Scenariusz lekcji z zajęć komputerowych
Szkoła Podstawowa
Klasa: V
Nauczyciel prowadzący: mgr Robert Pasiak
CHARAKTERYSTYKA KLASY:
Grupa liczy 9 uczniów wśród których jeden uczeń posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, siedmioro posiada opinie ppp oraz jeden jest w trakcie badań ppp.
Uczniowie wykazują dużą trudność w koncentracji uwagi na wykonywanym zadaniu.
Taki skład grupy wymusza indywidualizacje pracy.
Temat lekcji: Tworzymy projekt broszury informacyjnej – oferta biura podróży.
CEL OGÓLNY
• Projektuję broszurę informacyjną
CELE OPERACYJNE
Uczeń:
• wyszukuje informacje korzystając z zasobów internetu
• tworzy katalog na potrzeby projektu
• efektywnie współdziała w zespole i pracuje w grupie, podejmuje indywidualne i grupowe decyzje
• czyta tekst ze zrozumieniem wykorzystując informacje z różnych źródeł
• poprawnie posługuje się narzędziami programu Microsoft Word – wklejanie, formatowanie, zmiana wielkości i koloru czcionki
• zapisuje samodzielnie swój projekt na dysku komputera
• wyraża na forum klasy swoje odczucia po wysłuchaniu pomysłów innych uczniów
• dokonuje oceny własnych umiejętności po zajęciach
METODY PROWADZENIA LEKCJI:
rozmowa, pokaz multimedialny, obserwacja, burza mózgów
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa
POMOCE DYDAKTYCZNE:
• komputer z dostępem do internetu
• tablica multimedialna
• rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI:
I Część wstępna:
1. Przywitanie uczniów, czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji, zapoznanie uczniów z przedmiotem lekcji i celem zajęć.
II Część właściwa:
1. Zapisanie tematu lekcji na tablicy multimedialnej.
2. Nauczyciel, naprowadzając pytaniami uczniów, sporządza przy ich pomocy notatkę na tablicy multimedialnej na temat schematu broszury informacyjnej
3. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, każda z nich wyszukuje informacje potrzebne do stworzenia projektu.
4. Nauczyciel wspólnie z uczniami zapisuje na tablicy przedstawione pomysły przez uczniów.
5. W celu sprawdzenia ugruntowania umiejętności wyszukiwania informacji nauczyciel zwraca uwagę na właściwe formułowanie słów kluczowych.
6. Praca grupowa lub indywidualna w zależności od potrzeb i możliwości ucznia.
7. Uczniowie prezentują i omawiają wspólnie z nauczycielem swoje prace.
III Część końcowa:
1. Nauczyciel podsumowując lekcję prosi uczniów by dokończyli zdanie: Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem / dowiedziałam się ......
2. Nauczyciel zadaje pracę domową z podręcznika, objaśnia zadanie.
3. Nauczyciel kończy lekcję.