„Jak zbudowana jest książka?” – konspekt lekcji dla klasy III
Cel główny: poznanie podstawowych elementów budowy książki.
Cele szczegółowe:
- uczeń poznaje charakterystyczne elementy budowy książki,
- uczeń poznaje słownictwo związane z budową książki,
- uczeń wyrabia umiejętność posługiwania się spisem treści.
Metody:
pogadanka, pokaz, zajęcia praktyczne
Formy pracy:
indywidualna, zespołowa
Pomoce:
wystawka książek, plansza „Budowa książki”, plansze
z nazwami elementów budowy książki, krzyżówka dla każdej grupy, zestaw książek i kartki z pytaniami do pracy zespołowej, schemat graficzny książki do uzupełnienia, przykłady obwolut, buźki wesołe i smutne.
Przebieg lekcji:
1.Powitanie uczniów i podział na grupy.
2.Rozwiązanie krzyżówki – sygnalizującej temat lekcji – praca w grupach.
3.Podanie tematu i celu zajęć.
4.Indywidualna praca uczniów – oglądanie książek.
5.Rozmowa kierowana na temat poczynionych przez uczniów obserwacji. Zwrócenie uwagi na istniejące między książkami różnice i podobieństwa.
6.Prezentacja planszy „Budowa książki” i omówienie jej elementów.
7.Ćwiczenia praktyczne w posługiwaniu się spisem treści – grupowa praca z książką.
8.Ćwiczenia utrwalające – rozdanie i wklejenie kartek ze schematem graficznym książki do uzupełnienia – samodzielna praca uczniów.
9.Sprawdzenie i ocena wykonanego zadania.
10.Podsumowanie lekcji i ocena aktywności uczniów
11.Obejrzenie wystawki książek.
12.Ewaluacja zajęć.
13.Pożegnanie uczniów – zachęcanie ich do odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów.