SCENARIUSZ ZAJĘĆ W SZKOLE PODSTAWOWEJ
JĘZYK ANGIELSKI
DATA : .......
KLASA : V grupa 2
Nauczyciel prowadzący zajęcia : Alicja Kuźniar
Temat lekcji : Rozmawiamy o modzie (We are talking about fashion).
Problematyka obserwacji : Wykorzystanie pakietów multimedialnych w nauczaniu
Cele ogólne ( z Podstawy Programowej) :
- Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych : leksykalnych (nazwy ubrań), gramatycznych (czas teraźniejszy ciągły), ortograficznych oraz fonetycznych, umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów : człowiek oraz zakupy i usługi.
- Uczeń rozumie krótkie, proste wypowiedzi ustne i pisemne.
- Uczeń uczestniczy w prostej rozmowie, tworzy krótkie proste wypowiedzi ustne i pisemne.
- Uczeń stosuje strategie komunikacyjne (domyślanie się znaczenia wyrazów z kontekstu, rozumienie tekstu zawierającego nieznane słowa i zwroty).
Cele operacyjne :
- Uczeń poprawnie dobiera napisy do ilustracji przedstawiających odzież i biżuterię.
- Uczeń właściwie uzupełnia luki w tekście piosenki dotyczącej odzieży ("My coat with the strange design").
- Uczeń poprawnie buduje zdania na temat odzieży noszonej przez osoby przedstawione na rysunku / na zdjęciu.
- Uczeń poprawnie ustala kolejność fragmentów tekstu odnoszącego się do oglądanego filmu ("Who's in the woods ?") i określa miejsce, w którym bohaterowie filmu rozmawiają o odzieży.
Metody pracy :
- elementy gry dydaktycznej - wykorzystanie tablicy interaktywnej (dobieranie odpowiednich napisów do obrazków, uzupełnianie luk w tekście słuchanej piosenki),
- praca z tekstem (ustalanie właściwej kolejności fragmentów tekstu),
- ćwiczenia indywidualne i zespołowe (powtarzanie słówek i zdań za nauczycielem, przedstawianie krótkich dialogów),
- indywidualna praca uczniów.
Pomoce dydaktyczne :
- tablica interaktywna,
- oprogramowanie do podręcznika "Look!" cz.1 - ćwiczenie interaktywne ze str. 87
- oprogramowanie do podręcznika "Sky High" cz.3 (piosenka "My coat with the strange design" w wersji interaktywnej),
- oprogramowanie do podręcznika "Sky High" cz.2 (film "Who's in the woods ?"),
- biała tablica (tradycyjna),
- kserokopie tekstu piosenki z tłumaczeniem niektórych słów i wyrażeń,
- kserokopie rysunku do zadania związanego z opisywaniem osób,
- kserokopie zadania domowego dotyczącego ubrania jednej z bohaterek oglądanego
filmu ( Pytania: Is Kirsty wearing a blue T-shirt? Is she wearing checked shorts? What is she wearing? oraz pozostawione miejsce na udzielenie odpowiedzi)
- kserokopie krótkiego zadania sprawdzającego umiejętność przekształcania twierdzenia w pytanie ogólne (He is wearing blue jeans. → Is he wearing blue jeans?) oraz udzielania odpowiedzi pełnym zdaniem na pytanie : What is he wearing?
- kserokopie ankiety dla obserwatorów lekcji (nauczyciele, rodzice)
Przebieg lekcji :
1. Sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji i daty.
2. Powtórzenie słownictwa dotyczącego odzieży.
3. Wprowadzenie nowego słownictwa związanego z odzieżą, uzupełnianie luk w tekście
piosenki.
4. Układanie krótkich dialogów na temat tego, co mają na sobie ubrane osoby przedstawione
na rysunku.
5. Wyjaśnienie niektórych wyrażeń, występujących w filmie "Who's in the woods?".
6. Oglądanie filmu i układanie fragmentów tekstu we właściwej kolejności (po obejrzeniu
filmu).
7. Opis osób przedstawionych na zdjęciu (Co mają na sobie ubrane?).
8. Omówienie zadania domowego.
Ogólna charakterystyka grupy :
Uczniowie klasy V (grupa 2) stanowią zespół 14 - osobowy, w którym aż 85 % uczniów ma trudności w uczeniu się, w tym 5 osób wymagało objęcia szczególną pomocą psychologiczno - pedagogiczą. Ponadto dwóch uczniów ma poważne problemy zdrowotne.
Do sukcesów można zaliczyć udział wszystkich uczniów (całej czternastki) w międzynarodowej wymianie kartek i życzeń świątecznych z uczniami klasy VI ze szkoły w miejscowości Guadalajara, w Hiszpanii.
Opracowanie: Alicja Kuźniar