SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Blok tematyczny: W królestwie jesieni.
Temat zajęć: Dary jesieni.
Czas trwania zajęć: 45 min.
Data: pażdziernik
Miejsce: świetlica
CELE:
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem.
- Doskonalenie umiejętności słuchania i rozumienia czytanego tekstu.
- Doskonalenie umiejętności koncentracji.
- Rozwijanie zdolności plastycznych dzieci.
- Integracja zespołu świetlicowego.
- Kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy.
METODY PRACY:
• Pogadanka.
• Praca z tekstem.
• Zajęcia plastyczne.
• Zabawa słowno – ruchowa.
FORMY ORGANIZACYJNE:
- Zajęcia świetlicowe w grupie wiekowej 5-6 lat,
- Praca w parach.
- Praca indywidualna uczniów.
- Zabawa zespołowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Tekst wiersza ,,Październik” Małgorzaty Wiśniewskiej-Koszeli, ,,Jesienny czas” Doroty Rozwens,
- Teksty zagadek o tematyce jesiennej.
- Liście, blok rysunkowy, farby pędzle,
- Nalepki w kształcie jabłek, gruszek i śliwek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci.
Nauczyciel prosi dzieci aby stworzyły krąg na wykładzinie i usiadły po turecku na wykładzinę. Następnie inicjuje rozmowę na temat darów jakie przynosi jesień. Dzieci odpowiadają na pytania. Nauczyciel zwraca uwagę na umiejętność wypowiadania się przez dzieci pełnym zdaniem.
Następnie nauczyciel czyta dzieciom zagadki dotyczące jesieni ilustrując odpowiedzi dzieci darami przyniesionymi przez dzieci.
2. Praca z tekstem wierszy.
Nauczyciel czyta dzieciom wiersze: Październik” Małgorzaty Wiśniewskiej-Koszeli, ,,Jesienny czas” Doroty Rozwens, uczniowie słuchają czytanych wierszy, a następnie wypowiadają się na ich temat.
3. Praca plastyczna - ,,Jesienne pieczątki”
Nauczyciel prosi dzieci aby usiadły do stolików z przygotowanymi materiałami plastycznymi, dzieci malują liście na kolorowo farbami a następnie odciskają je na białych kartkach.
4.Zabawa słowno – ruchowa ,,Sałatka owocowa”.
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy. Dzieli dzieci na 3 grupy: jabłka, gruszki, śliwki. Każde dziecko otrzymuje nalepkę w kształcie jabłka, gruszki i śliwki. Dzieci siadają na dywanie. Jeżeli nauczyciel powie np. ,,Gruszki!” wstają dzieci z zespołu gruszek, ,,Jabłka i śliwki”, wstają dzieci zarówno z zespołu gruszek jak i śliwek”, natomiast na sygnał ,,Sałatka owocowa” dzieci łączą się w trójki (jabłko, gruszka i śliwka). Pomyłka lub brak dzieci do ,,sałatki” eliminuje z zabawy.
5.CZYNNOŚCI KOŃCOWE
Dzieci porządkują swoje stanowiska pracy. Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia.