X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24227
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Egzotyczna podróż 4 latka- scenariusz wspomagania rozwoju mowy dzieci w przedszkolu

OBSZAR 3: Wspomaganie rozwoju mowy dzieci 4 letnich
Temat: Egzotyczna podróż 4 latka
Data :05.03.2014.
Prowadząca: Dorota Ślesińska
Cele ogólne:
• Utrwalenie wiadomości na temat zwierząt egzotycznych
• Aktywizowanie myślenia dzieci na podstawie zagadek dźwiękowych i tekstowych
• Doskonalenie percepcji wzrokowo- ruchowo- słuchowej
• Rozwijanie wyobraźni
• Doskonalenie wymowy dzieci (rozpoznawanie odgłosów przyrody, gimnastyka narządów mowy
• Doskonalenie analizy i syntezy słuchowej wyrazów
• Doskonalenie sprawności grafomotorycznej
• Sprzyjanie podnoszeniu własnej wartości
Cele szczegółowe:
• Potrafi przenieść się w wyobraźni w inne miejsce
• Zna niektóre zwierzęta egzotyczne (sposób poruszania się, i odżywiania, wydawane dźwięki)
• Składa w całość pocięty obrazek
• Powtarza rytmicznie ciąg logotomów
• Prawidłowo układa narządy artykulacyjne podczas zabaw logopedycznych
• Potrafi dopasować usłyszany dźwięk do obrazka
• Potrafi przeanalizować treść zagadki i podać jej rozwiązanie
• Rysuje po śladzie
• Zgodnie współdziała w grupie, wykonując powierzone zadania
• Podczas zabaw ruchowych dba o bezpieczeństwo własne i innych
Metody pracy:
• Słowne: rozmowa, opowiadanie , instrukcja
• Czynne: zadań stawianych do wykonania
• Oglądowe: pokaz połączony z przeżyciem
• Opowieści ruchowej J.C. Thulin
• Dennisona
• Burza mózgów
Formy pracy:
• Indywidualna
• Grupowa
• Zespołowa

Środki i materiały dydaktyczne:
Odtwarzacz, płyta CD z nagraniami odgłosów zwierząt, ilustracje zwierząt, czapki z emblematami zwierząt, znaczki zwierząt do przyklejenia na ubranie, ukryte obrazki, instrumenty perkusyjne, koła hula hop, pocięte obrazki, karty pracy do ćwiczeń grafomotorycznych, kredki, numery stacji, karki z oczkami kostek, duży kontur Afryki wyklejony z taśmy na dywanie.

Przebieg zajęcia
Część wstępna:
Dzieci witają się z gośćmi i siadają na dywanie. Nauczyciel pyta się czy Dzieci domyślają się w jaką podróż się dzisiaj wybiorą(do Afryki). Następnie nauczyciel pyta się dzieci z czym kojarzy się im Afryka( zwierzęta, pustynia, słońce, dżungla, liany) zapisując pomysły dzieci na kartce lub pokazując w formie obrazkowej, materiał, książki z zagadkami.

Część zasadnicza:
Opowieść ruchowa „Podróż do Afryki”
1. "Podniebny lot" - zabawa ruchowa. Podróż do krainy zadań i zagadek związanych ze zwierzętami egzotycznymi. Dzieci wykonują ruchy imitujące podróż samolotem. I tak:
• wsiadają do samolotu - podnoszą najpierw prawą, potem lewą nogę i siadają w kręgu,
• zapinają pasy - krzyżują ręce na ramionach,
• włączają silnik samolotu - raz prawą, raz lewą rękę wyciągają przed siebie i cofają,
• obserwują chmury za oknem - przykładają ręce do oczu tworząc lornetkę, patrzą naprzemiennie raz w prawo, raz w lewo,
• lecą - rozkładają ręce na boki i poruszają się swobodnie po sali.
• Samolot wylądował na wyspie, tuż obok Afryki, żeby dostać się na stały ląd trzeba popłynąć tratwą (dzieci wchodzą na tratwę- rozłożony materiał)
2. „Czy znacie zwierzęta”- STACJA 1
Dotarliśmy do Afryki, wysiadamy z tratw i idziemy na ląd po wodzie ( wysokie unoszenie kolan) a potem po gorącym piasku(lekkie podskoki). Rozglądamy się uważnie na boki , szukamy tubylców, siadamy na plaży wzdłuż brzegu(wokół konturów Afryki) N-el mówi: muszę teraz sprawdzić czy znacie tutejsze zwierzęta, skoro macie je tropić i zadaje dzieciom kilka zagadek tekstowych o zwierzętach egzotycznych.
3. Zabawa ruchowa „Zwierzęta egzotyczne”
Zaraz pójdziemy dalej tylko musimy się zamaskować N- el ubiera dzieciom opaski z emblematami zwierząt. Troszkę się pobawimy bo zwierzęta zwłaszcza małe lubią się bawić ze swoimi rodzicami. Rozkłada cztery koła hula hop –to są domki zwierząt. Zwierzęta z każdej grupy ustawiają się wokół swojego koła i czekają na umówiony sygnał (Instrumentu perkusyjnego) aby opuścić domek i móc pobawić się. Na ponowny sygnał wracają do domku
Zabawa „Odgłosy dżungli”- STACJA 2 w dżungli jest bardzo niebezpiecznie, musimy być czujni i nadsłuchiwać czy jakieś groźne zwierzę nie nadchodzi. Muszę sprawdzić czy potraficie rozpoznać głosy zwierząt. Najpierw pomasujemy sobie uszy żeby dobrze słyszeć (Kapturek myśliciela) N- el puszcza z odtwarzacza koleje głosy zwierząt. Dzieci rozpoznają głosy kojarząc je z zawieszonym obrazkiem danego zwierzęcia. Czas ruszać w drogę , przedzieramy się przez dżunglę(ruchy rękoma na boki).Chodźmy bardzo cicho by nikogo nie spłoszyć, albo by nas nie usłyszał lew (idziemy na palcach).Ciiiii !(dajemy palec na buzię). Słychać jakiś szelest. Uciekajmy na drzewo (naśladujemy wspinanie się na drzewo). O! Jaka miła małpka- chcesz to się pobawimy. Pomałpujmy tak jak ona( dzieci naśladują ruchy nauczycielki) np. drapią się po plecach, skaczą na jednej nodze, itp.).Dość zabawy chyba jesteśmy już bezpieczni, możemy schodzić z drzewa.(naśladujemy schodzenie z drzewa).Ruszamy dalej w drogę. Przed nami rzeka, musimy ją przeskoczyć(duży skok do przodu), a teraz skaczemy po kamieniach(małe podskoki).Uwaga! Krokodyl(naśladujemy kłapanie paszczy krokodyla), a tam płynie hipopotam(naśladujemy rękoma pływanie w wodzie). Już niedługo dotrzemy do wioski, musimy tylko przejść obok śpiącego węża(dzieci kładą się na podłodze i sycząc poruszają się po niej)
4. „Wioska tubylców” STACJA 3 -Nareszcie jesteśmy w wiosce. Witamy się z tubylcami (dzieci stoją wokół linii i podają sobie ręce)) Na powitanie zaśpiewajmy hymn (dzieci powtarzają za nauczycielką)
O, ale le
O, beri ,tiki, tonga
,masa, masa, masa
O, balua, balue
5. Zabawa „Sokole oko”- STACJA 4- Teraz wybierzemy się z tubylcami którzy zaprowadzą nas w tajemne miejsce. Ponownie pójdziemy przez dżunglę, ale musimy nie tylko dobrze słyszeć ale i widzieć żeby wypatrzyć zwierzynę. Wyciągamy lornetki, nastawiamy ostrość i wypatrujemy. N- el odkrywa kolejno na tablicy fragmenty obrazków, a dzieci rozpoznają jakie to zwierzę.
6. Zabawa logopedyczna „Narada zwierząt” – STACJA 5 Ponownie musimy iść przez dżunglę, jesteśmy cicho, nadsłuchujemy. O! Słychać jakieś głosy. To narada zwierząt z całej dżungli. Zamieniamy się w zwierzęta i uważnie słuchamy. N- el rozdaje naklejki ze zwierzętami na ubrania, dzieci mówią głośno jakimi są zwierzętami. Opowiem wam teraz o tej naradzie zwierząt. Gdy nauczycielka czyta tekst, zwierzęta reagują ruchem, gdy usłyszą swoją nazwę to:

krokodyle - robią paszczę z rąk i nią kłapią,
papugi - poruszają skrzydłami,
słonie - machają trąbami,
małpy - drapią się po głowie,
lew - obie ręce naśladują otwieranie się paszczy.

" Pewnego dnia w dżungli zebrały się wszystkie zwierzęta: były krokodyle, słonie, papugi, małpy i tylko lew nie dotarł, a był przewodniczącym. Krokodyle niecierpliwiły się, małpy nerwowo skakały, słonie głośno trąbiły, papugi wrzeszczały. Wreszcie pojawił się lew. Rozpoczęto naradę. Lew zaryczał: w naszej dżungli pojawił się człowiek, niestety szkodzi nam, niszczy dżunglę! Tak, tak powiedziały małpy, coraz mniej palm do skakania, my też nie mamy gdzie przysiąść odrzekły papugi. Dobrze, że zostawili nasze wody w spokoju powiedziałsłoń. O wodzie to my możemy coś powiedzieć dodały krokodyle. I tak trwała rozmowa. Lew zaryczał radźmy więc, co robić? Trzeba podjąć działania. Wszyscy po kolei przedstawili swoje pomysły. Krokodyle poradziły, aby zniszczyć most po którym człowiek dostaje się do dżungli. Słonie, aby zatarasować drogę łodygami. Papugi, aby wyjść naprzeciw i wyrazić głośną wrzawą swoje niezadowolenie. Małpy, aby skakać wokół człowieka i go wystraszyć. Potem odbyło się głosowanie. Lew ogłosił werdykt - wybrano rozwiązanie papug. Lew był bardzo dumny ze swoich zwierząt".
7. „ Puzzle” STACJA 6 Wracamy teraz w kierunku morza do naszych tratw, żeby nimi dopłynąć so samolotu.
Przychodzimy na brzeg a tu nie ma tratw, musimy na nie czekać. Siadamy na piasku i oglądamy pamiątkowe zdjęcia. Wyjmujemy z koperty, a tu nadleciały papugi i porwały nam te zdjęcia. Musimy je teraz poskładać i schować do koperty
8. „Ćwiczenia analizy i syntezy sylabowej wyrazów” STACJA 7
Teraz ja wam pokażę moje zdjęcia z podróży. Dzieci podchodzą kolejno wyciągają zdjęcia dzielą wyraz (nazwy zwierząt) na sylaby, przeliczają je i zdjęcie umieszczają w obręczy z odpowiednią liczbą oczek w kostce.
Nauczyciel prosi dzieci aby pomogły mu pozbierać zdjęcia. Wymawia sylaby lub głoski prostych wyrazów. Zadaniem dzieci jest odnaleźć zdjęcie i przynieść nauczycielce.
9. Powrót tratwą na samolot, lot samolotem do Polski
10. Dzieci wracają do przedszkola i wykonują zadanie z podróży- dostają kartę pracy- Rysowanie po śladzie drogi zwierząt do źródła pokarmu lub picia.

Zakończenie
1. Ewaluacja- nauczycielka pyta się dzieci czy podobały się im dzisiejsze zabawy. Prosi aby na narysowanych buźkach narysowały uśmiechniętą minę jak się im podobało lub smutną gdy nie.
2. Podziękowanie za wspólną zabawę pożegnanie gości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.