ręki),
- rozpoznaje zdania prawdziwe i fałszywe, dotyczące pór roku,
- współdziała w zabawie i sytuacjach zadaniowych, przestrzega reguł obowiązujących podczas zajęć,
Metody pracy: słowna, praktycznego działania,
• elementy metody stymulacji polisensorycznej „Poranny Kręg”,
• elementy metody Kinezjologii Edukacyjnej D. Dziamskiej,
• elementy metody „Dziecięca Matematyka” E. Gruszczyk- Kolczyńskiej,
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: sprzęt multimedialny, prezentacja multimedialna „Zwiastuny wiosny”, lampka zapachowa z zapachem cytryny, elementy przyrodnicze: ziemia, kamień, bazie, kwiat, treść listu od Pani Wiosny, ślady stóp Pani Wiosny z literami, kolorowe chustki, kartoniki wykonane z różnych faktur, kartki z treścią zadań, tulipany z numerami od 1 do 6, wazon z wodą, ilustracje pór roku, szablony wiosennych kwiatów: żonkili i tulipanów, przebiśniegów, nagranie „Odgłosy przyrody”- bocian, żaba, deszcz, kukułka, nagranie muzyki poważnej Vivaldiego „Wiosna”, kostka edukacyjna z podpisami, płyta CD „Kinezjologia edukacyjna” D. Dziamskiej, kredki pastelowe, ilustracja Pani Wiosny, obrazki z charakterystycznymi cechami pór roku, koperta z niespodzianką od Pani Wiosny, słoneczka z napisami TAK, NIE,
Literatura: „Dziecięca matematyka: metodyka i scenariusze zajęć z sześciolatkami w przedszkolu, szkole i placówkach integracyjnych” E. Gruszczyk – Kolczyńska, „Edukacja przez ruch” D. Dziamska,
„Poranny Krąg w Sali Doświadczania Świata” (program stymulacji polisensorycznej według pór roku realizowany w sali doświadczania świata) L. Gumuła, E. Leńczowska
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie się z dzieckiem.
2. „Zwiastuny Wiosny”- prezentacja multimedialna. Rozpoznawanie i nazywanie przez dziecko poszczególnych zwiastunów wiosny: bocian, bazie, przebiśnieg, krokus, tulipan, jaskółka, pąki
na drzewach, wybudzenie niedźwiedzia ze snu zimowego.
3. „Zapach wiosny”- zapalenie lampki zapachowej, zaprezentowanie dziecku zapachu cytryny. Rozmowa na temat zapachu- „Jaki to zapach?”, „Podoba Ci się ten zapach?”
4. „Kolor wiosny”- wybranie spośród kolorowych chust-chustki w kolorze zielonym. Zachęcenie dziecka do zawiązania jej na szyi, jako symbolu wiosny.
5. „Skarby wiosny”- rozpoznawanie za pomocą dotyku elementów przyrodniczych: bazie, kwiat, ziemia, kamień.
6. „Ślady Pani Wiosny”- przejście po ścieżce, wykonanej z różnych faktur, zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez ślady Pani Wiosny. Odczytanie wyrazu „Wiosna” z liter widocznych na śladach. Odnalezienie listu i kwiatów od Pani Wiosny.
7. „List od Pani Wiosny”- przeczytanie przez nauczyciela listu od Pani Wiosny
Drogi Przedszkolaku!
Tak bardzo się cieszę, ze mogłam do Ciebie napisać. Witam Cię ciepłym i pogodnym słonkiem, śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka. Przybyłam do przedszkola, bo dowiedziałam się, że bardzo dużo o mnie wiesz. Postanowiłam to sprawdzić. Niestety mam bardzo dużo pracy w ogrodach i lasach i nie mogę osobiście się z Tobą zobaczyć. Pomyślałam, że zostawię Ci zadania do wykonania. Gdy rozwiążesz wszystkie, czeka Cię niespodzianka.
Ojej... Zostawiłam w pośpiechu tulipany. Nie zdążyłam wstawić ich do wazonu. Każdy jest
z innym numerem. Treści zadania są na karteczkach w koszyczku. Rozwiąż kolejno zadania od 1 do 6. Zadanie, z którego tulipana rozwiążesz, pozwoli na wstawienie go do wazonu i uratowanie mu życia. Piękny bukiet, będziesz mogła zanieść do swojej grupy. Na pewno dzieci się ucieszą.
Życzę miłej zabawy i powodzenia... A kiedy wyjdziesz na spacer, miej uszy i oczy szeroko otwarte, bo na pewno się spotkamy
- Pani Wiosna
8. „Zadania od Pani Wiosny”- rozwiązywanie kolejno zadań, oznaczonych numerami na kwiatkach Wybieranie przez dziecko zadań z numerami od 1 do 6 w odpowiedniej kolejności. Dobieranie do rozwiązanego zadania, kwiatka z takim samym numerem.
Zadanie 1
„Odgłosy przyrody”- rozpoznawanie odgłosów:
- bociana,
- żaby,
- deszczu,
- kukułki
Dopasowanie słyszanego dźwięku do obrazka.
Zadanie 2
„Cztery pory roku”- rozpoznawanie i nazywanie pór roku, przedstawionych na ilustracjach. Dobranie symboli zastępczych do pór roku (kolorowe figury), układanie „zegara pór roku”.
Zadanie 3
„Wiosenne dodawanie”- rozwiązywanie zadania z treścią na konkretach:
1. „W ogródku urosły 3 żonkile, 2 tulipany i 1 przebiśnieg. Ile było razem wszystkich kwiatków?”
2. Mama zerwała 1 tulipana i 2 żonkile. Ile zostało kwiatków?
Zadanie 4
„Wiosenne łąka”- zabawa ruchowo- naśladowcza. Globalne czytanie wyrazów umieszczonych na kostce edukacyjnej. Naśladowanie odgłosów i ruchów zwierząt oraz zjawisk wylosowanych poprzez rzut kostką . (kukułka, jaskółka, bocian, żaba, słońce, kwiat).
Zadanie 5
„Suknia Pani Wiosny”- kreślenie rytmicznych pionowych kresek na konturze sukni Pani Wiosny. Ozdabianie sukni gotowymi elementami. Wybieranie odpowiednich elementów, charakteryzujących porę roku- wiosna.
Zadanie 6
„Niespodzianka od Pani Wiosny”- chodzenie „pod dyktando”. Oznaczenie dziecku lewej ręki frotką, jako podpowiedź. Wykonywanie poleceń, zawierających określenia kierunków
w przestrzeni, np. „Idź do przodu”, „Idź dwa kroki w lewą stronę”, itd. Odnalezienie prezentu
od Pani. Wiosny.
9. Podsumowanie zajęcia. Rozmowa z dzieckiem w formie „prawda czy fałsz?” na temat aktualnej pory roku. Dziecko podnosi do góry słoneczko z napisem „TAK”, gdy zdanie jest prawdziwe, z napisem „NIE”- gdy informacja jest nieprawdziwa.
- Zimą jeździmy na sankach. (prawda)
- Kolor zielony to kolor wiosny.(prawda)
- Wiosną jeździmy na łyżwach. (fałsz)
- Wiosną słonko mocno grzeje. (prawda)
- Zimą kwitną kwiaty. (fałsz)
- Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty. (prawda)
- Latem lepimy bałwana. (fałsz)
- Wiosną przylatują ptaki z ciepłych krajów.( prawda)
- Jesienią spadają kolorowe liście. (prawda)
10. Pochwalenie dziecka. Dziecko ocenia zajęcia poprzez wybranie buzi uśmiechniętej, bądź smutnej.